News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Semnalizarea rutieră: indicatoare și marcaje

Started by sebba, October 04, 2012, 08:55:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Buna observatie.
Ca sa nu mai vorbim ca in multe localitati / obiective turistice se ajunge pe DJ-uri....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GML

@ionutzyankoo,

Nu toata lumea foloseste smartphone pt. navigatie. Sunt multi, care folosesc metoda clasica, cu semne. Am patit de cateva ori, ca wazeul a dat sfaturi mai putin bune, si semnele aratau directia buna.

ionutzyankoo

GML eram ironic referitor la pusul semnelor. Evident ca ele trebuie puse însă trebuie sa fie corecte, logice și consecvente. Nu ca la semnul acela de la Chetani unde au pus unul sub altul București, Borș, Brașov, Cluj...haos total.

alin2pas

La noi oricum amenzile se dau doar la depășirea cu minim 11 km/h a limitei de viteză (spre deosebire de alte țări unde nu se acceptă deloc depășirea limitei de viteză (ex. Serbia, Bulgaria etc), deci se poate circula fără riscuri din acest punct de vedere și pe drum județean cu 100 km/h. Cât despre amplasarea semnelor de circulație, asta e, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere. Atât i-a dus capul.

gicu

Numai mie mi se par total aiurea indicatoarele către și de pe autostradă? Ce relevanță are indicatorul înainte spre Chețani? În afara de acest forum, localitatea asta nu înseamnă mare lucru din punctul de vedere al traficului. Nu e oraș mare, nu e nod de trafic.

Situația se întalnește la mai multe noduri pe toate autostrăzile.

ivladbogdan

O nu, va rog, nu iar discutii despre ce apare pe indicatoare...
Pe partea cealalta e trecut Ludus in loc de Chetani, au pus prima localitate care urmeaza pe fiecare directie de mers.
Din partea mea sa scrie ce vor ei pe indicatoare, numai sa vedem cat mai multe indicatoare VERZI pe drumurile patriei.
Dar sa incerc sa-ti raspund la intrebare, daca ar fi fost Cluj-Napoca in loc de Chetani acolo s-ar fi creat situatia de la iesirea din Iernut, unde apare Targu Mures si inainte si la dreapta (A3).
Nu o data am vazut oameni care au tras brusc de volan in ultima clipa spre A3.
Se evita o astfel de confuzie, asta poate fi una dintre explicatii.

JohannDB

    Citind asta : ""acolo s-ar fi creat situatia de la iesirea din Iernut, unde apare Targu Mures si inainte si la dreapta (A3)."", îmi vine-n minte o situație "rezolvată" de nemți (nu-mi amintesc, acum, exact unde) la modul la care pe indicator era trecută localitatea , pe ambele direcții cu specificația "VIA" , adică via A xx și/sau via DN xx !!  Cred că ar fi suficient de lămuritor și omul și-ar alege ruta/drumul.

vancouver

Quote from: ludus on September 18, 2020, 08:54:25 PM


wow, in sfarsit semnalizare normala, conforma cu pretentiile mele  ;)

Adica pe iesire trecute localitatile cele mai apropiate pe DN, nu capetele DN-ului. Cat de stupid era sa treaca Bacau si Turda (capetele DN15), in loc de Ludus si Chetani, conform regulii invechite cu care ne luptam de mult. Deci bravo, arata bine. Singura chestie care mai trebuie schimbata, scos numele punctului de frontiera (dupa ce intram in Schengen rolul acelui punct va fi nul) si trecut cel mai important oras de dincolo de granita, in cazul de fata Budapesta (H).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

reed

#413
Ieri printre live urile de pe A3 am v%u0103zut semnul verde ce marcheaz%u0103 banda de accelerare cu led-uri verzi .Poate cineva sa confirme?

L.E.: este asa cum am scris,sunt led-uri.Print screen de la min 8:24 al live ului Pro infrastructura





survola

Unde este marcată intrarea pe autostradă când se intră pe la Chețani? Cu semnul pe fond verde:

Powered by API/PUM imgur uploader

SB76UFO

Aseara am vazut pe centura Sibiului urmatorul semn.
Nu tin minte ca iernile trecute sa fi fost montat, ce ma surprinde e restrictia de 60km/h pe nisnoare. E normala asa o restrictie pe autostrada?
"Prostia este eternă și invincibilă"

gruiarew

D-aia nu le respectă nici dracu. Un 90 era mult mai la locul lui și în caz de vreme extrem de rea pusă limitarea pe panourile pe care scrie cu led "conduceți prudent". Cu 60 sau mai puțin am mers doar când era sărărița în față.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

bogdymol

E exact acelasi lucru ca si "maxim 80 km/h pe autostrada daca ploua". Iti dai seama ca nu respecta nimeni daca e o ploaie usoara/moderata. E doar o modalitate foarte usoara de a da amenzi.

In schimb pe un DJ paralel poti merge cu 90 km/h in aceleasi conditii.

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

prd.marius

Eu am prins vreo 2-3 ierni in care am mers cu a 2-a pe A1 (centura Sibiului) pe un viscol puternic.
Dar pe de alta parte, e clar ca astea sunt puse, doar asa... Pana n-o sa puna si la noi indicatoare cu led deasupra fiecarei benzi, ca "pa Germania", degeaba.

RaduC

Îmi poate da cineva detalii de contact pentru persoană/e cu putere de decizie/implementare sisteme de semnalizare rutieră?

Am o propunere care are potențialul de a evita numeroase conflicte de trafic/reduce riscul de confuzie la încadrările pe bretelele de urcare pe autostrada de pe DN. Toate foarte ieftin.

Mersi fain