Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

Simeria, 10 februarie 2021, km472+600, excavator pe șine...


Pentru că se văd lucrările de la Simeria, pun și ceva trenuri în mișcare...





Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ovii Stîngaciu

Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

ioandorin

Văd că a intrat Swietelsky în "brazdă " ceea ce mă face să cred că lucrurile se vor mișca cel puțin pe partea de terasamente si suprastructura căii (dacă vor continua ei).Statia Simeria Călători nu e mai mare ca și Aradul unde au
tras bine.

Xenos

O intrebare, desi e doar adiacent subiectului, de ce trenul acela Regio merge de la Simeria la Cluj si nu de la Deva la Cluj? Ar lega macar util niste orase...Simeria e nod feroviar dar nu cred ca atrage in sine multi calatori. Ar trebui sa plece din Deva acel tren.

oc7avian

Quote from: cristi5 on February 11, 2021, 08:39:11 PM
Umbla vorba ca la tunelurile Apata-Cata vor fi 4 TBMuri

Și pare că e un zvon foarte probabil. De câteva săptămâni suntem 3 care prin sursă proprie, directă sau indirectă, am auzit asta (alecu26, tu, eu), ceea ce mă bucură :D

Ionut


horatiu.cosma


Ionut

Daca spune dl secretar de stat, atunci na, zic sa ne pregatim camerele si cererile de acces in subteran. Toti cei care sunteti in zona si vreti+puteti sa mergeti in teren va rog sa imi dati mesaj privat (sau daca nu puteti pe forum imi dati email pe ionut.ciurea@proinfrastructura.ro) ca sa ne organizam pentru vizite. Nu e graba, dar se pare ca vor sa intre destul de tare si atunci se merita sa mergem (in curand, sper).

Ovii Stîngaciu

Se poate si pe Brasov-Sighisoara sa facem? Eu acolo as face
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

alecu26

@Ionut: sa ceri spor de tunel. Si pentru drona. Si pentru aparatul foto. Si pentru toata lumea in general.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

oc7avian

@horatiu.cosma: Știi și dacă se confirmă problemele cu relocatul drumurilor? Sursa mi-a zis și că ar fi niște probleme cu proiectul care nu se pupă cu ce e în teren (construcții neluate în considerare)

Ovii Stîngaciu

Pe Apața-Cata ? Parca aici zicea că nu  e ok cu relocatul drumurilor acolo .. :-[
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

dargauda

@horatiu.cosma: O intrebare ,stim ceva de trenurile tehnologice? nimeni nu zice nimic ,avem alocare de bani in buget?
Sa avem si noi cit de cit macar 160km/h,sa folosim trenurile?

razvan96

Alocari bugetare 2021: 1,956 miliarde RON Arad-Simeria; 1,974 miliarde RON Brasov-Sighisoara.

TibiV

@dargauda,

nici "cele mai tehnologice trenuri" nu iti vor creste viteza la 160 km/h pe o linie proiectata si construita pentru 120-140 km/h.

Și nu uita că 140 km/h este "un vis" pentru +95% din rețeaua noastră noastră feroviară...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)