[BN] Centura Beclean

Started by razvan96, January 16, 2021, 01:42:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ronaldo99

Numai amanarea asta mai lipsea dupa amanarea de atata timp cu semaforizarea "inteligenta" din oras. Speram ca ancheta sa nu intarzie mult proiectul

RaduC

Podul în construcție de la Beclean, lovit de trăsnet, ceea ce a dus la prăbușirea grinzilor, spun experții

[...]
În fapt, a trăsnit în grinda a doua din deschiderea șase a podului. Sub privirile îngrozite ale oamenilor, imediat după aceea au început să cadă și celelalte grinzi de pe cele trei deschideri ale podului, acolo unde înălțimea liberă era mai mare.

Cum a fost posibilă prăbușirea grinzilor
S-a creat un front de aer turbionar care a acționat cu putere asupra zonei laterale a grinzilor. Specialiștii citează de altfel și literatura de specialitate care explică pas cu pas ce se întâmplă în cazul unui astfel de fenomen meteorologic extrem.

"În momentul descărcării unui trăsnet, aerul din jurul canalului se încălzește brusc, ajungând la o temperatură de circa 28.000 de grade Celsius, aproximativ de cinci ori temperatura de la suprafața soarelui, inițial producând o expansiune explozivă, rapidă și violentă a aerului înconjurător. Astfel, rezultă o undă de șoc care, ulterior, după o distanță de aproximativ 10 metri, încetinește la o viteză mai mică, devenind o undă sonoră normală percepută de urechea umană ca fiind tunet. Într-o descărcare electrică, 90% din energia trăsnetului este convertită în căldură, în timp ce mai puțin de 1% este convertită în sunet, iar restul în lumină. Unda de șoc produsă de explozia rapidă a aerului (tunetul) este responsabilă de pagubele materiale la clădiri, stâlpi, copaci, etc. Așadar, dacă o construcție este lovită de trăsnet, aceasta are șanse foarte mari să fie afectată și la nivel material fiindcă una de șoc în proximitate mică este devastatoare.

[...]

https://timponline.ro/podul-in-constructie-de-la-beclean-lovit-de-trasnet-cauza-prabusirii-grinzilor-spun-expertii/

bacovia

E articol de pe Times New Roman?

Ionut

Eu unul am văzut pozele. :)
A fost trăznit podul, bre, la propriu! :lol:

dr4qul4

vor sa o dea pe forta majora ca sa nu plateasca constructorul paguba?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: Ionut on August 09, 2023, 03:32:39 PMA fost trăznit podul, bre, la propriu! :lol:

Trăsnit, nu trăznit...
https://gresit.ro/trasnit-sau-traznit.html

Deh, deformație profesională.
În fiecare an primesc în practică 3-4 studenți la "jurnalism", care nu sunt în stare să formuleze o frază cu subiect, predicat, și propoziții subordonate...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bacovia

O sa ceara CNAIR contra-expertiza care va constata că Drulă e de vină.

oneLess

#37
28.000 de grade Celsius ?! ???  :-[  O:-) Și nu s-au topit grinzile , nici măcar nu s-au evaporat!


RaduC

daca e sa comparam cu vibratia pe care o simti in piept cand timpul intre fulger si trasnet e mai mic de 3 secunde, mie mi se pare foarte plauzibila ipoteza descrisa in articol, d-aia am si publicat aici info

Ionut

Eu am vorbit serios mai sus. Serios, am văzut poze.

TibiV

Sunt zeci de mii grade (Celsius, Fahrenheit, Kelvin - whatever...) in "canalul" creat in atmosfera de descarcarea electrica, dar durata este foarte mica - este imposibil sa topesti in zecimi/sutimi/miimi de secunda un obiect masiv de zeci de tone...
Da, aerul de acolo (care probabil are o masa de cel mult cateva zeci/sute de kg) devine plasma, insa pentru o durata infinitezimala...

https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning
QuoteThe massive flow of electric current occurring during the return stroke combined with the rate at which it occurs (measured in microseconds) rapidly superheats the completed leader channel, forming a highly electrically conductive plasma channel. The core temperature of the plasma during the return stroke may exceed 50,000 K, causing it to radiate with a brilliant, blue-white color. Once the electric current stops flowing, the channel cools and dissipates over tens or hundreds of milliseconds, often disappearing as fragmented patches of glowing gas. The nearly instantaneous heating during the return stroke causes the air to expand explosively, producing a powerful shock wave which is heard as thunder.

Sa repostez oare si la topicurile de Energie/ Autovehicule electrice?!...
Daca cineva (de exemplu Musk) ar reusi sa capteze si sa stocheze energia trasnetelor/fulgerelor, am rezolva problemele energetice ale lumii... O:-)


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

n-are sens sa postezi...
inca n-avem tehnologia condensatorilor la nivelul in care sa captam atata energie, plus ca asa cum ai si facut cu bold, s-ar disipa energia aia atat de repede...
asta in cazul in care fulgerul loveste unde vrei tu...

AlexC

#43
Salutare tuturor,

Avand drum pe langa centura din Beclean am probat noua dronă. Sper să vă placă!
Lucrările se apropie de finalizare. Filmat astăzi, 17.10.2023


https://youtu.be/v-oAr7fZYY4?si=8hekw5VBFWucCzkg

gsimon

E fezabila darea in folosinta in acest an?