Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdix

Merci frumos baieti ! Am bagat la cap ca trebuie atentie la pedestrasi sinucigasi, la sticleti din specia de tufis si la defectiuni la inbracamintea bituminoasa moderna.

alexbb

Trebuie sa ajung la Iasi in curand si 2 colegi, ambii din zona se cearta cu privire la traseu. Unul merge pe Vaslui, celalalt pe Bacau... Lasand la o parte gogoasa ca ambii spun fac 4-5 ore cu tot cu pauze, argumentele au fost ca pe Vaslui e mai scurt, mai putin aglomerat, eviti Bacaul si ar fi mai putine sate (desi mie mi s-a parut invers). Pe E85 marele avantaj este ca acostamentul iti permite sa depasesti eventuale tiruri, masini care merg mai incet. Ma gandeam sa o iau la dus pe Bacau si la intors prin Vaslui, mai diversific, dar n-as vrea sa ma risc. E cumva de evitat sa ma intorc prin Vaslui?

dr4qul4

Presupun ca pleci din Bucuresti.
Ia-o pe Vaslui. Drumul este mult mai liber asa ca depasirile sunt la fel de usoare.
Desi este mai scurt, faci tot cam la fel (5 ore de la iesire din Bucuresti cu maxim 10 min pauza), dar mergi putin mai incet si mult mai relaxat.

Colegii tai probabil ca merg cu 150-180 in afara localitatilor sau peste 100 in localitati. Cu statie si waze este posibil.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexbb

Din apropiere de Bucuresti, da.
Multumesc.

neaguionutu

#529
O filmare cu Podul Prieteniei Ruse – Giurgiu (11 mai 2016 ), se lucreaza la ultimele retusuri, balustrazi, strat de uzura, rosturi de dilatatie.

Podul Prieteniei Ruse - Giurgiu, 11.05.2016

http://www.youtube.com/v/1JApj73w7b8

slartibartfast

Quote from: dr4qul4 on May 13, 2016, 09:40:22 AM
Presupun ca pleci din Bucuresti.
Ia-o pe Vaslui. Drumul este mult mai liber asa ca depasirile sunt la fel de usoare.
Desi este mai scurt, faci tot cam la fel (5 ore de la iesire din Bucuresti cu maxim 10 min pauza), dar mergi putin mai incet si mult mai relaxat.

Colegii tai probabil ca merg cu 150-180 in afara localitatilor sau peste 100 in localitati. Cu statie si waze este posibil.

Subscriu. Am făcut testul chiar anul trecut și drumul prin Vaslui a fost clar o alegere bună. Între Vaslui și Bârlad în cam toate localitățile limita de viteză e 70. Evitarea Bacăului se compensează prin faptul că treci și prin Vaslui și Bârlad, dar nu e important. În plus, recomand ca de la Vaslui în loc de drumul național 24 să o iei spre Roman pe DN15D (e simplu, în Vaslui doar o ții drept înainte), și apoi la Podeni să mergi pe DJ248. Pe Google StreetView sunt imagini din 2012 când era în lucru, dar acum e terminat și foarte bun.

mitsu

Rugaminte: o sa vin dinspre Italia, prin Slovenia, Croatia, Serbia, spre Craiova. Am doua intrebari:

1. Dinspre Trieste spre Rijeka, la traversarea Sloveniei pe acel DN sloven, n-ar trebui vigneta, corect? Mi-e teama insa sa nu se gaseasca vreun politist sloven la iesirea spre Coatia care sa spuna ca de unde stie el ca n-am folosit autostrazile lor si sa ma puna sa platesc amenda. Se poate intampla asa ceva? Am auzit de multi romani amendati in Slovenia ptr lipsa vignetei, desi abia intrasera in Slovenia si nici nu erau neaparat pe autostrada. Are rost sa-mi fac probleme?

2. Dinspre Belgrad, pe unde e mai bine sa o iau spre Ro? Pe la Drobeta sau pe la Vidin-Calafat? Stiu ca prin bucatica aia de Bulgarie voi plati si vigneta de 8 euro, dar pe ansamblu, pe unde e mai bun si mai sigur drumul? Sau sa intru pe la Naidas?

Multumesc anticipat ptr raspunsuri!

pasadia

Pentru 2 ti-as spune obligatoriu sa vezi Cazanele Dunarii (asta daca nu ai mai fost si esti in concediu). Asa ca: pe la Drobeta dupa ce ai parcurs partea sarbeasca din Cazane.

Hercule

1. In Slovenia am patit-o si eu, m-au oprit la 1 km dupa prima benzinarie de la granita, noroc ca tocmai cumparasem vigneta. Am scapat doar cu o inspectie la portbagaj. Eu as zice sa-ti iei vigneta si sa mergi linistit pe autostrada prin Ljubliana si sa iesi catre Zagreb.

2. Depinde unde vrei sa ajungi in RO. Pe la Vidin am fost acum 3 ani, drumul era dezastru si de-abia m-am descurcat cu indicatoarele lor. Era si ceva ocolire fata de drumul principal, ca urmare am ajuns prin niste locuri in care n-as vrea sa ma prinda noaptea. La Naidas se trece repede, nu sunt probleme deosebite. De acolo daca ai timp poti sa mergi in Cheile Nerei sau in jos spre Cazanele Dunarii. Eu as face o ghidusie, as merge pe malul sarbesc al Dunarii si as trece in RO pe la Portile de fier. Din cate stiu este un PTF la hidrocentrala.

PS. apropo pentru toti ce posteaza in topic, ar fi bine de trecut si destinatia finala din Romania. La intrebarea lui mitsu se poate raspunde in multe feluri, in functie daca merge la Bucuresti sau Satu Mare (de exemplu).
Deșteaptă-te române!

dr4qul4

Anul trecut eu am mers DTS-Belgrad. Drumul este destul de bun si de liber la sarbi iar peisajul este incredibil.
Este si mai scurt pe DTS si chiar daca google-ul spune ca ajungi mai repede pe Calafat s-ar putea sa pierzi cele 20 de minute la vama Serbia-Bulgaria (nonUE-UE).
In plus, pe DTS nu ai taxa de pod.

O alta varianta ar fi sa ocolesti Croatia (unde vei da 25 euro pt taxa) si Serbia (alti 8 euro) si sa o iei prin Ungaria.

Eu am stat foarte mult la vama Serbia-Croatia (5 ore la dus si 2,5 la intoarcere) asa ca as prefera ocolul prin Ungaria



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

aditd

#535
Quote from: dr4qul4 on May 18, 2016, 09:38:48 AM
O alta varianta ar fi sa ocolesti Croatia (unde vei da 25 euro pt taxa) si Serbia (alti 8 euro) si sa o iei prin Ungaria.


Costul in Ungaria e de vreo 10eur deci faci economii consistente + eviti si costul rovinieta BG (in caz ca vrei sa treci pe acolo).
Mai castigi vreo 5eur daca iei rovinieta pe 1 luna la Unguri (asta daca decizi sa te intorci pe acelasi traseu)
Avantajul ar fi ca prin Ungaria ai autostrada si deci mergi cursiv Italia - Lugoj.

Prin Croatia mai e si vama: teoretic nu stai mult, dar minim cateva minute.
Slovenia-Ungaria Schengen

mitsu

Multumesc ptr sfaturile de pana acum.

Ideea e urmatoarea: ma duc in iunie (extrasezon) in concediu in Italia prin Ungaria - Austria (Lugoj - Tm), la intoarcerea in Craiova as vrea sa trec prin Croatia si Serbia, ptr ca nu le-am vazut niciodata. Slovenia nu tin sa o mai vad, o stiu. De aceea ma gandeam daca evit vigneta din Slovenia mergand direct Trieste - Rijeka si ce varianta e mai buna (calitate drum-timp-siguranta-peisaj) de la Belgrad spre Craiova (DTS, Calafat ori Naidas). Cazanele Dunarii le-am vazut de multe ori, dar numai de pe malul nostru. Plec dimineata din zona Trieste si n-as vrea sa ma prinda noaptea inainte de intrarea in RO (macar sa vad ceva din peisajul nou).
Si daca tot ati adus vorba de costuri, merita cei 25+8 euro drumul prin Croatia si Serbia ca sa vad de pe autostrada cele doua tari?

Multumesc!

pasadia

De pe autostrada nu vezi nimic. Decat calitatea acestora (care e decenta). Dar in rest, intre Belgrad si Zagreb, te apuca somnul, imi pare mai plata si mai banala decat A2-ul nostru.

tamas_lorand

Buna tuturor!

V-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii legate de un traseu. Urmeaza sa plec din Timisoara spre Delta Dunarii si as vrea sa stiu care ar fii traseul optim de urmat. Ce imi recomandati ?Cel dat de google maps : TM- Sibiu- Pitesti- Bucuresti - Harsova- Tulcea ? Sau ar mai fi TM- Sibiu - Brasov - Targu Secuiesc - Focsani - Braila (sau Galati) - Tulcea.

Prima varianta ar fi si cea mai rapida (dupa Google). Insa tinand cont ca voi pleca intr-o vineri, si as ajunge in zona Bucurestiului undeva pe dupa-masa, iar din cate am citit aici pe forum, si din experientele mele anterioare legate de Centura Bucurestiului, nu ar fi recomandat.Plus ca ar trebui sa merg pe Valea Oltului.

A doua varianta in schimb ar fi una mai dificila ( trecerea muntilor pe la Ojdula), sate mai multe in zona Moldovei, si trecera Dunarii cu bacul. Plus ca nu am mai fost niciodata in zona Focsani-Braila/Galati.

Asadar ce imi recomandati?

aditd

#539
Mai e varianta: Brasov - Intorsura Buzaului - Buzau - Braila. (trebuie vazut daca se poate circula pe Intorsura Buzaului. Stiu ca sunt lucrari, dar parca masinile mici trec)
Plus varianta Brasov - Ploiesti -Buzau.

Prin Focsani (Bv-Focsani): drumul excelent (anul trecut in mai), proaspat facut de UMB parca. Ca in palma si pustiu. Mai era o portiune de facut inspre Bv, dar se lucra si cred ca l-au terminat pana acum.

Din V spre E vineri in B: pregateste ore, picnicuri, opriri, vizitari :) (in vreo 1h+ ii dai de cap)

Problema ar fi bac-ul, care din ce zici tu aici, nu cred ca va mai circula pana ajungi tu la el. Pare ca ajungi 6-7-8 seara.
Deci cauta exact care e programul si daca ai putea sa te incadrezi in el. In functie de asta alegi traseul.