Economia Romaniei: discutii, proiecte, conexiuni cu infrastructura

Started by Ionut, April 18, 2015, 09:00:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

Quote from: jalemare on December 21, 2015, 06:11:13 PM
Ps poate ne dă un singur exemplu în care scăderea de taxe a cauzat deficit bugetar.

Pot sa-ti dau sute de exemple, de la tari subdezvoltate la tari din top-10 GDP in care s-a intamplat exact asta.

Suedia din 2006 pana azi; taxele au scazut cu 16%; desi economia a crescut excelent, in locul unui excedent bugetar avem deficit. Argentina din 1990 in 1999, combinat cu politici populiste de mentinere a cursului de schimb fix si supraevaluat, a rezultat in default, si muuuulte altele.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

jalemare

@frunzăverde, făceam referire la România, greșeala mea că nu am precizat.
Toate cele bune!

TibiV

http://m.mediafax.ro/economic/executia-bugetara-dupa-primele-11-luni-pe-excedent-cu-5-3-miliarde-lei-reprezentand-0-76-din-pib-14939001

Execuţia bugetului general consolidat s-a încheiat la finele lui noiembrie cu un excedent de 5,3 miliarde lei, respectiv de 0,76% din PIB, faţă de un deficit de 0,2 miliarde lei (0,04% din PIB) în aceeaşi perioadă a anului trecut, pe fondul creşterii veniturilor cu 7,5%, au anunţat luni Finanţele.
Veniturile bugetului general consolidat au totalizat 209,6 miliarde lei, cu o pondere de 29,8% din PIB, fiind în creştere cu 7,5% în termeni nominali faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, iar ponderea a urcat cu 0,5 puncte procentuale.
Creşteri s-au înregistrat la încasările din impozitul pe venit (12,3%), impozitul pe profit (+11,9%), TVA (+10,8%), venituri nefiscale (10,8%) şi accize (+7,5%), se arată într-un comunicat al Ministerului Finanţelor Publice.

În schimb, încasările din contribuţiile de asigurări sociale au scăzut cu 0,7% faţă de 2014, pe fondul reducerii cu cinci puncte a contribuţiilor angajatorilor şi a creşterii cotei de contribuţie la Pilonul II cu 0,5 puncte procentuale în acest an.
La nivelul administraţiilor locale s-au înregistrat creşteri faţă de anul precedent la impozite şi taxe pe proprietate cu 1,4%, taxe pe utilizarea bunurilor cu 4,6% şi venituri nefiscale cu 3,8%.
Cheltuielile bugetului general consolidat au totalizat 204,3 miliarde lei, în urcare cu 4,6%, în termeni nominali, însă ponderea în PIB s-a redus cu 0,3 puncte procentuale.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

În noiembrie încă nu era guvernul Cioloş...

Va fi foarte interesant de văzut peste o lună închiderea anului financiar...
Dacă fac record de cheltuieli în ultima lună a anului la "proiecte din fonduri externe nerambursabile" atunci putem spune că s-au mişcat foarte bine....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Cifrele arata excelent. As vrea sa vad ca avem aceleasi cifre si in 2017 (raportat la 2015 pt ca 2016 e compromis).

Oare cum ar fi aratat daca exedentul de 5,3 mld lei se folosea pentru cofinantarea programelor pe fonduri UE?. Asta ar fi insemnat sa terminam A1 (loturile in executie acum), A10, A3, DNCB, ceva pe la CFR precum si proiecte din alte domenii.

Pe langa absorbtie, am fi avut cresteri pe linie.  PIB-ul ar fi explodat. Si tot ce trebuia sa facem era sa ne miscam mai repede cu hartogaria. Daca acum 1 an am fi avut avize de mediu si licitatii incheiate pe A10, A3 si A1.....iar constructorii ar fi lucrat in ritmul Porr de anul trecut, atunci toate santierele in executie acum ar fi fost aproape terminate.

Am pierdut fonduri de 4 miliarde de euro pentru ca nu am fost in stare sa pregatim niste hartii.   :((
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

ADIO bani pentru investitii

QuoteProiectul de hotărâre prin care salariul minim creşte la 1.250 de lei de la 1 mai

Digi24
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dr4qul4

stai putin...NU afecteaza cu nimic banii de investitii.

Cresterea salariului minim aduce venituri la buget.  undeva la 240-250 mil euro pt tot anul 2016.

Problema e la particulari, care vor trebui sa creasca salariile. Dar sa nu uitam ca anul acesta au primit si tva redus,dar mai ales..impozit pe dividende redus cu 11%.

Cresterea salariului minim ar putea suplimenta bugetul de investitii, dar acest lucru nu are cum sa se intample intr-un an electoral.

Oricum, mi se pare cea mai proasta decizie de a amana cu 5 luni si a suplimenta cu 50 de lei.  Raman la ideea ca trebuie sa incercam sa afisam o anumita stabilitate, doar asa vom atrage investitori.

Salariul trebuia crescut, dar in acelasi ritm ca si pana acum: cu 50 lei la fiecare 6 luni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

^
Ai dreptate, a fost greseala mea ca m-am gandit la salariile bugetarilor, nu la particulari. Cred ca exista totusi si bugetari care vor avea salariul mai mic de 1250 lei(brut) pe luna, chiar si dupa marirea cu 10% din 1 ian 2016. Cum va fi cu acestia? Vor avea doua mariri in 2016?

Quote from: dr4qul4 on December 29, 2015, 01:35:48 PM
(...)
Raman la ideea ca trebuie sa incercam sa afisam o anumita stabilitate, doar asa vom atrage investitori.

Salariul trebuia crescut, dar in acelasi ritm ca si pana acum: cu 50 lei la fiecare 6 luni.
(...)


Aici sunt de acord cu tine. In viitor vor fi din ce in ce mai multi angajati cu salariul minim pe economie.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dr4qul4

Sunt, dar din ce am inteles (la tv, de la liderul Cartel Alfa), dupa cresterea de 10% raman undeva sub 50.000 de bugetari cu salariu sub 1250 lei brut.

Iar in total avem acum peste 1,5 milioane de salariati cu 1050 lei. Si probabil inca 2-300.000 care au intre 1050 si 1250.

Oricum, e cea mai mare pacaleala posibila. Cresterea se aplica de la 1 mai, ceea ce inseamna ca primul salariu majorat vine in iunie, exact inainte de alegerile locale! coincidenta? Iar cum cele parlamentare sunt peste doar 5 luni, cresterea, "mai mare" decat cea promisa, va fi intiparita in memoria colectiva.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on December 29, 2015, 01:35:48 PM
Problema e la particulari, care vor trebui sa creasca salariile. Dar sa nu uitam ca anul acesta au primit si tva redus,dar mai ales..impozit pe dividende redus cu 11%.

Redus cu 69% (de la 16% la 5%) :D  Dar asta se aplica doar daca au profit, ceea ce multe firme nu au, iar si mai multe au profit neglijabil.
Si mare parte dintre ele vor simti presiunea cresterii salariului minim fix in zona de profit...

Quote from: dr4qul4 on December 29, 2015, 01:35:48 PM
Salariul trebuia crescut, dar in acelasi ritm ca si pana acum: cu 50 lei la fiecare 6 luni.

Pana unde ?
Gandeste-te ca avem deja o dublare a salariului minim in doar 6 ani...
Iar de aici doua intrebari:
1. Productivitatea s-a dublat in acele firme si la acei angajati in 6 ani ?
2. Tie ti s-a dublat salariul in 6 ani ?

Este drept, problema nu este relevanta pentru marile companii, cu produse/servicii cu valoare adaugata mare, unde nici femeile de serviciu (menajere de fapt...) au sarit de mult peste salariul minim pe economie.

Dar in firmele care se bazeaza pe multa forta de munca nu foarte calificata (de la industria textila la firmele care furnizeaza paznici pentru diferite obiective) problema salariului este importanta.

Salariul, minim sau nu, este un cost a carui crestere trebuie acoperita de undeva. In mod normal din cresterea productivitatii, care conform manualului trebuie sa fie mai mare decat cresterea salariului.
Daca nu, se acopera prin cresterea pretului propriilor produse. Daca piata le accepta scumpite atunci e OK (cumparatorul plateste salariile mai mari), daca nu le accepta urmeaza oprirea activitatii, adica pierderea joburilor.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

In 11 ani de munca salariul meu a crescut de peste 10 ori :))   dar si functia.

Era o firma mica, acum avem peste 1300 de angajati.


Iar pt functia cea mai mica, pt care nu se cere nici un fel de experienta (dar sunt alte cerinte in uma carora doar 5% dintre aplicanti sunt angajati), salariul s-a dublat fata de acum  6 ani.


Daca nu ar creste salariul minim, toti cei cu ceva in cap ar pleca imediat din tara. Ceva extrem de mic. Ar ramane doar leprele si hotii. Nu ar sta nimeni sa moara de foame.

50 lei la 6 luni ar insemna 100 de euro in 9 ani. Asta in conditiile in care avem 500 de recuerat fata de tari din esalonul 2.

Daca firmele nu au profit...inseamna ca stiu sa-l ascunda. Oare cate supermasini si-au luat patronii pe "leasing" doar ca sa nu plateasca taxe?
Si cate combinatii au facut ca sa nu plateasca 16% pe dividende?

Cand concuenta declara o rata a profitului de 5 ori mai mica, nu te pune pe ganduri? Om fi noi buni, dar nici chiar asa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on December 29, 2015, 09:20:24 PM
Daca nu ar creste salariul minim, toti cei cu ceva in cap ar pleca imediat din tara.

Nu pleacă nicăieri, pentru că cei care lucrează mereu pe salariul minim sunt de regulă cei fără şcoală şi fără vreo calificare/meserie reală.
Nu cred că UMB-ul are vreun muncitor plătit la minimul pe economie, şi uite ce frumos lucrează... (Pentru Salini nu bag însă mâna în foc... :D )

Nu vorbesc de absolvenți abia angjaţi, ăştia îşi măresc leafa în timp avansând în ierarhie,  aşa cum e normal, pe măsură ce învață şi se perfecţionează, nu prin faptul că statul le măreşte într-una salariul minim.


Plus că în sistemul bugetar se "comprimă" ecartul între cei de sus şi cei de jos.

De exemplu deja de acum la școală la nevast-mea femeile de serviciu (1050) s-au apropiat mult de profesorii debutanți (cam 1300)  .
În sistemul propus de tine, în 3-4 ani o să îi ajungă...

Dar cred că am lungit deja discuţia prea mult...

G

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Sa nu uiti ca profesorii sunt bugetari si li se maresc salariile cu cel putin 10%.

Oricum, 1250 lei brut inseamna doar 912 lei in mana. 200 de euro.
Nu toti cei cu salariul minim sunt fara scoala. Daca era asa, nu aveam 1,5 milioane de salariati platiti la nivelul acesta (30%) la care putem adauga alte cateva milioane care stau si taie frunza la caini.

Totusi, 19% e o crestere imensa si ne va afecta pe toti: de la 1 mai vor creste si amenzile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nirolf

Eu cred ca aceasta crestere ne va afecta pe toti si din alt punct de vedere. Cred ca mare parte din aceate cresteri se vor pierde prin cursul euro. Si pe asta il vom simti toti (care nu avem salarii in euro), nu doar bugetarii.

dr4qul4


Asta cu siguranta. Daca te uiti in unul din primele mesaje am csris "are BNR grija"  :lol:

Desi am credit in euro si-mi fac vacantele "pe afara" nu pot sa nu recunosc ca, in conditiile date (scadere tva, cresteri salariale), cresterea Euro este o masura necesara: consumul va exploda, dar importurile vor creste mult mai incet.

Si cum petrolul este ieftin iar transportul din China a ajuns sa fie gratis si pt comenzi de 20 de usd  :dunno: , cursul de schimb ramane singura modalitate de a stavili "apetitul" multimii.


Din pacate acest guvern, pana acum nu a facut nimic. Aplica planul facut de fostii si da senzatia unui "yes man".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024