Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 9 Guests are viewing this topic.

Ionut

Pai nu ti-a raspuns nimeni pentru ca e o intrebare inutila. Nu aveau ce sa caute pe Google Maps acele autostrazi. Vor fi puse cand vor fi gata.

laszlo.robert

Stie cineva care sunt loturile contestate pe Tg.Mures-Cimpia Turzii?

delacroix

Unul singur: Ludus-Iernut. Rafuieli personale.

dan_c

Astaldi a depus contestatie pentru lotul 2 din Cîmpia Turzii-Ogra, castigator Strabag

Pe restul nu sunt contestatii, cel mai repede vor incepe cele cu Fidic rosu.

Târgu Mureș - Ungheni (4,5 Km) + Drum de legatura (4,7 Km)
Constructor: Asocierea Lemacons SRL - Vega 93 SRL - ARCADA SRL, si

Ungheni - Ogra (10,105 Km)
Constructor: Asocierea STRABAG SRL - STRACO GRUP SRL

In cazul lotului Ungheni - Ogra (10,105 Km) - Constructor: Asocierea STRABAG SRL - STRACO GRUP SRL, sunt sigur ca o sa fac treaba buna.

Sunt curios cum se descurca, Asocierea Lemacons SRL - Vega 93 SRL - ARCADA SRL, Lemacons este un puisor a lui Vega

De restul tronsoanelor vedem ce se intampla peste vreo luna , doua....

laszlo.robert

Foarte bine,va multumesc.sa vedem cind se semneaza contractele

adiarc

trebuie sa recunosc ca sunt placut surprins ca avem doar o contestatie...poate ar fii o solutie asta  - loturi mici , similare cu ce este pe Tg Mures-C.Turzii...proceduri mai greoaie , dar , daca scapam de majoritatea contestatiiilor e muuuult mai bine
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

stai ca nu am scapat inca. Asa a fost si cu 2 loturi de pe A10 si pana la urma au fost contestate (si anuntate mai tarziu).

Oricum, daca avem doar cate o contestatie pe fiecare lot, tot e ceva.

Accelerarea nu a venit neaparat de la CNADNR (desi probabil documentatia a fost facuta ok, din moment ce primele locuri au si castigat) cat si de la Strabag, care a pregatit terenul din timp (nu demult ne miram sa-i vedem ca subcontractori ai lui UMB pe A3).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vicmures

Aveti cumva idee cam care este timpul mediu scurs de la castigarea licitatiei pana la atribuirea contractului si a ordinului de incepere ?
Sau in alte cuvinte, cam cat timp trebuie sa asteptam pana incep lucrarile propriu-zise ?

adiarc

Imposibil de spus acum , daca nu putem știi suta la suta daca mai avem sau nu contestatii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

FRS


horatiu.cosma

De unde sti? Exista vreo sansa sa aflam si pentru celelalte loturi inafara de lotul 2?

Ionut

Aveti rabdare. Se va afla in urmatoarele zile.

alecu26

doar lotul 2 e contestat. A se vedea raspunsul CNADNR. Daca erau contestatii...sigur apareau informatii. Si fiind ceva asa de urgent...ar fi aparut poate si la CNSC.

FRS: stii cumva daca s-au si inceput procedurile de semnare a contractului?

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

FRS

#5353
nu stiu nimic
incerc sa devin subcontractor pe unele lucrari de specialitae la Geiger. am discutat ieri si mi-au spus ca nu e contestat.

disney

#5354
S-a lamurit cum e cu acordul de mediu pentru padurea de pe tronsonul Gilau - Nadaselu. De fapt mai mult ne-au bagat in ceata. :lol:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=100.msg68040#msg68040