News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Aia cu suspendarea permisului nu stiu daca e legala. Sau e?

ciprebbe

Pai si mie mi se pare ca nu e...dar vor sa o faca legala, iar cele 90 zile vor fi valabile se pare pt toti conducatorii inclusiv pt cei care vor contesta in instanta ( adica chiar daca contesti te obliga sa platesti in 90 zile si apoi daca ai castig iti recuperezi banii......asta iara miroase a chestie ilegala)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

laurashgeo

Azi am citit in presa din Belgia aceeasi stire, cred suspendarea permisului e o initiative Europeana si o vor introduce in toate membrele UE

davyl

#378
Da, si eu am citit. Si am mai citit ca din noiembrie 2013 se va introduce o directiva europeana care prevede informarea in toate cele 27 de state membre cu privire la infractiunile rutiere. Deci un sofer austriac va fi pedepsit pentru infractiunea facuta in Romania si invers...

Ehei, sunt cu tunurile pe noi! :)

P.S. Noroc ca exista Germania: ieri m-am delectat cu un 210 km/h pe o autostrada destul de goala   8) ... Cu ocazia asta sigur am golit tot ce era in filtrul de particule al masinii  :lol: Si am fost si "baiat bun" ca am lasat sa ma depaseasca un Porsche, care a trecut pe langa mine destul de repede. Oare el cat avea?  ;)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


iuli

Quote from: lucianxx9o on March 12, 2013, 04:57:58 PM
Ce articol de ca..t!!! :|

Si la articole de presa stam mai rau decat Bostwana si Surinam...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Anunturi Recrutare Management Privat(CNADNR)
Anunt de recrutare: Membru Executiv CA (Director General)

Cine se baga? Avem pe forum candidati supercalificati pt un asemenea post.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Romstrade va fi administrata judiciar si manageriata de Casa de Insolventa Transilvania.

Cred ca asa sunt sanse sa se duca la bun sfarsit contractele aflate in executie pana azi si nereziliate de CNADNR.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Noi propuneri privind CODUL RUTIER: Totul despre noile amenzi şi maşinile înmatriculate în alte state
QuoteAmenzile maxime prevăzute în ordonanţă, în clasa a V-a de sancţiuni, de la 21 la 100 de puncte-amendă (1.575 - 7.500 de lei), care în prezent se aplică numai persoanelor juridice ar urma să fie aplicate şi şoferilor care conduc având o alcoolemie de sub 0,8 grame/ litru, nu acordă prioritate pietonilor angajaţi regulamentar în traversare sau depăşesc limita maximă de viteză pentru sectorul respectiv de drum şi categoria de vehicul căreia i se aplică cu peste 60 de kilometri pe oră.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Multumesc ciprebbe!

Paragraful de mai jos, mi se pare cea mai mare porcarie citita vreodata:

"La cererea poliţistului rutier, persoanele care conduc pe drumurile publice un vehicul înmatriculat în alt stat vor avea obligaţia de a prezenta un document doveditor al titlului cu care este deţinut vehiculul, însoţit de o traducere legalizată în limba română a acestuia, potrivit proiectului."

Nu cred sa fi vazut vreo chestie asemanatoare in vreunul din statele din UE. Numai Romania va impune traducerea (si legalizata) in limba romana a certificatului de inmatriculare al masinii. Asta inseamna o piedica IMENSA pusa oricarui turist strain care ar vizita tara noastra cu masina. In primul rand ca s-ar putea sa nu cunoasca acest lucru (nu e la curent cu legislatia) si in al doilea rand cand dai o astfel de masura, trebuie sa ai functionale si mijloacele de realizare ale ei. Complicatii inutile: legalizare la notariat, bani dati aiurea... Cred ca ar rade si curcile de noi, ca in 2013 si in realitatile de azi, cineva vrea sa legifereze o astfel de aberatie. My 2 cents!

bgd77

Desigur ca nu se poate asa ceva, insa jurnalistii au omis anumite detalii care schimba cu totul intelesul articolului de lege propus. Aici se gaseste proiectul, unde se specifica, la punctul 8:

"Persoanele cu domiciliul ori reşedinţa în România care conduc pe drumurile publice un vehicul înmatriculat într-un alt stat sunt obligate să înmâneze poliţistului rutier, la cererea acestuia, alături de
documentele prevăzute la alin.(2) un document doveditor al titlului cu care este deţinut vehiculul, însoţit de o traducere legalizată în limba română, a acestuia."

Deci daca esti turist strain nu ai nicio problema.