News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

gruiarew

Luati de aici:



Filmat azi undeva la ora 14, pe A1 venind spre Lugoj. Aveam 120 - 130 nu l-a lăsat nicicum pe ăla cu microbuzul să-l depășească. Și cel "dă pă Hanglia" no comment.

N-am văzut / auzit nimic înainte să fi fost ceva între ei. Pur și simplu ăla cu duba nu a mai avut suflu și dobidocul că mai bine nu-i pot zice din dreapta nu a vrut nici în ruptul capului să ridice oleacă piciorul de pe pedală.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Incredibil...  >:(

Au fost la 8 secunde de un carambol cu 4 masini si x morti...

Observatie: la p...a mea scrie in lege ca trebuie sa ai triunghiuri reflectorizante si sa le pui in spate la 50/100 metri cand ramai in pana?!...
Ah, sorry, am uitat... Suntem in Romania, unde legea este pentru fraieri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pe telefon nu se vede daca ala cu duba dă să semnalizeze ca vrea in dreapta... In realitate s-a vazut intentia?
Ideea este ca daca vezi ca nu te lasa in fata, iei tu piciorul de pe acceleratie (n-am zis sa frânezi!!) si te bagi dupa el...
Solutii exista... mai ales ca era la deal si cu remorca...
No comment pentru ala de a depasit prin dreapta, pe b urgență...
Ala, fara carnet 90 zile, si a doua oara nu mai face..

Liviu M

@gruiarew: nu ăla depășit trebuia să încetinească, ci duba când a văzut că nu poate. Incetinea, se ducea înapoi pe banda întâi și aștepta următoarea coborâre să depășească.

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

tom_sawyer

#6830
Clipul ăsta e ideal pentru a ilustra importanța ieșirii după parapet a pasagerilor când se staționează pe banda de urgență. Min. 1:01.

Chiar ar putea fi folosit într-o postare API despre siguranța rutieră.

rrich1974

Ala prin dreapta s-a bagat asa, la o depasire la mustata, vad din astea de fiecare data pe drumurile nationale, chiar azi am vazut in fata mea.
Vinovatul moral e ala cu duba. Ca impresie generala, astia cu dubele conduc foarte aproape de limita, parca sunt facuti toti de o mama. Daca eu merg cu 100, neaparat ma depaseste unul cu o duba cu 105. Parca sunt drogati, parca au ceva.

tom_sawyer

Deci hai să-l înțelegem pe ăla care a depășit pe banda de urgență, că era saracul nervos că intră dubarii în depășire. >:(

gruiarew

Bun, hai s-o luăm pe rând.

TibiV, mă bucur că nu erau triunghiuri. Poate încerca să-l evite și eram ghem.

danutzu_1069, nu a dat semnal.

LiviuM corect. Legislativ da. Poate pe cameră nu se vede, dar la un moment dat era trecut de ăsta cu Škoda. Dar nu a forțat să intre pe bandă. Eu tot timpul ridic piciorul din gaz când îs depășit. Dacă s-a băgat, ducă-se. Dacă vezi că e în drept cu tine și nu poate trece și se strânge lume în spate, ce faci? Nu încerci cumva să facilitezi revenirea ăluilalt pe bandă? Merg în paralel cu el? Da, legea zice ceva, dar avem doi neuroni să facem o mini - analiză a situației de lângă noi?

rrich1974 duba era de Argeș. Cu remorcă, plină. Probabil venea din DE. Ăla cu Škoda era din Timiș. Filmarea e de lângă Lugoj. Nu-i caut scuze dubistului, dar poate venea de la dracu din praznic. Ălalalt era localnic. Dubistul m-a depășit și pe mine până la urmă. L-am lăsat să se ducă. Nu-mi place să am în preajmă atelaje de genul.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

GIV

poate ca cel cu skoda avea cruise control activat si se uita doar inainte.... dar asta nu l scuza de nimic :(

rrich1974

Quote from: tom_sawyer on August 08, 2021, 08:17:12 PM
Deci hai să-l înțelegem pe ăla care a depășit pe banda de urgență, că era saracul nervos că intră dubarii în depășire. >:(

Nu ii caut nene scuza, eu am spus doar ce a facut, evident ca nu trebuia sa faca asa ceva.
Si ala cu duba, nu conta ca vine din germania, putea sa vina si se la punta arenas, nu trebuia sa se bage aiurea. Dubele astea ar trebui sa fie limitate la 90 de kmph, tot ca la camioane, ca dupa cum conduc astia, sunt pericol public. pun pariu ca astia nu respecta timpi de odihna, nimic.
Eu insumi am venit din spania cu unul cu o duba si a facut pauza doar doua ore prin franta. Pe dealu negru a luat si amenda ca a mers cu 90.

Liviu M

Quote from: gruiarew on August 08, 2021, 08:30:42 PM
LiviuM corect. Legislativ da.
Nu legislativ, practic. Vreau sa depasesc si pot, depasesc. Vreau sa depasesc si vad ca nu mai pot, renunt. De ce sa ma ajute cel pe care-l "depasesc"? Ca sa ma bag in fata lui si sa-l fac eventual sa ma depaseasca la randul lui?
Din momentul in care "vitejii" vor descoperi ca exista si varianta renuntatului, statisticile de pe sosele se vor imbunatati.

danutzu_1069

Da, @Liviu M a punctat bine. Trebuie sa stii sa renunti, sa fi tu ala mai destept...
Daca faza rea pe un DN cu o banda oe sens , si duba incerca sa depaseasca... si dai si pedela la blana ai tot nu merge, CE FACI? ramai pe contrasens poate-poate te lasa sa treci in fata lui?? (remeber, esti in depasire, pe contrasens)

gruiarew

După cum se și vede, omul a renunțat. Dar depășirea se putea încheia de mult. Ce am vrut să zic e că... până la urmă poate e mai bine să și lași de la tine, n-are sens să faci faze ce se pot termina urât, doar pentru că tu ai dreptate.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dobrogean

Comuna Sucevita. Cred ca este strada cu cea mai mare densitate de indicatoare rutiere din Romania! (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader