Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

tone_iulian

#4815
Deci la Popasului nu se lucreaza la Gherghitei  la CF  nu se lucreaza   si se lucreaza doar  in zona pepinierei Tei ?

panda_no 5

Armaturile alea au un an de cand sunt acolo.
Nu stiu cine si ce se lucreaza in Pepiniera dar sigur se lucreaza.
Ies o gramada de basculante incarcate cu pamant in dreptul Sos Fabrica de Glucoza, merg pe Sos Petricani spre Pipera pina la bariera dupa care intra pe un drum de pamant paralel cu calea ferata.
Unde se duc cu pamantul habar n-am dar culmea e ca goale nu se intorc pe acelasi traseu.
Poate fac o bucla.
Drumul de pamant e impracticabil pentru turisme si chiar pentru biciclete pt ca e extreme de noroios.

horatiu.cosma

Unde va fi viitorul viaduct la nadasel sunt destul de multe utilaje parcate. Cred ca vor trage tare iarna asta pe structuri.

stangabriel

E drum facut pe aliniamentul A3 si padure putin defrisata la intersectia Petricani cu Fabrica de Glucoza.

panda_no 5

Am fost astazi in fosta pepiniera pe unde ar trebui sa treaca A3 la intrarea in Bucuresti.
Nu se intampla nimic care sa sugereze ca s-ar lucra pentru A3.
Inauntru sunt doua buldozere si doua excavatoare de mare capacitate.
Deasemenea mai sunt doua basculante de capacitate la fel de mare, basculante asemanatoare cu cele din cariere, nu am vazut niciodata modelul asta pe sosele.
Au taiat prin pepiniera un aliniament perfect drept dar nu e nicidecum pe viitorul traseual A3
Pe linga calea ferata nu am reusit sa intru din cauza noroiului extreme de mare.
Toate utilajele apartin Apolodor.Camioanele care cara pamantul sunt tot ale Apolodor.
De ce cara pamantul de colo-colo nu am reusit sa aflu.Astazi nu lucrau.
E greu de crezut ca Apolodor ar lucre pentru A3.
Gardurile pepinierei au fost furate de tigani pina nu a mai ramas nimic.
Se intra noaptea din Petricani si se fura tot ce se mai poate fura.De aste pare ca sunt defrisari.
Inauntru in pepiniera e jale mare, jaf total in fostele plantatii.
In cladiri mai functioneaza cite ceva ( un centru ecvestru de exemplu).

Ar fi bine sa nu fi fost reziliat contractual de catre Sova.
Daca a fost, o sa treaca ani pina cand A3 va ajunge pina in Bucuresti.
Am auzit si variant in care A3 nu va mai continua niciodata spre Bucuresti ( putin credibila ce-i dept )
Nebuloasa totala.

ciprebbe

Poze de la Nadaselu, facute din DN










Concluzia: - se lucreaza, nu mai ploua.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

paulmare

Panda_no_5 se prea poate sa nu fie nimic la A3 acolo - poate face cineva o tura cand se mai zvanta putin

Sunt cele 2 dump-truck off road ale lui Apolodor, Apolodor a mai facut o gramada de forme de relief artificiale acolo, gen movila lui pandele de langa a3, sau groapa raposatului copper beach de pe popasului, inca o groapa uriasa pe petricani, poate le-ati mai vazut 
Trebuie sa fie si ceva organizare, am vazut 2 masini cu toalete ecologice pe acelasi drum
De intors pe alt drum, o fac pentru ca nu li se permite sa iasa pe Petricani pe contrasens virand la stanga si fac un circuit mergand doar in sens orar 

Dar sincer, nu cred ca e nimic de A3, o fi reinceput nebunia cu "imobiliare", erau acolo AIC Land Development cu PUZ pe 30 de hectare, blocuri de 45 de etaje, tampenii de astea megalomanice, apolodor era foarte eficient la chestii de astea gen sapat fundatii si mutat pamant de colo colo
 

panzer

Apolodor are acum un mare proiect de demolare fix in spatele statiei de metrou Pipera. Or fi depozitand acolo diverse.

Pacat ca nu are legatura cu A3. :(

Merci Panda_no_5 de update.


alecu26

pai si nu e adevarat? e ca si faza din dump&dumper. o sansa 1 la milion e o sansa.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).


Vlad94

Deci ca sa inteleg,pe A3 se lucreaza doar pe Gilau-Nadaselu si Surplacu de Barcau-Bors?Bucata aia de 6km intre Centura și Municipiul București nu se mai face?

paulmare

Nu inseamna ca nu se mai face

Spuneam ca nu se lucreaza deocamdata nicaieri - au fost niste "semne" de activitate la pasajul peste popasului si in pepiniera tei-toboc, dar nici o treaba cu autostrada 

NGC

#4828
Avem 6 oferte pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru TUNEL Meses".
1. TEHNO CONSULTING SOLUTION, 2. VISION ENGINEERING, 3. TECNIC CONSULTING ENGINEERING
4. VIA CARPATIA CONSULT, 5. SEARCH CORPORATION / CONSITRANS, 6. IRIMAT CONS

alecu26

numai proiectanti unul si unul. :D Va iesi o varza. Se vede cata incredere are si piata de proiectare in aceste licitatii si in sansa lor de a merge mai departe.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).