[B] Incidente și accidente STB

Started by TibiV, August 27, 2019, 01:52:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

shogom

Un Kent C, de pe linia 385, stationa pe avarii pe calea 13 septembrie.
Imediat dupa Prosper, spre centru.
Azi pe la 09:30.

Ce o zice service log ul despre turcisme? Au trecut cativa ani de la punerea in circulatie si putem sa ne facem o idee despre ce o sa se intample dupa iesirea din garantie.

oc7avian

Poți trimite email pe 544 la STB să ofere un raport (număr defecțiuni, perioadă imobilizare, procent disponibilitate, penalizări etc), mai ales că Otokar e obligat contractual să ofere un procent de disponibilitate în perioada de garanție full option. Evident, e vorba de defecțiuni ce nu rezultă din accidente rutiere.

Din ce știu eu, doar la articulate sunt probleme mai dese (care sunt 30 de vehicule din lot)


panzer

QuoteSocietatea de Transport București STB SA se va implica în reparația celor două tramvaie astfel încât perioada de imobilizare să fie cât mai scurtă, costurile urmând să fie recuperate de la persoanele vinovate", a declarat directorul general al STB SA, Adrian Criț.

Doamne iarta si pazeste! Ne-am intors pe vremea lu' Ceasca? Astia nu au auzit de asigurari?

Xed

^ Acum ma faci sa ma intreb ce se intampla in cazul unui accident intre o masina si un tramvai. Legislatia nu prevede obligatia ca societatile de transport public, indiferent daca opereaza tramvaie sau autobuze, sa detina si asigurari?

panzer

Autobuzele au RCA. Era la Omniasig cand m-a lovit un Citaro acum cativa ani.

BogdanPetrini

Toate vehiculele, inclusiv tramvaie și troleibuze au RCA. Dar și în cazul RCA-ului se caută un vinovat care să suporte paguba.

oneLess

#52
^ Și dacă vinovatul găsit recunoaște că este vinovat cu subiect și predicat pe hârtie dar are asigurare RCA valabilă ce se întâmplă?

dr4qul4

pai RCA este pt tramvaiul lovit. Pt cel condus de vinovat trebuie casco... in mod normal ar trebui sa aiba.
Oricum au sindicat
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Telvanni

Daca Sindicatul si-a facut treaba, sigur au o clauza in contractul de munca care ii acopera in astfel de situatii, trebuie sa aiba. Bineinteles, trebuie sa fie o cauza fortuita, fara consum de alcool, stat pe telefon si alte balarii...

GIV


Sorinus

Cum naiba a intrat asa? Pare ca avea si ceva viteza. Astia inca nu au invatat sa mearga cu ele sau au vreun bug la franare. Apropo si de ciocnirea din depou.

Deutschländer

Nu cred ca s-a inteles prea bine cum merge cu asigurare.
RCA acopera daunele provocate catre o parte terta. Gen daca pe voi loveste tramvaiul.
Aici ambele tramvaie sunt de la STB. In mod normal astfel de societati au asigurari pentru de toate, vehicule, cladiri, procese etc pp.
Nu stiu sigur cum este in RO, dar in mod normal nu se face o asigurare casco pentru fiecare vehicul ci "la valoarea totala de peste 250 mio EUR platiti prima de 0.15%".
In astfel de caz, asiguratul trimite fiecare data o lista vehicule care intru sau ies din polita.
Si asta nu ajuta doar in caz de accident si in caz ca depoul ia foc.

Referitor la recuperarea banii de la vatman: multe bafta dl Crit.
Dar cred ca stie si face asta doar se nu supara cetateanul. E vorba de accident de munca, deci daca nu a fost facut intentionat din partea vatmanului, este foarte greu de recuperat. Can't make an omelette without breaking eggs. Si in special cu un sindicat puternic cum este la STB, sunt cam sigur nu o sa se intampla nimic. A fost accident, se repara si data viitoare sa nu mai facem din asta.

Earthchild

Se pare că noile tramvaie au început să fie ciocnite chiar ca ouăle de paști.
Accident zilele trecute pe linia 25.
accident linia 25

Mao

Ziua si incidentul la STB. Tramvaiul 41 blocat 3 ore azi dimineata, la ora de varf. Mie mi se pare ca sunt mai multe defectiuni si probleme de cand au adus tramvaiele Imperio.