News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

elphax

exact cum spuneam pe topicul cu "largirea DN 2+2" - acolo deja este pista de viteza, se merge ca si pe autostrada desi sunt localitati, case si intersectii. nu au facut nimic pentru limitarea vitezei. ar fi bune niste giratorii si parapeti NJ pe anumite portiuni si in curbe

bacovia

DN1C Cluj - Dej e de mult drumul groazei. Spre Baia Mare prefer sa merg pe la Salaj.

mirceaeliade

QuoteCod Rutier: Şoferii care depăşesc viteza legală cu 100 km/h ar putea rămâne fără maşină. Statul le-o va scoate la vânzare
Vitezomani, vi se pregăteşte ceva! Şoferii care vor depăşi cu 100 de kilometri pe oră limita maximă de viteză s-ar putea trezi fără permis, fără talon şi cu maşina confiscată. Mai mult, autoturismele ar putea fi vândute. Propunerile apar într-un proiect de lege.
Nu stiu cat de constitutional e, dar daca mergi cu 150 km/h in oras, sau cu peste 190 pe DN sau 230 pe autostrada, nu e chiar o idee rea sa se ia autoturismul.  Nu stiu ce se intampla in caz de inchirieri si cand 'tata e titularul'.
https://observatornews.ro/auto/cod-rutier-soferii-care-depasesc-viteza-legala-cu-100-kmh-ar-putea-ramane-fara-masina-statul-leo-va-scoate-la-vanzare-501516.html

TVlad

Iata pungasia statului in toata splendoarea sa. Sa mai aiba si ei o sursa de venituri pentru castele parazite.

Scopul e sa ii descurajezi pe vitezomani, nu? De ce sa nu le ridice definitiv permisele? Daca le fura masinile inseamna ca nu pot urca in altele, avind acelasi comportament si continuind sa puna in pericol viata celorlalti?

Liviu M

E ieftin, la elvețieni e de la peste 80 km/h.  :D 

dumbravaandrei

@mirceaeliade dacă merge un bombardier cu 150 prin oraș cu un "beamve ursuleț", cam ce impact financiar are confiscarea mașinii? 

E doar o lege idioată în care statul vrea să pozeze în haiduc. Dacă  vor să facă ceva, să dea detenție de la 3 ani în sus. Irelevant ce fac apoi cu mașina ...

alin2pas

Sunt destui care circulă pe drumuri, chiar dacă au permisul suspendat. Dacă nu sunt văzuți în trafic de cineva de la poliția rutieră care să știe clar situația, au șanse extrem de mari și nu fie opriți și depistați. Eu de mai mult de 4 ani nu am mai fost oprit în trafic, deci dacă nu aveam permis, nu avea nimeni cum să afle.
Varianta pentru ca măsura de confiscare a mașinii să nu pice la CCR e ca depășirea vitezei legale cu mai mult de 100 km/h să fie catalogată ca infracțiune (,,confiscarea mijloacelor utilizate la săvârșirea unei infracțiuni") și ar putea fi însoțită de anularea permisului (cu interdicție de a-l obține în mai puțin de 2 - 5 ani) și amendă penală sau închisoare de 3 - 6 luni. Confiscarea mașinii ar putea fi introdusă ca sancțiune complementară și la celelalte infracțiuni prevăzute în codul rutier.
Într-adevăr, și o Dacie 1300 poate merge cu mai mult de 130 km/h pe limită de 30, dar când îi iei ,,obiectul muncii" șoferului grăbit, unii chiar nu vor mai avea cu ce să mai depășească viteza, iar alții (după ce vor rămâne fără bolidul de mai multe zeci / sute de mii de euro) se vor gândi de două ori înainte să mai fie așa ,,grăbiți".

dumbravaandrei

Depășirea cu mai mult de 50kmh e infracțiune și azi.
Cât despre condusul fără permis, nu e chiar cum zici tu.

alin2pas

Depășirea vitezei legale cu mai mult de 50 km/h e contravenție din clasa a 4-a de sancțiuni - OUG 195/2002, art. 102, alin. (3), litera e). Am condus peste 50.000 km prin 4 țări și nu m-a întrebat nimeni de permis, nici măcar la graniță.

bdragos2

Am vazut pozele din acest articol si nu mi-a venit sa cred ca a trecut tirul cu totul pe celalalt sens. E normal modul in care au cedat parapetii? in a 2a poza elementii verticali parca au avut o rupere fragila.


TVlad

Ce l-o fi facut sa vireze asa brusc la stinga? Acvaplanarea, deplasarea incarcaturii, vreo explozie...? E foarte ciudat.

rota

^ se observa in alta filmare mai calitativa, explozie cauciuc video
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

TVlad

#7798
Extraordinar ce ghinion sa nimereasca cu cabina exact in stilpul metalic din spatiul median! Sint citiva stilpi din astia pe toata autostrada si nu se putea intimpla in alta parte decit aici, milimetric. Daca nu era stilpul, cred ca soferul ar fi scapat cu viata.

Un reflex fantastic a avut soferul autoturismului de pe sensul opus.

TibiV

Quote from: TVlad on December 16, 2022, 12:52:05 PMUn reflex fantastic a avut soferul autoturismului de pe contrasens.

De pe sensul opus.
Contrasens este altceva...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)