Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 7 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Subcontractorul de pe Cunta-Saliste care a facut viaductul Aciliu(Colini parca) a folosit lansator. In rest, nu retin sa fi fost folosit lansator pe alte autostrazi de la noi.

FRS

la Centura Suceava au folosit cei de la Colas.

stangabriel

Pai lansatorul nu a fost vandut la acea licitatie mare? cine l-a cumparat oare?

ciprebbe

E plecat de mult din tara. Ceva italieni parca l-au luat.(Da la acea licitatie mare).
Cel mai aproape lansator era in Ungaria cand au largit M0. Astazi nu stiu daca se mai gaseste unul mai aproape.
Nu e nevoie de lansator la Gilau :p dar s-ar putea sa il vedem cerut in caietul de sarcini si sa avem fidic rosu acolo.
Quote from: horatiu.cosma on February 03, 2016, 03:53:26 PM
Subcontractorul de pe Cunta-Saliste care a facut viaductul Aciliu(Colini parca) a folosit lansator. In rest, nu retin sa fi fost folosit lansator pe alte autostrazi de la noi.
Nu, acolo tablierul s-a facut pe sol si s-a impins peste pile.(Da Collini)

LE: Cine se uita in caietul de pe Suplacu? parca acolo s-a cerut lansator.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

#8389
^^^
S-a cerut lansator de grinzi si pentru Suplacu de Barcau - Bors (unde a castigat CORSAN - CORVIAM) si pentru lucrarile ramase la viaductul Gilau (licitatia anulata recent).

TibiV

#8390
Quote from: TibiV on February 03, 2016, 01:44:39 AM
Sper şi eu....
Şi mă enervez singur că de o oră caut poza cu macaraua albastră care a pus grinzile acolo (ŞTIU sigur că am pozat-o cel puţin de două ori...) şi NU o găsesc...
Şi sunt pozele mele ! ... :(

Quote from: danutzu_1069 on February 03, 2016, 06:41:08 AM
@TibiV
Vezi ca am pus (si) eu poza la momentul respectiv, daca nu aici atunci pe MU.

Am gasiiiit !.... :lol:

Doua de la mine de pe 6 iulie, in asteptare

Si din alt unghi:


S una de la tine de pe 7 iulie, in actiune...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

Quote from: horatiu.cosma on February 03, 2016, 03:53:26 PM
Subcontractorul de pe Cunta-Saliste care a facut viaductul Aciliu(Colini parca) a folosit lansator. In rest, nu retin sa fi fost folosit lansator pe alte autostrazi de la noi.

Horatiu ala a fost altceva
avant-bec se cheama, care e folosit doar pentru ca altfel tablierul nerezemat la un capat, ar lovi in pilon
si la un capat il asambleaza si e mecanismul de impingere cu cilindri hidraulici
capatul "liber" are avant-becul care il ghideaza sa intre unde trebuie

horatiu.cosma

Mersi de explicatii. Am vazut la un moment ceva poze si mi se parea ca seamana cu un lansator. "avant-bec", suna bine, o sa ma mai documentez :).

GDPR

Quote from: TibiV on February 03, 2016, 06:07:14 PM
Am gasiiiit !.... :lol:

Cum iti ziceam: la Vitan sunt 7 grinzi pe pila / deschidere, iar la Gilau 2.

TibiV

Nu te contrazic, si este clar ca discutam de alt "calibru"...

Dar m-am enervat rau ca nu reuseam sa gasesc niste poze pe care stiam sigur ca le-am postat...  :-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma


dorum

are cineva informatii despre dimensiuni si tonaj? pt ca se vede cu ochiul liber ca grinzile Bechtel sunt "mamuti" in comparatie chiar si cu grinzile TS de pe A1


GDPR


rocklee

am urmarit si eu cu interes conferinta de presa a domnului director cnadnr ...pe youtube ...nici o noutate de loturile dintre sulpacu de bacau si nadaselu ... :o