[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Două filmări independente, de la doi dronari diferiți, din ciclul "cu pasaj, fără pasaj..."

- de la @adix aka Alberto Costea: Pasajul Oltenitei monitorizare trafic. Duminica 04.06.2023 ora 20

- de la Ionut Ivasca: Pasajul Berceni "Ciorba de Berceni"gata pe 15? 05.06.2023

Zile diferite, ore diferite, insa oricum "de Rusalii".
Dar diferenta este clara...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

De la Ionut Ivasca: Pasajul Berceni Termenul MAXIM 15 sau săptămâna 19-25 iunie...Probabil 24

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

azi am avut treabă în zona Cora-Pantelimon și am zis să merg pe centură să văd cum e. Momentan nu e prea bine pentru că la Berceni e încă ceva bulibășeală (coada nu e tocmai mare, doar că se lucrează și te intersectezi cu utilaje care merg cu viteza lor... ) Mai mult am stat între Bragadiru și Măgurele decât acolo, nu știu de ce dar se pare că ieșirile-intrările la Măgurele sunt mai mari decât mă gândeam eu... La Popești-Leordeni nu cred că e nici un pericol să se ajungă vreodată la ce e la Domnești, coborârea de pe rampă e anemică spre Otopeni... Să văd dacă apuc diseară să scot o filmare. Din păcate deși lărgirea la două benzi pare gata, probabil se va deschide odată cu pasajul.

mirceaeliade

La Magurele ar putea foarte usor sa puna inca o banda pe mijloc pt cei care fac la stanga spre Magurele, sau intra dinspre Magurele spre Domnesti.  E nevoie sa fie cineva dispus sa plateasca pentru 200 m de asfalt.  Dar putin probabil sa se intample ceva de genul avand in vedere ca 'se va face' pe 3 nivele, cu sapatura pe DNCB. Sper doar ca pana incep acolo, sa dea drumul pe A0S1 ca sa nu mai vina tirurile si traficul de tranzit pe acolo.

TibiV

O filmare foarte buna de ieri de la @adix aka Alberto Costea: Avem indicatoare, semne si marcaje rutiere la Pasajul Berceni!! 08-06-2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

nu că la întoarcere, prin oraș, ar dura mai puțin... tot am pierdut vreo oră. Deci probabil că după ce se deschide Berceni va fi mai bine pe centură.

carutasul

@mirceaeliade : cred că există deja proiectul de lărgire la patru benzi, că parcă se apucaseră în timpul unuia din guvernele efemere din ultima perioadă a lui Băsescu; câteva "petice" de 200m ici și colo - conform cu proiectul de lărgire- ar face minuni ... Însă probabil că mai bine avem puțintică răbdare să deschidă turcii A0; lucrările de la centură cu A1 deja au înrăutățit traficul, orice lucrare din asta implică săpături chiar în buza șoselei și perturbă traficul așa că deocamdată mai bine lipsă... Să sperăm că reușește și Aktor ceva pentru la anul, teoretic ar fi posibil (teoretic ar fi și anul ăsta posibil) , practic se pot lungi oricât... După asta poți chiar bloca centura pe mici intervale de timp pentru lucrări că nu mai e așa importantă, mai ai alternative...

pasa_andrei

Pasajul Berceni -10.06.2023 - ora 18

Mi-am luat teapa cu Trameco, am avut info ca termina pana pe 15 Iunie, dar pare ca mai au nevoie de inca 5-10 zile.

Giratoriu de langa viitoarea statie Tudor Arghezi se asfalta chiar acum, marcajele sunt si ele in progress.

Poate ne fac o surpriza si in weekendul viitor inagureaza si scapam si acest dop mare de pe Centura de Sud.


Enjoy!

naivu

Eu încă nu văd asfalt pe rampa refăcută! Nu știu dacă pot termina în 5-10zile după 15iunie :)

danutzu_1069

Termenul a mai fost "impins" cu citeva zile.... Nu-i bai... important este sa se finalizeze...

Ionut

Quote from: Ionut on June 05, 2023, 12:04:13 PMPăi va fi exact ca la Domnești. Problemele pe radială rămân și cele de la cedează trecerea la intrarea în centură de pe radială. În rest, adio.

Per total, intersecția e tranzitată în <1 minut când nu ai conflict și ~5 minute când ai (cazurile de mai sus).

Față de... media de 15-20 minute de dinainte.

Și? Am avut dreptate?

carutasul

Ionuț, eu am trecut vineri spre Otopeni, și duminică venind spre Jilava, în ambele cazuri singurele obstacole au fost diversele utilaje și indicatoarele provizorii de atenție, din care unele erau lăsate în drum, altfel probabil treceam cu 90km/h pe sub pasaj :) Însă probabil că dacă dispare dopul de la Berceni o să se facă un mini-dop la trecerea de la două benzi la o bandă; totuși comparativ cu Domnești de sus de pe pod nu am văzut pe nimeni venind, deci cred că foarte rar o să fie cele cinci minute de care zici...

Ionut

Parfum. Față de ce a fost. Termină la Berceni. Se mai termină și A0 (hai 2024) și o să fie și mai bine. Apoi radiale noi.

carutasul

azi ești în ziua optimistă :)

Ionut

:lol:

Păi anul ăsta teoretic avem DN6-DN5, POATE POATE până la DN4, deci dublează fix zonele cu probleme și rămân doar grecii pentru final 2024.

Într-adevăr, radialele noi la Sfântul Așteaptă, dar sper să nu fie totuși la Paștele Cailor.