[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR


Ionut

Bai chiar asa. Aici e problema cu relocarile LEA. Alte probleme tergiversate? Finantarea?

dr4qul4

Problema e cu LEA. Atat. Nu mai au ce sa lucreze pana la relocare.
In buget au pus aici 4,3 mil Euro pt lucrari neprevazute (de fapt asta cred ca e tot bugetul).
Dar nimeni nu misca un deget pentru relocare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

Mai zicea PMB ca trebuie sa includa partea de iluminat si semaforizare in contract:

Quote"Finalizarea obiectivului este conditionata de  realizarea unor lucrari ce nu au fost prevazute in contractul de baza, si anume : iluminat public, semaforizare si separatoare de flux din beton. In acest sens, se va incheia un act aditional cu constructorul pentru realizarea acestor lucrari suplimentare. O alta problema o reprezinta suprainaltarea liniilor de inalta tensiune ce apartin Transelectrica si Enel in vederea asigurarii gabaritului de siguranta pe rampa de urcare pasaj si pe pasaj. Pentru solutionarea acestei probleme, Municiplaitatea a realizat un studiu de solutii care se afla de mai multe luni in analiza la Transelectrica", se arata intr-un raspuns trimis de Primaria Capitalei la solicitarea HotNews.ro.

Hotnews.ro

TibiV

Oameni buni, trec pe acolo in fiecare saptamana doar in speranta ca voi putea sa scriu "Breaking News" (cu font de 30, bold, culoare=red) "A inceput relocarea LEA !!!!!"
Dar probabil trebuie sa mai am rabdare un an sau doi... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

Quote from: rizzuh on April 12, 2018, 10:03:52 PM
Ideea este, de ce nu le-au pus in camp, adica cu 10 metri mai incolo, ci fix in mijlocui unei bretele?
Cel mai probabil câmpul ăla aparține în acte cuiva, iar deținătorii de utilități preferă mereu domeniul public, din motive lesne de înțeles. Oricum, ai mare dreptate, poza frizează nebunia și e încă o dovadă ce prostie reprezintă uneori să te zgârcești cu exproprierile. Câțiva metri pătrați în plus ar fi făcut minuni.

@TibiV: Mulțumesc din nou pentru poze!

danutzu_1069

@TibiV, in 99% din zile, eu trec zilnic pe acolo...  si ca in alte dati o sa prind miscarea... si fac live de la fata locului...

dr4qul4

Si probabil prinzi zilnic miscare. Podul ala e perfect pt gabori sa-si testeze jucaria. Stai sa vina vara sa se umple autostrada sa vezi "miscare" pe acolo
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@TbiV, astazi era sa fac atac de panica cand am trecut... pe la lucrare.
O echipa de "electrici" isi facea de lucru cu niste copex de diametru mare, pe la baza primului stalp, aici inainte sa iesi de pe NG, pe breteaua naspa... (prima LEA dinspre Titan)

TibiV

Aia este o LEA "de aia mare", de 400 kV, si nu ii deranjeaza cu nimic...
Or fi lucrari "curente"...

Sa faci atac de panica cand vei vedea niste "electrici" catarati pe LEA de 110  kV...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Unde sunt vremurile cand nu tineam eu ritmul cu lucrarile ?!....

Doar ca sa nu credeti ca am pierdut din vedere "obiectivul".
Duminica, 6 mai 2018.

Rampa Vitan-Barzesti, vedere spre Vitan-Barzesti

Rampa Vitan-Barzesti, vedere spre Titan

Strat de baza, binder, strat de uzura pe pasaj...

Una dintre putinele noutati...

... se pregatesc sa instaleze rosturile...

... se vede taietura proaspat facuta cu discul

O privire spre DNCB...

... si una spre Bucuresti

Asta doar "de frumusete"...

Aglomerat este cerul Capitalei... Mi-a placut pilotul care "s-a razgandit"... ;)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Vedere spre Titan.
Multe LEA...

... dar alea "care ne doare" pe noi...

... nimica-nimicuta

Rampa Titan, sensul spre Vitan-Barzesti.
Sunt sub primul cablu LEA 110 kV (dinspre sud) si vedem aceeasi succesiune strat de baza, binder, strat de uzura pe pasaj...

La baza rampei au pus niste pamant (dar nu complet) peste panzele alea

Si a doua noutate...

... au facut vreo 20 de metri din trotuarul aferent rampei spre Titan...

... rampa care evident lipseste, pen'ca cablurile LEA atarna in continuare la fel de jos


Si o poza buna de "Promisiuni (ne)respectate"...

Deci luna viitoare "e gata de 2 ani !..."
Bine ca au ascuns minciuna in spatele soldatului din Primul Razboi Mondial...


Pozele full-size sunt aici: https://imgur.com/a/zFCgWWq
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012


TibiV

Tu ai fost mai norocos decat mine...

Intamplator, ieri, 8 mai, mi-am luat liber pentru niste probleme personale.
Tot intamplator, am avut drum pe la pasaj si am zis sa arunc un ochi intr-o zi de lucru.
Poate de fapt se lucreaza din greu si duminicile nu imi dau eu seama... Va arat ce am vazut.

Hopa... Un utilaj la culeea de sud

Era si un cetatean in cabina

Pe partea cealalta...

... ceva utilaj si doi dorei care se uitau la "zona cu activitate"...

... adica la zona asta



In organizarea de santier...

... liniste si pace. Este drept ca mai era un paznic, dar nu se vede pentru ca am incercat sa nu ne vedem unul pe altul... ;)


Deci am identificat trei muncitori, doi politisti si un paznic...
Cam subtire pentru o zi lucratoare.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)