Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

GIV

in primul rand ma bucur ca au depus oferta pe toate 4.. chiar ma temeam avand in vedere ca pe celelalte sectoare nu s-au bagat. credeam ca au ajuns cumva la limita. acum e evident ca au depus oferte luand in calcul toate scenariile. sa prinda cel putin un lot, fie sa prinda cat mai multe. mi a revenit putin optimismul gandindu-ma ca teoretic le poate castiga pe toate 4, optimism macinat de faptul ca pe a3 zona bihor se pierde timp, co bra niciun pas inainte sb brasov mai nimic :(

GIV


nicolaem

cum de nu participa constructori mari din vest?
mai multi ministri ne-au spus in ultimii 3 ani ca aceste loturi sunt bine puse la punct, proiecte mature licitatii serioase. si totusi cei seriosi la care doar speram stau deoparte.
:o

Allex

Mavgo Holding cine sunt? Au mai construit pe undeva? Asociatii lor - Danlin XXL stiu ca au ceva camioane la Horia, langa Roman si o balastiera.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

razvan96


Cristian 74

Și eu am ridicat din sprâncene când am văzut MAVGO. Nu știam cine sunt, nu auzisem de ei. Citind un pic am aflat că sunt legați de Ionel Arsene, dar și că sunt din Bacău și m-am gândit că vor să intre pe piața asta a construcțiilor de autostrăzi. Acum nici nu contează ai cui sunt, dacă aduc utilaje și oameni, să fie primiți. Legat de Nurol, @razvan96, ar fi fain să primească și ei, nu de alta, dar sunt încântat de ce fac pe Nușfalău-Suplac.

jalemare

Ar fi bine sa avem pe toate loturile același constructor și ăla să fie unul dintre cei care lucrează pe DX12  :D

alin2pas

La problemele economice care sunt în Turcia, e posibil ca unii din constructorii turci să vină cu utilaje și muncitori de la ei și chiar cu prețuri competitive. Se pare că avem mari șanse să scăpăm de constructori care vin doar cu câțiva oameni și apelează la subcontractori (gen Aktor sau Pizza) sau ,,au dificultăți în angajarea de muncitori", precum Tirrena.

hefaistos

1. Este bine ca s-a inscris UMB. E prima conditie sa poti obtine contractul. Si noi ne dorim sa castige UMB, pentru ca stim ca vor termina in termenul contractual, ba chiar mai repede. Ar participarea nu este o garantie a castigarii pentru ca:
2. Sa nu uitam ca atribuirea nu se face in functie de calitatea constructorului ci de oferta, in care pretul cantareste cel mai mult. Si din pacate firmele-laptop sunt specializate in oferte la limita dumping-ului pe principiul "sa le luam noi avansul si vedem dupa aia ce facem". 
Si eu mi-as dori sa castige UMB 3 loturi cap la cap, pana la centura Bacau, care e facuta tot de ei, dar nu m-as hazarda sa-i dau castigatori.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

razvan96

Da, adevarul e ca UMB nu are preturi "apropiate de dumping", diferentele fata de locul 2 de pe DEx 12 T3 si 4, Braila-Galati, VO Galati, A0N L4 etc sunt doar intamplari O:-) . Turcii din ce am vazut pana acum liciteaza aproape de valoarea estimata, ba de multe ori o si depasesc.

Goldmund

GeMa,
multi s-au saturat de DN2, de accidentele mediatizate peste tot, de "stilul" de a conduce pe acest DN, iar eu vreau sa ajung in siguranta pana la Rm.Sarat...

mirceaeliade

ma bucur ca nu vad aktori falsi si pizzarii putrede printre cele 28 de oferte

Mascarpone


mirceaeliade

ah, erau pititi bine. eh, cocoasa de la focsani. chiar ar fi karma daca tot A7 e gata numai cocoasa nu. ca deh, primarul din focsani si-ar lua-o pe cocoasa si ii trece traficul de autostrada dupa ce a refuzat sa dea avize pt drum drept.

Feri

Nu este exclus să câștige și KOLİN İNŞAAT ceva, dau senzația că își doresc serios să între pe piața de la noi.

Au participat totuși la proiecte interesante in Turcia: https://www.kolin.com.tr/en/projects/completed-projects/transportation-and-infrastructure-projects

Plus că parcă au câștigat și un lot din S19 în Polonia.