Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

ddfab

 tot pentru @Andreiu20. Pe langa normativele de kko in ceea ce priveste semnalizarea, mai sunt si proiectanti si aprobatori de proiecte , care probabil nu au fost prin zona unde se vor monta indicatoare. Pe topicul A10 s-a discutat mult despre semnalizare, mai ales in ceea ce priveste Alba Iulia, cum intri de pe A1, care lipseste cu desavarsire, insa apare Campia Turzii...???. Aici proiectantul lui pizza a gandit cu picioarele... Nici o mentiune despre Alba Iulia. Spre deosebire, la intrarea din A3 spre A10, la lotul Porr situatia este complet alta, Alba Iulia fiind mentionata ca directie principala pentru A10( bineinteles impreuna cu Bucurestiul-vorba lui ciprebbe parca"asfahrt-ul Romaniei") atat pe indicatoare cat si pe asfalt. Deh alt constructor, mai cu mintile pe acasa si mult mai riguros in detalii... ca tot veni vorba, intrarea pe A10 cum vii de pe A1 , este semnalizata doar o data, destul de tarziu... Poate ca vor apare si semnalizari la 3 km si 2 km, care sa completeze pe cea existenta la 1 km. Am vazut tiruri, care ajung la intersectie si vireaza doar in ultima clipa sa se incadreze spre A10, practic peste linia continua. De turisme nici nu mai vorbesc... "BRAVO" pizza!!!

andreiu20

@ddfab exact, pe sensul invers de mers (Turda-Sebes) apare presemnalizata si chiar si pe asfalt. Mai mult, apare presemnalizat si pe A3 pe ambele directii, Cluj-Turda si Tg. Mures-Turda. Eu nu inteleg cum poti lasa la latitudinea constructorului semnalizarile rutiere. Am trimis mail-uri catre office@andnet.ro in care vorbeam fix de problema asta.. inca astept raspunsul.

alin2pas

Semnalizarea rutieră se poate îmbunătăți pe parcurs. Ar ajuta dacă CNAIR ar avea un ,,registru de sugestii și reclamații" cum erau mai demult în comerț, unde să poată fi semnalate astfel de deficiențe, plus alte probleme: gropi, parapeți lipsă sau deteriorați etc. Unele lucruri mai pot scăpa în momentul în care te uiți pe un proiect, dar sunt evidente când parcurgi traseul ca șofer.

DarkFranck

Din bilanțul ministrului: finalizare lot 2 A10 - "undeva între 1 și 15 noiembrie". Să sperăm.
Fluctuat Nec Mergitur

xab80

#26479
Probabil ca va fi ceva artificiu la Oiejdea, ca eu nu vad sa termine cu stabilizarea pana atunci.

ddfab

^ circulatie doar pe un sens( Sebes-Turda), pe portiunea nefinalizata. Se tot vehicula nu stiu ce platforma spre DN1... Eu cred ca au fost intelese gresit exprimarile oficialilor si cred ca este de fapt devierea platformei autostrazii cu cativa metri spre DN1, in acea curba, ca sa faca loc la umplutura langa zidul afectat. Acea deviere a platformei spre DN1 s-a realizat si s-a facut sensul Sebes-Turda. Au fost postate si schite cu proiectul modificat in zona.

elphax

nu e clar daca lucrarile de consolidare se pot face doar cu un sens inchis - pt ca loc este destul intre peretii de beton si carosabilul deviat. adica sa lucreze dupa ce se da in trafic, oricum mai au de lucru la alte chestii in exteriorul cailor de rulare

ddfab

În zona dealului Oiejdea, au adus 2 finisoare. Probabil se apuca de ceva stabilizat.
La pizza,  marcaje în zona Alba nord pe sensul Sebes-Turda, asfaltează  în zona dealului  de la nod,porțiunea nefinalizata, parapeti în zona dealului, deasupra bretele de ieșire de la Alba nord, lucrări la tabelele electronice de semnalizare.
Apropo de tabele, pe sensul Turda Sebeș,  după ce trecetii de podul peste Mureș de la Alba, pe panoul electronic este camera funcțională.  Piuie detectorul de radar în draci! Nu știu dacă merge ca și radar, dar rovigneta cred ca o prinde... te ia din spate, nu se vede pe panou. Acolo sunt și senzori în asfalt, deci pe viitor va merge și la viteza...
Zi buna sa aveți!

ddfab

^ la ce am postat ieri mai sus, niste fotografii, asa din fuga...
la aktori, dealul Oiejdea, finisoare aduse ...





la pizza, parapeti si finisoare in zona Alba nord...




ieri mi s-a parut ca asfaltau, era mare forfota, dar  nu inca, doar au adus utilajele.

zi buna tuturor!


voicul

"Peste 70.000 de persoane din peste 100 de ţări sunt aşteptate zilnic la Festivalul UNTOLD, în perioada sa de desfăşurare, 9-12 septembrie, organizatorii anunţând măsuri de siguranţă sporite."
Daca acum e asa, va dati seama ce va fi vineri, duminica si luni.

Mai la subiect: exista un termen, macar optional, cand termina Pizza ce are de facut pe lot? Adica cand pleaca acasa?

ciprebbe

Nu are nici o treaba festivalul cu aglomeratia de la Alba Nord. Orasul e destul de gol, inca.
Valorile de trafic de pe Alba-Aiud sunt de vreme buna la valori mari si tot asa vor ramane pana cand vor deschide lotul2.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

survola

S-a apucat Pizza de finalizarea nodului, se vede - apar marcajele și stratul de uzură.
Nu v-a ajuta prea mult la eliberarea traficului, din păcate.

Xander

Solutii sunt, ar ajuta daca s-ar implementa varianta de mai jos, pe acelasi model ca la Holdea, pt ca nu s-ar mai intersecta fluxurile principale.
Insa ... lasa ca ma bine stau prostii (a se citi contribuabili de buna credinta) in cozi interminabile pentru a proteja cativa zeci de metri patrati de asfalt care se pot freza si reasfalta intr-o noapte.

Quote from: Xander on July 13, 2021, 12:47:02 AM
Nu vreau sa intru in polemici, dar zona sugerata mai jos in imagine are aproape 30m latime. Pentru 10m2 de asfalt in plus pe separatorul median, s-ar scapa de multe batai de cap.

Daca chiar si asa nu e ok pt TIR-uri, se poate pune limitare de greutate / lungime, astfel incat doar turismele si dubitele sa foloseasca acesta intrare. Vehiculele grele / lungi pot sa foloseasca intrarea actuala din giratoriul Alba Iulia Nord. In felul asta coada la giratoriu s-ar injumatati.

Banda pentru inainte din sensul giratoriu Alba Iulia Nord e si acum sparta, dupa aproape 8 luni de zile. Eu as merge pe principiul "ce-i in mana nu-i minciuna". Prefer o supriza placuta din partea Aktorilor.




Copyright AlinC
Powered by API/PUM imgur uploader

AlinC