Aeroportul Transilvania Targu Mures [TGM]

Started by lautaxi, October 20, 2012, 10:49:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pentium10

am vorbit cu directorul aeroportului si cum am banuit e vorba de sloturi lipsa in spatiul aerian german
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

vicmures

Nu e vorba de sloturi lipsa.
Aceste sloturi sunt de fapt niste mesaje de regularizare a traficului. Sloturile pot aparea din mai multe motive (vreme rea, aglomeratie pe anumite sectoare, personal insuficient).
Iar problema nu provine neaparat din spatiul aerian german. Poate fi supraincarcare de trafic la un moment dat, oriunde pe drumul pana acolo, inclusiv imediat dupa decolare, in Romania, sau Ungaria etc.

teoneo

Se anunță charter spre insula Creta!

Articol AGERPRES, preluat si de punctul.ro:

Cursă charter spre Grecia de la Târgu Mureş, din 2020, după succesul curselor spre Antalya

Aeroportul Transilvania Târgu Mureş va asigura, începând din primăvara anului 2020, o cursă charter săptămânală spre Heraklion (Grecia), după succesul înregistrat de zborurile cu destinaţia Antalya (Turcia), iniţiate în vara acestui an.

"Începând din anul 2020 o să avem şi Grecia, de la Târgu Mureş. După ce am avut Turcia şi Egiptul, începem din 2020 şi cu cursele charter pentru Grecia. Este vorba de o cursă Târgu Mureş-Heraklion care va zbura începând cu data de 9 iunie", a declarat, joi, preşedintele Consiliului Judeţean Mureş, Péter Ferenc.

De asemenea, directorul de dezvoltare al tour operatorului Paralela 45, Rodin Malcea, a precizat că parteneriatul cu Aeroportul Transilvania este unul foarte bun.

"A fost un sezon foarte bun, s-a încheiat la sfârşitul lunii septembrie, din punct de vedere a operării am avut o capacitate de transport totală de 5.525 de persoane, gradul de ocupare a fost de 95-96%, adică am transportat cam 5.250-5.300 de persoane de pe Aeroportul Transilvania Târgu Mureş, din judeţele Mureş, Harghita, Covasna, Sibiu, Bistriţa-Năsăud, Cluj. Mulţumesc Aeroportului şi Consiliului Judeţean pentru suportul pe care l-am avut, este o colaborare deja naturală şi foarte prolifică. Am promis că dacă lucrurile vor merge bine vom aduce şi noi destinaţii. Am reuşit, din fericire, să semnăm un contract cu compania greacă Aegean, care este una dintre cele mai bune companii din Europa, pentru un zbor pentru insula Creta, cu aterizare în Heraklion. Primul zbor va fi în 9 iunie 2020 şi probabil se va termina în 15-16 septembrie, dacă totul va funcţiona cum ne dorim. Pe de altă parte, vom continua să operăm cele două zboruri pe Antalya, la fel ca şi anul trecut", a arătat Rodian Malcea. AGERPRES

Minuteman

Se prelungeste pista la 2500m..asa se aude prin presa

Terenul a fost deja achizitionat, bugetul e disponibil, in 2020 se prelungeste pista la 2500m, asa TGM poate deservi si airbus a321ceo si a321neo..folosit de WIZZ.

Teoretic ar putea deservi si long haul..gen airbus a330..wizz nu are aeronave long haul in dotare..alt operator nu prea vine la TGM deocamdata, numai chartere.
Nu stiu daca se justifica prelungirea pistei..din motive de siguranta ar avea sens..la CLJ prelungirea pistei ar fi foarte costisitoare, la TGM este foarte simpla.

pentium10

De unde ai aceasta informatie?

Presa relata ca defapt banii vor fi alocati nu prelungirea pistei, ci sa fie construit un terminal de business (pt private jets)
oricum sa asteptat sedinta consiliul judetean
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Minuteman

Primul Airbus A321 pe TGM !

Aterizat si decolat fara probleme..a efectuat cursa Budapesta-TGM .

https://ardealnews.ro/2020/02/14/imagini-video-cu-primul-airbus-a321-la-aeroportul-transilvania-tirgu-mures/

noua pista este de ajuns si pentru a321..2000m x45m.

ciprebbe

Depinde cat de mare a fost restrictia de greutate. Foarte probabil a fost mai usor ca un clasic A320 pe TGM.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Minuteman

Aeronava efectua cursa spre Budapesta (cursa zilnica)..era plin cu pasageri, de acea a fost ales a321..in loc de a320. Combustibilul aflat la bord probabil era pe undeva la minimum..spre Budapesta se zboara cam 40 -45 de Minute..

ciprebbe

#218
Eu nu am prins niciodata zborul de Budapesta plin. Cred ca in cel mai bun caz am vazut 120-125 pax din 180 locuri.
Cursa BUD-TGM-BUD e operata cu aeronava de la baza din Bud, s-a mai intamplat si pe CLJ sa vina cu A321 exact cursa asta cand era in constructie TGM-ul dar a venit si a operat si la CLJ cu restrictie severa de tonaj si numarul de pasageri era putin peste 100. 
Ar fi foarte interesant sa vedem nr de pax de pe segmentele operate cu A321. Ar fi un lucru foarte imbucurator sa vedem un nr de pax care sa impuna operarea cu o aeronava mai mare.

LE: Nu exista combustibil "la minimum" se incarca pt ambele segmente( e mai ieftin in HU cherosenul)  plus cantitatea de combustibil pentru a ajunge la aeroportul de rezerva si ceva pentru holding.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pentium10

foarte ciudat ce zici, am o ruda in aeroport care zice ca zborurile catre Budapest sunt 95% pline
si noi am fost deja de mai multe ori si era plin
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

La 39 -49-59 lei  e logic sa le duca cat mai pline ca profit nu scot de pe cursa asta.
In sistemul de rezervari e tot A320  asa ca probabil au adus A321 ( disponibil) si ultimele scaune erau goale.
Segmentele acestea scurte nu merita acoperite cu aeronave mai mari.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

kernell


Minuteman

sa speram pana vara viitoare vom avea pista de 2580m la TGM,

m-am uitat cum stam in zona Ardeal -Banat cu lungimea pistelor:

Cluj: 2100m
Sibiu:2630m
Brasov:2820m (aeroport in constructie)
Timisoara:3500m
Oradea:2100m

d

mircea

Nu înțeleg de ce nu au făcut prelungirea păcii când au reabilitat pista.

Minuteman

Probabil au vrut sa puna prima data aeroportul in functioune cat mai repede, o prelungire a pistei atunci ar fi insemnat prelungirea lucrarilor. Sunt curios cum vor efectua lucrarea, va ramane aeroportul functional, cand aterizeaza sau decoleaza un avion se sisteaza lucrarile..apoi se continua sau vor inchide de tot aeroportul pe durata lucrarilor.