Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

istvan78

Quote from: alecu26 on December 17, 2014, 12:39:13 PM
cand o sa vada cat malai costa parca vad ca o sa revina la debleul lui Bechtel..:)))
Mesesul parca e calcar, nu? Se pot face taieturi spectaculoase in calcar...

ciprebbe

Sector 3A1, Cluj Vest (Gilau) – Nadaselu , km 0+000 – km 8+700

Constructor: UMB Spedition – Tehnostrade

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta: Egis Internationale

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor: 258.199.052,52 lei fara TVA

Durata de executie: 24 luni (6 luni proiectare+ 18 luni executie)

Perioada de garanţie: 48 de luni

Data ordin de incepere: 07.04.2014 .

Stadiul fizic: 15,00 % (05.12.2014)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

^^^ Oare acei 15,00% sunt reali sau avem mai mult in realitate, dar din diverse motive (valoare maxima cat pentru avans) nu a fost declarat mai mult?  ???
Oricum nu au primit nici un ban, nici macar avansul.

panda_no 5

In seara asta, la ora 19,45 cand am plecat de acasa, camioanele de la Apolodor carau pamant la greu din fosta pepiniera prin care ar trebui sa treaca viitoarea A3 la intrarea in Bucuresti.
La ora 21,00 cand am revenit activitatea era la fel de sustinuta.Se cara pamant la lumina farurilor.
Ce puii mei fac nu pot sa imi dau seama.

rocklee

nu poate cineva sa mearga pina acolo si sa vada ce se petrece  ???...si sa faca niste poze .... :)

ciprebbe

Quote from: NGC20 on December 17, 2014, 06:25:10 PM
^^^ Oare acei 15,00% sunt reali sau avem mai mult in realitate, dar din diverse motive (valoare maxima cat pentru avans) nu a fost declarat mai mult?  ???
Oricum nu au primit nici un ban, nici macar avansul.
E mai mult in realitate mai ales ca deja avem toate structurile incepute din care 2 subtraversari finalizate(inainte de 3 si dupa 4), culeii finalizate( la viaduct 3 si 1 + pilonii ridicati la 3) si piloni forati cu sutele. Sa nu mai vorbim de m3 de excavatii realizati+ santurile de scurgere.
Probabil atata e raportat catre DRDP. Real e undeva spre 25%.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

disney

^^^ Cred ca intrebarea era mai mult retorica, mai ales pentru ca este 15,00%, deci prea la fix.

stangabriel

In pepiniera activitate la ora asta si parca s-a mai lucrat la aliniamentul  A3  din zona Fabrica de glucoza.. era pamant impins movila pe marginea Petricani,unde acum cateva zile am vazut padurea defrisata.

alecu26

am auzit o stire cu promisiunea consiliului Europei (sau speranta lui Junker) ca proiectele facute cu cele 300 miliarde, sa nu fie considerate la deficit bugetar.

Hmm...o sansa mare pentru CoBra. Era una din probleme.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

teocharis

daca asa a ajuns stirea in Ro e gresit.

se discuta doar despre"neutralizarea fiscala" (termenul tehnic ptr scoaterea din deficit) a sumelor aditionale aduse de fiecare stat membru la potul de 20 mld al lui Juncker.

deocamdata doar Italia a pus ceva aditional pe masa, restul statelor fiind reticente la angaja cheltuieli suplimentare


alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

#4857
Quote from: NGC20 on December 17, 2014, 06:25:10 PM
^^^ Oare acei 15,00% sunt reali sau avem mai mult in realitate, dar din diverse motive (valoare maxima cat pentru avans) nu a fost declarat mai mult?  ???
Oricum nu au primit nici un ban, nici macar avansul.
UMB a trimis in 17.12.2014 catre CNADNR o factura in valoare de 49,509,272.98 RON cu TVA pentru Gilau - Nadaselu, pe care probabil ca CNADNR o va plati pana la sfarsitul anului.
Ar fi prima plata pentru Gilau - Nadaselu, reprezentand aproximativ 15,46% din valoarea de atribuire a contractului.

Viny

gilau-nadaselu va avea spatii de servicii ???... acolo sus pe dealurile alea putea fi amenajata o parcare faina de tip ''Rosenberger" (Austria) sa se vada frumos Clujul... 

ciprebbe

Nu se vede Clujul de acolo, din pacate, si nici nu sunt spatii de servicii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe