Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

kernell

Se mai stie ceva de eventuale contestatii ale Strabag pe Sector Ungheni-Tg Mures si drum de legatura?

NGC

^^^

Quote from: NGC on November 29, 2018, 10:21:31 AM
"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Dupa cum se stie, in 16.11.2018 CNAIR a incheiat oficial etapa de (re)evaluare financiara si a dat ca nou castigator asocierea condusa de ITINERA.

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat.

NGC

Si o ultima informatie in graba. Am actualizat sinteza platilor. Avem si o surpriza pentru pasadia. :D

pasadia

#19023
Surpriza era daca imi ziceai de AC, nu de plata.

Si pe bune, chiar nu vad rostul acelui proiect de 6km. Nu numai ca cred in probabila reziliere, dar si sper la ea. Daca dupa 12 luni de la ordinul de incepere au fost in stare sa factureze jumatate de milion de lei...

Ps: surpriza mai mare e ca inca mai au de platit pentru Chirulli. Se circula pe lotul lor de 2 ani deja...

dumbravaandrei

#19024
Nu ca nu s-ar mai fi dat avans prin Romania si mai apoi sa dispara  castigatorul (Maltauro, turcaletii de pe vo bacau...).

zau... nici 3 mil ron din ~120 mil valoare de adjudecare? Nici macar avans nu e asta... pare mai mult comision de penibilitate/deranj

lupualb

Acum am trecut prin Ungheni. La intrarea spre A 3 o echipa de la Digi TV asteapta sa transmita.  Poate o sa-i faca inaugurarea astazi acestui lot.

pentium10

va fi cineva din API sau voluntar la deschidere?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Pe la 10:00 teoretic ar trebui sa inceapa receptia la Geiger. Nu se va deschide mai devreme de ora 14:00. Dureaza un pic. Vedem, incercam sa aflam detalii in timp real. E posibil sa fie si cineva de la API in teren sa incercam sa filmam/pozam. Poate ajunge si teoneo. Si altii, daca vreti, puteti astepta la intrari, daca nu aveti ce face. :)

ciprebbe

Au inceput procedurile pt lotul Geiger.
DRDP-ul BV a adus materiale pt deszapezire in CIC, totul e pregatit, vedem ce va urma si decizia finala.
Bariera inca tot nu e rezolvata....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gdaniel

#19029
Si poze de la CNAntiInfrastructura: https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2157111484548919

P.S. Comentariul lui Janos Nemes e delicios!

danutzu_1069

Chiar sunt surprins ca sunt pregatiti pentru iarna...
Asta ne ia pe noi prin surprindere...
Mai ales pentru un tronson nou...

voicul

Mi se pare interesant ca ieri s-a receptionat lotul terminat acum cateva zile si azi lotul terminat de acu 1 luna si mai bine.

Detalii. Important e sa ii dea drumul.

pentium10

asa trebuia sa faca, sa apara in stiri prima data lotul 10km
ca daca ar fi aparut 3km era de ras
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

gdaniel

Si poze si din capatul estic, de la Bucuresti, de fapt share de pe ASCORO facebook, ca doar de aia si-au luat CNAIR drona si sunt profesionisti:

https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2157090787884322


Ionut

Quote from: ciprebbe on December 12, 2018, 10:07:27 AM
DRDP-ul BV a adus materiale pt deszapezire in CIC, totul e pregatit, vedem ce va urma si decizia finala.

Confirmarea oficiala si scurt video: În Centrul de Întreținere și Coordonare de la Ungheni au fost aduse astăzi utilajele pentru deszăpezire. Acestea vor asigura intervenția pe timp de iarnă pe sectorul de autostradă Ungheni - Iernut, care urmează să fie deschis astăzi circulației.