Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 18 Guests are viewing this topic.

paulmare

oare daca au "proiectare", si nu au grinzi ramase de la bechtel, de ce au facut structurile alea faraonice ? si de ce seplang de consumul de otel si manopera mare pentru pasajele alea cu atatea randuri de pile

oricum foarte placuta surpriza, trameco si selina, lucreaza bihorenii, nu se incurca

SergiuSerj

Un "discurs" al domnului Cuc de aseara de pe lotul Biharia-Bors:

https://www.facebook.com/1819247748087054/videos/418375588801539/

Lasand la o parte vorbele lui. Se vede ca lucrau chiar si seara baietii de la Selina.

alecu26

Pentru ca sunt niste cretini Selina. Se uita la consumul de kg otel per metru cub. Si intr-adevar e mare. Dar era mai mare per total daca faceau pilele chiar si in designul clasic. Ca sa nu vorbim de beton...care probabil exploda. Dar asta e...candva vom evolua si in acest domeniu.  Daca se plang atat sa treaca granita sa se uite la vecini sa vada ce chibrituri folosesc Ungurii ca si pile.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

udar

^^^^
posibil la vecini se si respecta tonajul maxim admis.
la noi se stie ca se pun pe unele masini de zici ca acum se rup in doua si stau pe statie sa afle unde este cantarul !!!

horatiu.cosma

http://www.cdep.ro/pls/parlam/interpelari2015.detalii?idi=57892&idl=1

În întrebare era pus punctul pe i "de 2 ani tot promiteți că scoateți Meseșul la licitație, dați-ne un termen realist de data asta". Răspunsul: scoatem la licitație în august 2019  :lol:.

Mai scrie acolo că exproprierile pe Nădășel-Mihăiești au fost făcute în 2016. Păi nu zicea Cuc că în 2016 nu s-a semnat nicio hârtie în CNAIR și MT  :lol:?

tonică

hai ca vine si "august 2019" in curand si vom afla daca au mintit  :lol: :lol:

NGC

#21651
Mi-a confirmat un cuc ca nu au facut nimic in August. Un cuc din escadrila de vrabiute, nu ala papagal. :lol:

alexV

Cum a ramas cu castrul roman de langa Topa Mica?
Au deviat? Au expropriat ca fiind pasune? N-au facut absolut nimic?

Culeg niste date momentan. Intamplator am stat de vorba cu dl. arheolog Sorin Cocis, care spune ca are sub supraveghere sit-ul respectiv. As vrea sa ii adresez cateva intrebari data viitoare despre A3/situri/legislatie, etc. Sugestii?

vasile.silion

@alexV, oare nu te referi la castrul roman  de la Zimbor (Sutor)? Între Topa Mică și Sutor sunt câțiva km buni și cele două sate sunt în județe diferite.
Acum vreo doi ani am făcut câteva poze la săpăturile arheologice din dreptul Topa Mică.
Din câte știu, stunci s-au făcut unele cercetări arheologice între Nădășelu și Topa Mică.
Poți să-l întrebi dacă are cunoștință de finalizarea acestor cercetări, dacă s-a dat avizul de descărcare arheologică (nu cred) și dacă între Topa Mică și Zimbor s-a făcut ceva la descărcarea arheologică (iarăși nu cred), având în vedere că acum se dorește licitarea întregului sector Nădășelu - Zimbor.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

dancosta

#21654
Quote from: NGC on August 21, 2019, 02:15:58 AM
Sa pastram comunicatul pentru cazul in care "dispare". ;)

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/autoriza%C8%9Bia-de-construc%C8%9Bie-pentru-sectorul-de



Quote
Autorizația de Construcție pentru sectorul de autostradă Târgu Mureș- Ungheni a fost prelungită încă din 11 aprilie 2019 !

20 Aug 2019
Interes general

Valabilitatea Autorizației de Construcție a fost prelungită de Ministerul Transporturilor până pe data de 27 aprilie 2020, în conformitate cu prevederilie legii și vizează executarea lucrărilor pe Lotul 1 Târgu Mureș- Ungheni (km 0+000 – km 4+500).

Precizăm că în acest moment se așteaptă decizia motivată a instanței pentru a putea fi declanșată procedura de semnare a contractului între CNAIR S.A. și firma declarată câștigătoare în urma acțiunilor în justiție.

Facem din nou apel la Asociația Pro Infrastructura să se documenteze temeinic înainte să lanseze public informații pe teme care țin de dezvoltarea infrastructurii din România.

Considerăm că modul superficial în care această Asociație abordează teme de interes public, creează confuzie și discreditează eforturile reale ale altor Asociații din domeniu, care cu bună credință doresc să sprijine dezvoltarea infrastructurii românești.

Uite raspunsul la intrebarile tale, plus prelungirea autorizatiei pentru Targu Mures - Ungheni cu 12 luni. Cititi punctul 3.






Powered by API/PUM imgur uploader

Astia nu stiu stanga ce face dreapta sau cei de la relatii publice mint si nici macar nu intreaba mai departe? :lol:

Sau are NGC iar dreptate?
Quote from: NGC on September 06, 2019, 06:02:18 PM


Pai ce ziceati in comunicat? Nu era vorba ca semnati contractul? Nu ziceati voi ca au "declarat firma castigatoare in urma actiunilor in justitie"? :lol: :lol: :lol:

Si atunci de ce ati mai facut recurs? :lol:
Quote from: NGC on September 06, 2019, 06:02:44 PM
Acum avem ocazia sa vedem cum lupul moralist care cere "documentare temeinica" "inainte sa lanseze public informatii", dezinformeaza el insusi (a se citi "minte cu nerusinare").

P.S. NGC, oricand cu placere. ;)

alecu26

1.NGC are intotdeauna dreptate.
2. Cand NGC nu are dreptate se aplica punctul 1.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

^ Buna asta. :lol:

Nu ar fi asa o surpriza daca cineva ar contesta legalitatea prelungirii autorizatiei, dupa cum ziceam acum ceva vreme.
Nisipul din clepsidra pentru valabilitatea autorizatiei prelungite curge si asteptam primul termen in recursul declarat de ITINERA si CNAIR.
Va tin la curent cu evolutia situatiei.

Hercule

A3: panou VMS

Pentru montaj panou VMS s-a oprit miercuri circulatia pe sensul Tg Mures - Iernut, se pare ca nu au terminat:



pozele sunt de azi

Deșteaptă-te române!

Hercule

A3: pod peste autostrada nod Iernut

Macaraua era pregatita pe pozitie de ridicare, grizile nu se vedeau nicaieri, poate saptamana viitoare. Ar mai fi de ridicat grizi pentru 2 deschideri (total 10):







pozele sunt de azi


Deșteaptă-te române!

Hercule

#21659
A3: pasaj peste DN15 nod Ludus, Chetani

Ceva s-a mai lucrat, biscuitii s-au mai inaltat si s-a ridicat pamantul in ambele parti, dar doar in apropierea pilelor si fara panta normala pentru urcare/coborare. La bretele nici o miscare.









pozele sunt de azi
Deșteaptă-te române!