Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 23 Guests are viewing this topic.

survola

Am impresia că au cam pierdut un tempo la podul peste Dâmbovița și nu au profitat cum trebuie de anotimpul secetos.

TibiV

Raul Dambovita NU prea are legatura cu seceta. Cel mult cu ploi musonice...

Mai exact: raul a fost de mult "canalizat". Ce vedem acum este o fractiune din Dambovita, grosul este in caseta de sub "Dambovita turistica".
In anii '70 NU puteai sa stai pe malul Dambovitei, ca ti se facea greata instant de la mirosul de rahati...
Crede-ma, mi-a strambat nasul.

Astazi (multumita proiectului megalomanic al lui Ceausescu) toate fecalele sunt sub albie.

Iar sistemul de stavilare - incepand de la Lacul Morii / Ciurel - permite ca Dambovita sa fie plina de apa, sau goala ca la nudisti (cand au golit-o, au gasit inclusiv ATM-uri furate...)

O filmare instructiva gasesti aici: https://forum.peundemerg.ro/index.php?msg=391572

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Chiar dacă nu am mai pus poze eu tot urmăresc cu atenție și (nu prea multă) îngrijorare ce se petrece. Din cauza traficului de camioane a trebuit să îmi schimb traseul de bicicletă joi și vineri (un praf de nu te vezi, vorba poetului) , sâmbătă am ajuns cam târziu ( s-a cam îngustat intervalul, se apropie toamna, la nouă e deja întuneric) dar nici nu am văzut ceva deosebit de consemnat. S-a cam ridicat terasamentul la DC20, mai au un pic și îl aduc la cotă. Ieri pentru că waze m-a deviat pe DJ401A la întoarcerea de la Vergului (abia aștept centura :) ) am făcut un mic ocol și la Dărăști și cred că și acolo se lucra la o deviere mai largă, deci probabil @TibiV ai dreptate, s-ar putea ca în sfârșit să vedem niște supratraversări. Și acolo terasamentul pare că a ajuns la cotă; suprabetonarea la podul peste calea fantomă merge la fel de exasperant de încet, dar se lucra, erau câteva utilaje și oameni, că am ajuns pe la 4:30 pe acolo, nu seara ca la excursiile cu bicicleta.  Adevărul e că m-a cam "mâncat" să încerc să vin acasă pe drumul tehnologic, dar nu vreau să intru în conflict cu muncitorii, deși suspectez că sunt unii care deja îl folosesc :)

oneway

A1-A0 pe sensul Pitesti-Bucuresti.






Powered by API/PUM imgur uploader
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

Duta C

#5104
Incredibil...au reusit aktorii sa iasa din pamint...astia sunt ca cnair ''nu se mai opresc''

oneLess


nivius

A0N2:
Au ajuns cu decopertarea stratului vegetal la DJ200.
La intersectia A0 cu DJ200 erau de dimineata la 8 mai mult de 20 de basculante + excavatoare, de o parte si de alta a drumului judetean. Din pacate nu am reusit sa fac nicio poza, arata interesant coloana portocalie

minisoferul

Preluare de pe pagina de Facebook a ministrului transporturilor.

Noi imagini furnizate de INCAS în baza protocolului pentru monitorizarea aeriană a șantierelor.

Autostrada de Centură a Municipiului București (A0) Sud (51,19 km).
Pe Lotul 1: Glina - Vidra (16,93 km), lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 47,65 %.
Pe Lotul 2: Vidra - Bragadiru (16,30 km), lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 63 %.
Constructorul turc evoluează bine pe aceste 2 loturi și în acest ritm va finaliza lucrările anul viitor (2023), așa cum prevede contractul.
Lotul 3: Bragadiru – Joița (17,96 km), lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 13,36 %.
Constructorul grec înregistrează întârzieri față de graficul asumat, pe care trebuie să le recupereze pentru a finaliza lucrările anul viitor (2023).
Din cauza întârzierilor, inclusiv în faza de proiectare, CNAIR a penalizat constructorul cu peste 2,3 milioane de lei până acum.

Link Facebook

Claudiu T.

Cat reprezinta 2.3mil lei din suma contractului grecilor? Adica ii supara cu ceva? Sunt curios ce profit teoretic ar avea si ce inseamna aceste penalizari ptr ei.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

mirceaeliade

>Lipsa de mobilizare și întârzierile de pe șantier i-au adus antreprenorului din Grecia, pe lângă certificatul intermediar negativ și o penalizare totală de 2,3 milioane lei la un contract de 853 de milioane.
cam 1/370 din contract. parca in constructii profitul estimat e undeva pe la 10% din contract, deci oricum neglijabil chiar si din profit.

https://economedia.ro/penalizari-mici-pentru-intarzieri-uriase-constructorul-grec-aktor-a-fost-penalizat-cu-23-milioane-lei-pentru-lipsa-de-mobilizare-de-pe-lotul-3-al-autostrazii-de-centura-bucuresti-sud-doar-13-execu.html

minisoferul

Se aude ca astazi incep asfaltarile pe lotul 2 Sud. Cineva in zona daca poate confirma ?

alexd4u2

"Autostrada A0 Nord Centura Bucuresti lot 2 Intre DJ200 si A3 Constructor UMB". Video credits: Infrastructure and Machinery

carutasul

^ nu promit nimic (bănuiesc că dacă asfaltează, ăsta e tronsonul, de la Dumitrana la DC20), depinde dacă plouă iar dacă nu plouă de mărimea bălților de pe DC20 :)

GIV

^^ s-au activat furnicile

carutasul

#5114
Au curățat terenul în zona supratraversării


"trafic de autostradă"




Niște domni cu niște cilindri mari....












Powered by API/PUM imgur uploader