Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Vad ca nu e deschisa centura Carei pe Waze.

danutzu_1069


elcraft

De rute cu transportul in comun pe google maps se ocupa cineva?
Cum se raporteaza nereguli (ex: statii pozitionate aiurea, adaugare statii, adaugare linii)?

Also, am observat niste rutari foarte aiurea prin zona Unirii in raport cu statia de metrou, destul de des ignorata.

pentium10

#93
A fost adăugat pe Google Maps A3 de la Iernut pana la Târgu Mureș

si Centura Carei.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Vad ca inca de forma e A3 la Iernut (nu ruteaza pe A3 inca). Oricum probabil se rezolva.

Ce ma surprinde: inca nu este aratat trafic-ul pe A3 in B. (stiu ca e pe alt server, doar ca mi se pare cam mult sa se faca updatet-ul).

Fac si eu comentarii pe masura "News: Iarna" :)

coco.serban

O mica remarca despre Waze Romania.

Am raportat o problema in Brasov, greseala de harta, mi-a raspuns un tip pe un ton deranjat si arogant, desii atasasem poze, print screen din PUZ, etc. Ca nu intelege ce anume este si daca chiar raportez ceva. Am refacut textul si am atasat mai multe info, la max 1 min dupa ce am trimis msg, a decis sa  inchida "tichetul" cu msg "info missing".

Intrebarea mea este, daca este voluntar si nu ai chef sa faci asta, de ce mama dracu mai esti la Waze? voi ati patit pana acum asa ceva?

JohannDB

........de ce mama dracu mai esti la Waze?
      Fii pe pace, se va mai întâmpla și-o vor păți și alții, cu niște oameni pentru care "it's good to be a king" adică cine este el, că, dehhhh, e la "waze"...., omul cu muult respect pentru cei ce-i aduc date din teren.  Tonul face muzica și "staff"-ul Waze ar trebui să facă curățenie....
     Și eu am rămas uimit de niște "omisiuni"  la waze, acum vreo două luni, când cu un coleg, veneam de la Nădlac; colegul imediat a raportat două șantiere "de zi" pe A1 și DN68A, dar pe waze nu apăreau deși erau cu restricție și închidere de bandă, în miezul zilei.... Pe waze, nimic.....

pentium10

Nu vreau sa apar pe colegii de la Waze, dar nici sa trec cu vederea unele probleme postate in batjocura pe Waze. Sunt si eu editor si admin pe grupul de Facebook.
Sincer cred ca voi doi sunteti de treaba, si am sa postez cateva idei. Sa nu luati ca si replica la problemele voastre, sunt chestii generale.

Anul acesta chiar in Brasov a fost intalnirea anuala a voluntariilor Waze, sunt oameni cu o varsta, cu familie, chiar pensionari - nu au de ce sa se simta "speciali", acesti oameni nu sunt tineri, nu au nevoie de ego-ul dat de level-ul de Waze.
Pe imaginea de jos vezi pe cei mai priceputi, cam toti peste level 3. Acesti oameni rezolva zilnic 1000 de map issues, din care circa 5% sunt corecte, restul doar SPAM. Uneori se discuta pe grupul de facebook, sau chiar si pe whatsapp/fb messenger. Cel putin eu am invatat ca daca reporterul raspunde la clarificari trebuie sa-l credem, dar de foarte multe ori este si o lipsa de informatii, sau in contradictorii. Sunt cazuri cand luam legislatia rutiera si ii explicam situatia.

Mai sunt situatii cand gresim noi, omul revine. Sunt si cazuri cand tonul devine mai dificil. Toti editorii Waze lucreaza cu templaturi - mesaje redactate frumos pt initierea conversatiei, a face reminder, a cere detalii etc. Cred ca tonul se schimba cand dupa 50 de issueuri cu probleme devii agitat si esti mai direct cu reporter. Se intampla ca suntem si noi oameni, si avem limitele noastre. Imi cer scuze in numele colegiilor pt aceste situatii.

Pe cei 2 milioane de wazeri din Romania e greu sa-i multumesti. Noi suntem doar voluntari (nu customer service). Nu avem aceasi resurse ca o banca cu 2 milioane de abonati. Practic totul e voluntariat. Aplicatia este dezvoltata de izraelieni ei sunt "staff"ul adevarat la care nici noi nu avem acces. Unele probleme ale aplicatiei sunt ignorate pt ca nu se intampla world-wide. De aici rezulta ca multe nemultumiri sunt defapt date de aplicatia in sine, care nu este dezvoltat de noi si nici nu putem direct schimba, doar putem face o vorba buna.

Waze ne a schimbat viata. Si cu un pic de intelegere si incredere putem face mai bun de pe o zi pe alta. Reluati daca nu va iese din prima o sesizare.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cavver

#98
^
Corectie : aplicatia a fost facuta in Romania la Cluj pentru israelieni .

danutzu_1069

^^ De unde sti?

(nu mai cita postarea anterioara!!!)

C0ndu


voicul

A durat ceva, dar: pe maps a aparut si traficul de pe A3 in B.

dr4qul4

Au primit destule rapoarte, incat in cele din urma s-au miscat si ei. Sunt curios daca ma anunta de modificare.

PS
Incredibil cat de liber e Petricani-ul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

#103
Eu n-am crezut ca DN2 - A3 - Petricani va fi o alternativa la Colentina datorita traficului de pe Petricani.

Surpriza:
De la deschiderea A3 Petricani-ul este gol - probabil prinzi odata semaforul spre Tei.
Si m-am cam uitat zilnic la cum e situatia acolo.

ddfab

pentru cei care se pricep la waze... lamuriti-ma si pe mine cu o problema...
asta-vara, am mers cu waze pana in Olanda si a functionat perfect... acum doua saptamani, la un drum de Austria, imediat dupa iesirea din Romania, nu a mai vrut sa ruteze pe autostrazi. am incercat de pe mai multe telefoane si nimic... au fost ceva schimbari?  am gresit cu ceva de nu a mai rutat pe autostrazi? am dezinstalat si instalat din nou aplicatia... la fel...
merci.