Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dominik

Imagini de pe șantierul de reabilitare a DN 76, sectorul Ionești Vârfurile, județul Arad.

https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/videos/473426116562088/

Lucrări executate:
- săpătură sistem rutier nou;
- așternere și compactare strat fundație din balast;
- așternere și compactare strat de piatră spartă;
- așternere mixtură asfaltică tip AB31,5;
- așternere aport material în vederea reciclării in situ cu lianți hidraulici;
- săpătură, turnare beton în fundație rigolă carosabilă;
- cofrare și turnare elevație rigolă carosabilă;
- cofrare și turnare fundație adâncită de parapet;
- săpătură, turnare beton în fundație zid de gabioane;
- montare carcase la zid de sprijin de gabioane.
You're in Steelers Country

Dominik

Filmare de pe DN 66, între Bănița și Merișor, jud Hunedoara unde s-au montat în ultimele zile 900 de metri de parapet axial din beton. Pe parapete au fost montați și butoni luminoși, astfel încât circulația să se desfășoare în siguranță.
Acțiunea, va contina prin montarea a aproape 4000 de metri de astfel de parapete pe drumurile din județul Hunedoara.

https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/videos/2308294466048900/
You're in Steelers Country

soka89

Quote from: Manu_Tm on July 10, 2019, 01:24:07 PM
@soka89 De fiecare data intre cele doua poduri de peste canalul Timis-Bega si podul Bega simt un miros puternic, dar eu tind sa cred ca e de la groapa de gunoi Ghizela ce se afla langa autostrada, nu cred ca o scurgere de gaze s-ar simti pe o distanta asa de mare.

Mirosul este puternic si persistent pe o buna bucata de drum,initial am crezut ca e posibil o defectiune la masina mea,rulasem cu viteza destul de mare si mi-am zis ca nah,am reusit sa o fac praf :lol:..chestia e ca si la intoarcere m-am lovit de acel miros de gaz tot in aceeasi zona..Nu am vazut nici o groapa de gunoi pe langa autostrada.

mircea

De mai bine de jumătate de an persistă mirosul și la fel ca Manu_TM, tot de la deponeu cred că vine.

cutter

Gaz de groapă de gunoi (o componentă e hidrogenul sulfurat). În București, vine de la groapa Chiajna/Rudeni și în zilele "bune" se simte până în centru.

alin2pas

#845
^^^

Dacă tot se ocupă de zona Bănița - Merișor, poate rezolvă și problema cu denivelarea periculoasă apărută de mai multă vreme pe DN66, la circa 300 m de intersecția cu DJ666 (Merișor - Vulcan) pe sensul spre Hațeg, care afectează în porțiunea cu două benzi pe urcare banda 1 și jumătate din banda a doua. Este o mică alunecare de teren care mai ales noaptea sau în condiții meteo nefavorabile e greu de observat și mulți șoferi o evită în ultimul moment.

Dominik

Filmare din drona cu montare de parapete axial, tip New Jersey, DN 66, pe sectorul de drum dintre localitățile Bănița și Baru.

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/776545592762545/
You're in Steelers Country

Dominik

Lucrări de consolidare versant (turnare fundație zid de sprijin, amenajare zonă afectată de alunecare, execuție dren din piatră) pe DN 76, km 86+500, jud. Bihor.










You're in Steelers Country

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

Pe breteaua de intrare pe A1 dinspre Medias spre Vestem unde s-a rasturnat saptamana trecuta un tir au reparat parapetii. Deasemeni inlocuiau parapetii distrusi inainte de tunel pe sensul spre Sebes.
Am impresia ca nu fac fata cu inlocuirea parapetilor , am vazut in multe locuri parapeti facuti praf sau serios indoiti si stau sa ma intreb, dupa ce citesc in presa locala despre stiri despre accidente pe centura Sibiului, cum doamne iarta-ma se intampla atatea. Ori nu stim sa conducem pe autostrada, ori proasta stare a unor masini, sau poate chiar a autostrazii si mai ales tupeul, marlania, prostia....

https://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/video-o-sibianca-de-29-de-ani-a-intrat-cu-masina-in-parapeti-pe-a1-145487.html
https://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/foto-un-tir-incarcat-cu-frigidere-s-a-rasturnat-pe-autostrada-la-intrarea-dinspre-medias-145389.html
"Prostia este eternă și invincibilă"

horyatm

Curios că pe partea celalată a sensului aproximativ în același loc parapeții sunt și ei loviți.

Se poate vedea pe filmare.

JohannDB

DN 13, în Pădurea Bogății, pe secțiunea Brașov (Măieruș-Hoghiz)- Rupea.....
      Acum trei zile, în 16.07.2019....  Reasfaltare (fără frezare....oare până unde vor "urca" cotele drumului ?), până la serpentine... Se circula la semafor; nu au terminat încă lucrările.... Venind spre Brașov până la serpentine , pe ele și după ele (spre Măieruș), era prezentă o marcare a separării sensurilor, marcare pe care se pare că se vor "planta" ghiciți ce?!?!
































Powered by API/PUM imgur uploader

Dominik

Imagini de pe șantierul de reabilitare a DN 76, sectorul Ionești Vârfurile, județul Arad.
Lucrări executate:
- Săpătură sistem rutier nou;
- Așternere și compactare strat de formă din balast;
- Așterenere aport de material în vederea execuției lucrărilor de reciclare în situ;
- Așternere și compactare strat de mixtură asfaltică tip AB31,5;
- Săpătură fundație și cofrare elevație rigolă ranforsată;
- Pregătire săpătura fundație podeț.

https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/videos/634667107014061/
You're in Steelers Country

adiarc

in sfarsit pe centura Sibiu se fac frezari/reasfaltari asa cum ar trebuii.Pe suprafețe mari,uneori chiar si 2 km,banda 1 este frezata si reasfaltata integral.O treaba buna.
Antrepenor Diferit Cluj Napoca.

PS - asteptam rezolvarea cu celeritate si a celorlalte aspecte care au nevoie de interventie urgenta
- rosturi de dilatatie praf la marea majoritate a podurilor si podetelor,mai ales pe prima banda.
- panouri fonoabsorbante ruginite ( inca pot fii curatate si revopsite )
- parapeti murdari,fara elemente reflectorizante.
- mult nisip si pietris
- toaletari ,curatare santuri,etc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura