[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Puffyk

Am trecut pe la Domnești la 10 seara. Incredibil, am stat un pic până să trec, veneam dinspre Bragadiru. Spun incredibil pentru că mă așteptam ca odată cu devierea să se simtă o îmbunătățire vizibilă. Din păcate, încă nu...Spunea un coleg că este cea mai proastă idee menținerea unei intersecții de tip indian. Ei bine, din rațiuni de cost, de lene, de ce o mai fi.... rămânem în aceeași situație deplorabilă!

carutasul

și eu speram să se îmbunătățească circulația, dar mă gândeam că devierea o să fie pe două benzi și o să fie una pentru acumularea celor care fac stânga. Așa ... se circulă tot pe una deci e fix la fel. Până la urmă probabil că ar merge un giratoriu din bidoane, acum cred că e mai mult spațiu în centrul intersecției și acolo nu cred că au nevoie să lucreze. Ideal era să facă semicercul pe partea cu Domnești și să mute centura pe acolo pe sus, dar mai durează și planificarea nu pare în acest sens....

danutzu_1069

Mda, pe doua benzi ca sa aiba smecherii pe unde sa se bage in fata... Ce, nu se intampla din astea?
Daca ar fi pe doua benzi, desi directiile sunt 3, dreapta, stanga si inainte... Probabil ptr inainte coada este mai mare decat ptr dreapta / stanga.... Restul continuati voi...

carutasul

Păi coada spre stânga e veșnic blocată, deci nu cred că ar avea de ce să se bage în față, ideea era să rămână banda pentru înainte relativ liberă. Evident fiind cu cedează trecerea față de prelungirea Ghencea, oricum nu poate fi liberă niciodată. Până la urmă sunt nevoit să admit că tot un giratoriu improvizat ar fi mai ok și cred că acum după lărgire ar fi și spațiu pentru el fiindcă în centrul intersecției nu e nimic de lucru, forajele sunt suficient de departe

nirolf

"Păi coada spre stânga e veșnic blocată"

Tocmai d-aia șmecherului care vrea stânga o să vină pe banda de înainte și o să se bage în față, apoi al doilea șmecher se proptește în fundul lui și s-a blocat și banda de înainte. E ceva clasic în București, din păcate. Chiar și duminică fiind, cu 2 mașini pe banda de stânga a venit unul și s-a băgat în fața noastră, probabil din obișnuință. Iar poliția nu face absolut nimic, deși tehnic ei trec pe roșu în cele mai multe cazuri (depășesc semaforul).

Fred

#845
Am avut azi treaba prin Domnesti si am trecut pe la pasaj. Sunt doar 3 chestii care merita mentionate:

- de pe centura dinspre A1 spre Domnesti nu e nevoie sa intri in intersectie, se poate ocoli pe strada Fortului care e foarte ingusta (3.5-4 metri?) si plina de limitatoare de viteza, dar asfaltul e in stare buna
- venind dinspre Domnesti spre Bucuresti la ora 1 coada a fost fix zero. Dinpre Bucuresti era coada, la fel si pe centura, dar dinspre A1 era scurta, cam pana la Fortului.
- spre Bucuresti e o deviere noua, se circula fix printre bretele. Dinspre Bucuresti e un asfalt nou, dinspre Domnesti nu prea pare asfaltat.

Progresul la breteaua de coborare spre Bucuresti e aproape zero fata de acum 2 saptamani. Inspre Domnesti la fel, desi ar trebui sa faca rampa aia inainte sa vina iarna.


adix

Salutare baieti!
Las si eu aici un video despre progresele de la pasajul Domnesti.
Bafta!!

Claudiu T.

Îmi dau și eu o părere ca un neavizat ce sunt. Mi s-ar părea o idee bună (dacă e și fezabilă) sa predea parțial giratoriul suspendat astfel încât tot ce trece pe DNCB (doar pe direcția înainte) să treacă pe deasupra (pe sus cum am scris in schița atașată).
Traficul mare este produs de tirurile ce tranziteaza DNCB pe direcția înainte. Daca ar fi scos din ecuație asta s-ar circula mult mai fluent si rapid pe jos (cu un giratoriu primitiv din balize).
Ar rămâne pe jos (trafic mult redus),in giratoriul creat doar cei care vin dinspre Domnești respectiv București și de cei care vin de pe centura si fac stânga/dreapta spre Bucureșt sau Domnești.





Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

GIV


^de ce sa se dea in circulatie partial. daca nu exista niciun blocaj in constructia pasajului complet. in cazul de faza nu se aplica regula ca orice bucata de drum nou gata ajuta, pt ca oricum e cale libera sa se construiasca integral.

naivu

^^Nu aș urca dublu sens pe giratoriul suspendat. Aș urca doar doar sensul dinspre A1, pt o descongestionare temporară a intersecției de la Domnești ar fi suficient. Dar cred că nici constructorul nici beneficiarul nu se vor complica cu deschiderea parțială.

captiva

^^^ Sa faci giratoriu la sol nu se poate din motive de siguranta (cei care asteapta la coada sa intre in giratoriu dinspre Bucuresti vor stationa pe calea ferata)
Sa urci ambele sensuri ale centurii pe o jumatate de giratoriu suspendat iar nu e OK, caci apar doua conflicte de trafic: cei care vin dinspre A1 si vor spre Domnesti sau Bucuresti trebuie sa traverseze sensul Bragadiru-A1 inainte de urcarea pe pasaj spre Bragadiru, iar cei care vin dinspre Bucuresti si Domnesti si vor spre Bragadiru trebuie, pentru a se inscrie pe centura in directia lor de mers, sa traverseze acelasi sens Bragadiru-A1 dupa coborarea de pe pasaj spre Bragadiru
Singura chestie fezabila ar fi sa urci sensul A1-Bragadiru

survola

De curiozitate, cam câte trenuri trec acum zilnic pe calea ferată prin acest punct?

Puffyk

 Eu nu am văzut niciodată trenuri! Doar râșnițe!!!

vermont

Trec marfare , eu am vazut maxim 2-3 pe zi dar lungi si trec foarte incet