Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 40 Guests are viewing this topic.

mitsu

#7620
@tigrel58, multumim pentru explicatie si pentru documentarea ta elaborata!

Totusi, cum iti explici ca in 2010, dupa o situatie asemanatoare, la acelasi lot, castigat de Tirrena Scavi dar cu contestatar parca Tehnologica Radion, care a castigat la CNSC si de asemenea in instanta, s-a anulat cu totul licitatia si s-a scos din nou lotul in cauza la licitatie in 2012 - actuala procedura descrisa de tine?

Lotul in cauza fusese licitat odata cu actualele loturiin lucru de pe C IV (care sunt aproape de finalizare). Dar in loc sa-l atribuie contestatarului, s-a reluat cu totul licitatia si de aceea s-a ajuns din nou aici, dupa 2 ani - pierduti din punctul meu de vedere. De ce atunci CNADNR a anulat totul, iar acum n-ar mai putea-o face?

Ce spui tu e foarte logic, nu te contrazic, se vede ca esti bine documentat. Totusi nu sunt lamurit cu ce difera situatia de acum fata de cea din 2010.

cutter

Quote from: tigrel58 on May 17, 2013, 03:30:16 PM
CNADNR nu pate anula procedura, Decizia CNSC este obligatorie, este ca orice hotarare judecatoreasca definitiva. Ar putea (teoretic) sa anuleze numai daca ar avea toate cele 10 oferte inacceptabile / neconforme, ceea ce e practic exclus, de exemplu oferta cea mai slaba a lui Max Boegl sa nu fie admisibila, nu s-a prostit asta asa ca dupa ce a construit odata pe A2 sa nu se mai califice.

Se pare ca într-adevăr acesta a fost motivul invocat la prima anulare a licitației pentru acest lot, citez dintr-un articol de presă de la vremea respectivă: CNADNR afirma ca licitatia pentru lotul 2 din sectorul Timisoara-Lugoj a fost anulata deoarece "toate ofertele au fost innaceptabile si neconforme". In cazul acestei licitatii CNADNR a primit, totusi, nu mai putin de 9 oferte, unele depuse de companii europene importante precum FCC, Strabag, Max Boegl sau Colas.

Quote
Mai mult, CNADNR, trebuie sa faca asta in 10 zile.

Aici te contrazic mai hotărît, decizia CNSC spune:

"Obligă autoritatea contractantă la continuarea procedurii, în maxim 10 zile de la primirea prezentei, prin reevaluarea ofertei
contestatoarei şi a ofertei desemnate anterior câştigătoare (aparţinând intervenientei), ţinând cont de cele precizate în
motivarea ce urmează."


Deci obligă la continuarea procedurii de atribuire - procedură care poate dura indefinit (precum în cazul loturilor 2, 3, 4 din Lugoj-Deva) -, ci nu la desemnarea unui cîștigător în 10 zile.

tigrel58

@ mitsu
Iata raspunsul de pe e-licitatie (prin copy-paste):
Anunt de tip erata Numarul 25103/21.03.2012 la anuntul de participare/selectie Numarul 112924/14.12.2010
.....
VI.4)
Alte informatii suplimentare

Autoritatea Contractanta a decis, in conformitate cu prevederile art. 209 aliniat (1) lit. a) din OUG nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, anularea procedurii de licitatie deschisa "Proiectare si executie autostrada Timisoara – Lugoj - Lot 2", intrucat au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme. Rezultatul procedurii a fost contestat la CNSC in data de 13.02.2012. Prin Decizia nr. 618/C4/399/401 din data de 13.03.2012 si comunicata partilor in data de 16.03.2012, Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor a decis in favoarea CNADNR SA, mentinand decizia Autoritatii contractante de anulare a procedurii de achizitie pentru contractul "Proiectare si executie autostrada Timisoara – Lugoj - Lot 2".
VI.5)
Data expedierii prezentului anunt
20.03.2012 13:26

Pare greu de navigat la inceput, dar site-ul asta e o mina de informatii, care pe deasupra nici nu se mai sterg... EVER. :D

tigrel58

@cutter
Interesant ce spui si nu prea pot sa te combat argumentat, e discutabil.
In "traducere", CNSC le zice la baietii / fetele care au facut treaba 95 % din august pana de anu nou, dupa ce primesc hartoaga sa mai stea cu ochii la stele 10 zile si dupa aia sa se apuce iar de treaba, sa temine cand vor ei.
S-a dat de curand OUG de modificare a temenelor privind evaluarea (nr. 35), dar priveste numai contractele de concesiune.
Trebuie sa mai studiez problema.

mitsu

tigrel58, mersi ptr lamuriri! M-as bucura sa fie cum zici tu si macar de i-ar da Selinei lotul asta, numai sa nu se reia licitatia!

timisoreanul

Este corecta analiza lui Tigrel58, cu sublinierea ca poate fi anulata licitatia daca toate ofertele sunt anulate la randul lor (se prevede chiar in OUG 34/2006 si este si logic). Din pacate, CNADNR-ul are acest prost obicei de a anula foarte multe oferte si astfel s-a castigat de pe locul 5,6. Nu stim ce prevede procesul-verbal de atribuire, cate oferte au fost descalificate si cate au ramas sa se compare efectiv.
Faptul ca poate fi anulata chiar intreaga licitatie o dovedeste chiar istoricul lotului 2 Timisoara-Lugoj. A fost declarata de doua ori castigatoare Tirrena Scavi, a contestat Tehnologica Radion si a castigat de fiecare data. La a treia evaluare, comisia a declarat toate ofertele neconforme. S-au facut din nou contestatii pana la Curtea de Apel Bucuresti si s-a mentinut solutia anularii licitatiei. S-a reluat procedura de la inceput, a fost declarata castigatoare UMB, a contestat Selina, restul se cunoaste.
Poate discutia a devenit prea tehnica, insa ceea ce este cert e faptul ca acest tronson s-a scos la licitatie la sfarsitul anului 2010, suntem in mai 2013 si contractul nu este atribuit si nici nu stim cand se va reusi acest lucru. Daca comisiile de licitatii si-ar fi facut treaba cum trebuie si ar fi stabilit castigatori care sa nu poata fi contestati, poate chiar circulam pana acum pe aceasta autostrada.
Si avand in vedere aceste capacitati ale comisiilor, mereu am spus ca a fost o mare gafa faptul ca nu s-au anuntat mai repede castigatorii si s-a pierdut atata vreme, putandu-se amana doar semnarea contractelor pana la deblocarea fondurilor.
Daca nu se reuseste atribuirea pana la sfarsitul anului pierdem finantarea europeana pentru aceste tronsoane, prejudiciind bugetul statului cu sute de milioane de euro si ratand sansa unei autostrazi extrem de importante pentru Romania. Va raspunde cineva? Am mari dubii.

Ionut

Multumesc mult de explicatii, super utile! :)

Nu stiu daca ati prins, a iesit si in presa vad... Simeria-Orastie se deschide pe 29 mai. Una din sursele secrete confirma. Fiti pe faza sa faceti filmulet complet Deva-Orastie. :)

radutm

Ce fain ar fi un set de poze de pe Magura Uroiului....ehee, ce vremuri! 8)
cont inchis

Morosanu

Quote from: mitsu on May 17, 2013, 06:15:20 PM
tigrel58, mersi ptr lamuriri! M-as bucura sa fie cum zici tu si macar de i-ar da Selinei lotul asta, numai sa nu se reia licitatia!
Sa nu mai pomenesti sa faca Selina autostrada. Daca esti curios du-te sa vezi ce dezastru au lasat pe un amarat de drum judetean Baia Sprie - Barsana. N-au fost in stare sa reabiliteze un DJ (pana la urma contractul a fost reziliat) si-o sa faca autostrada? La Pastele cailor poate....
Politica distruge tot ce atinge.

anacronox

pe 29 ma intorc de la deva cu Masina. imi iau gopro-ul cu mine  :p

Pelbartus

CNSC ar trebui desfiintat sau cel putin licitatiile pentru autostrazi sa nu mai ajunga acolo.  :hm:
Daca se anuleaza si licitatia de acum si nu se incepe nimic, o sa ajung sa cred ca suntem la balamuc.

tigrel58

Quote from: Pelbartus on May 17, 2013, 07:01:55 PM
CNSC ar trebui desfiintat sau cel putin licitatiile pentru autostrazi sa nu mai ajunga acolo.  :hm:
Daca se anuleaza si licitatia de acum si nu se incepe nimic, o sa ajung sa cred ca suntem la balamuc.
Nu tin cu ursu` si am mai vazut poante cu desfiintarea.  :lol:
Gata, de maine se desfiinteaza si dosarele ajung la Tribunalul normal, la completul n-spe, care intre 2 dosare de divort, 3 de tulburare de posesie si 4 de calomnie zice, hai si cu contestatia asta. Atunci termene, si da-i si lupta...

Deepy17

Quote from: stangabriel on May 17, 2013, 09:13:17 AM
Sper la Sebes sa avem pe indicator Transalpina iar dupa Sibiu Transfagarasan. Pentru obiectivele turistice e vreo reglementare de semnalizare pe autostrada? Cine poate sa ceara semnalizarea lor?

La Sebes deja exista indicator cu Transalpina.

rocklee

radutm  :) depe podul de la turdas nar fi bune ce zici :D

stangabriel

Eu ma refeream la indicatoare cu Transalpina pe A1 la nod Sebes. Poate o sa avem noroc si nu uita sa puna,m-am bucurat cand am vazut filmari ale strainilor prin munti.