News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dominik

Montaj corpuri de iluminat cu led în spatiile de servicii de pe Autostrada A2, la km 197 și 205, sensul București-Constanța.

https://www.facebook.com/DRDPCT/videos/2356590177740805/
You're in Steelers Country

dragos76

Până când trebuie dinalizate spațiile de servicii de pe A1, de la Miercurea Sibiului?

Am trecut in weekend pe acolo, nu era nici o mișcare. De la sol progresul pare și mai insignifiant și dezolant (mai ales pe direcția spre Sebeș) decât în filmarea lui AlinC.

zuma80

#287
Celebrez a 200-a postare pe forumul PUM cu un scurt video de la km 17, Autostrada A3 Bucuresti-Ploiesti.

Pentru A6!

postscriptum

Se mai aude ceva de benzinarii permanente pe  A1? Care e motivul pentru intarziere? Multumesc!

TibiV

Motivul?...
Poate nu este un singur motiv...

Dar de ce sa imi bat capul?
Colegii de la directia X nu ridica un pai tot anul - ce, eu sunt mai fraier?....
Mie imi iese ceva?
Pontez dimineata la intrare si dupa-amiaza la iesire? Ce vreti mai mult?!...  ???
Sunt un slujbaj al statului, care face exact ceea ce face statul.... (Adica nimic...)


Adiarc are dreptate...
Desfintati total.
Infiintata alta institutie, dar la un raport 1 job nou / 4 sinecuri...
Bateti-va, baieti si fete, sa vedeti care 1 din 4 ramane pe organigrama!....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Atenție! Spații de servicii de pe Autostrada A2 închise marți, 6 august 2019, pentru lucrări ale Enel Distribuție Dobrogea!

Având în vedere noul anunț al Enel Distribuție Dobrogea S.A. privind efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor electrice, motiv pentru care se va întrerupe alimentarea cu energie electrică a locurilor de consum situate în zona Valea Dacilor în ziua de:
6 august 2019
între orele 08:00 – 19:00

C.N.A.I.R. – D.R.D.P. Constanța informează participanții la trafic că în intervalul menționat, vor fi închise WC-urile din următoarele spații de servicii de pe Autostrada A2:

➡️ sensul București – Constanța
- km 196+940,
- km 206+300

➡️ sensul Constanța – București
- km 196+440
- km 205+900




You're in Steelers Country

calino

Pe A3 Nadaselu-Turda plus A10 Turda-Aiud plus Aiud-Sebes (in 202x o sa fie gata) nu exista nici o benzinarie. Spatii de servicii doar pe A10.
E complicata procedura de organizare a unei licitatii pentru cate o benzinarie pe sens? Trebuie facuta obligatoriu iesire/intrare noua sau se pot folosi spatiile existente (in cazul A10)?

yetiman

#292
 :lol: Buna intrebare.

Din cate se pare, pentru CNAIR asta este "misiune imposibila"...
N-au fost in stare (in cati ani....) sa liciteze spatiile de servicii de pe A3-CJ incepute de Bechtel.
Si tu vrei benzinarii? Benzinarii?
Chiar asa?

Pana vor fi in stare sa le liciteze, pe autostrazile ale vor mai circula doar masini electrice.  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

calino

#293
Stiu ca pentru CNAIR e foarte "complicat" de facut de aceia ma intrebam daca nu se pot face benzinarii prin extinderea spatiilor de sevicii pe A10.
Sunt totusi 130+ km de la Nadaselu pana in Sebes, pare o distanta suficienta incat sa para atractiv financiar si pentru benzinari sa deschida statii.

TibiV

18 august 2019...
Cateva postari despre cum ar trebui sa arate o parcare si cum ar trebui sa fie intretinuta - spre deosebire de multe altele...
Asta este de 5 stele!
Va las sa ghicitii la ce parcare am ajuns... (ghici ciuperca intr-un picior Dumbrava A10 unde-i?...)
Incep cu cateva detalii tehnice...





Dar da, am ajuns aici...



Acel spatiu de recreere/servit masa din dreapta arata intr-un mare fel...

Saci de plastic in cosurile de gunoi?!?!...

Revenim la parcare...



Nici unul dintre aia nu arata a camion/autocar...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Asta este MAXIMUS...

Pariem ca in Italia nu are tupeul sa parcheze asa, pe 3 locuri?....

Vedere spre Turda

Revenim la sptiul de servicii....

Doamna aia in uniforma verde merita sa i se spuna "saru-mana"....
https://i.imgur.com/BBGPMFv.jpg












Hartie?!?!...  :o
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#296
A iesit cam nashpa poza... Dar toate dozatoarele aveau sapun lichid! Si uscatorul de maini FUNCTIONA!!!


Copiloteasa mea mi-a adus dovezi si de la femei...





... si mi-a zis ca acolo mirosea frumos, A CURAT!....



Iar afara era o poezie florala...

Meritul este al doamnei in halat verde....


VERSUS...
...mizeria de la intrarea pe A1, Pitesti, unde scria clar "WC unic, barbati-femei"... :(

Suntem la km 111...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Pun tot aici, desi ar merge foarte bine si la Siguranta circulatiei....

M-a fascinat acest dispozitiv...

... care are o structura tip "fagure"...

... dar numai primele 3 sectiuni sunt pe 2 randuri de "fagure"...

... dupa care se trece pe 3 (trei) randuri de "fagure"....

Inginerul din mine nu a rezistat sa nu ia si cateva detalii....





Mi se pare foarte cool sistemul....


https://imgur.com/a/sSJxQet
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

@calino: Eu am pus, mai de multișor, o întrebare și mai complexă: de ce nu se fac din start spațiile de servicii cu clădirile aferente unei benzinării și/sau restaurant(e). Aceste clădiri ar rămâne în proprietatea CNAIR (sau MT) și date în leasing doritorilor.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

panda_no 5

In CNAIR o exista vreun departament sau colectiv care ar trebui sa se ocupe strict numai de spatiile de servicii?
Concesionare, pregatire licitatii pentru concesionare, etc?
Viziune pentru aparitia unor spatii noi de dimensiuni mai mari unde este nevoie? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daca da, ar trebui sa dea toate salariile inapoi din ultimii 30 de ani.