[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Acum vroiam sa postez si eu stirea asta :)

Trafic Alert Bucureşti - chiar pare ca merita sa il instalez. Sunt curios si cat de repede, dupa ce faci o sesizare, vor face ceva.
Oare va merge: cu cat mai multi raporteaza cu atat mai repede?

elcraft

"parcaje neregulamentare" - hmm, sper sa aiba spatiu pe server suficient.

TibiV

1 GB de server este muuuult mai ieftin decat 1 mp de parcare... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elcraft

Le fac eu 1 GB de sesizari intr-o singura zi, la ce e in orasul asta.  :lol:

TibiV

Odata cu largirea strazilor Turnu Magurele si Luica au reconfigurat intersectia cu Brancoveanu.

Poze de duminica 31 martie, pe la pranz...







Quote from: MikeTSi totusi, de ce doua bretele distincte pentru viraj la dreapta de pe Turnu Magurele pe Brancoveanu? :D

Frumos, nu?...

Bulibaseala era maxima pentru ca semafoarele NU functionau...





Catargul steagului a ramas in drum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV


Vedere spre Giurgiului.

Se vede banda de accelerare pentru cei care fac dreapta de pe Brancoveanu spre Luica

Bulibaseala...

Vedere spre Brancoveanu

Daca cei de pe Brancoveanu nu ar vira, ar ajunge aici...

In axul Bd.Brancoveanu


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV




Vedere spre Obregia...

... si inapoi spre Luica



Stalpi noi

Dar mai au de lucru la cablaraie...


Pentru comparatie, asa arata intersectia pe 16 martie:
("stalpul" albastru este catargul steagului)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Am vorbit azi vreo 40 de minute cu un editor de la Mediafax - fac un reportaj despre problemele in trafic din Bucuresti. Am vorbit despre cauze, solutii, transport in comun, metrou, pasaje, pasarele pietonale etc. :) Probabil vor scoate materialul in curand.

Hef

Reabilitarea pasajului Unirii inseamna acele mash-uri pozate pe pereti si asfaltare?

Sau mai urmeaza ceva?

Cristi N

Acolo urmeaza refacerea hidroizolatiei si probabil asta o sa insemne un mare haos la suprafata daca vor sapa pana la planseul pasajului.

TibiV

@Hef
ce fac acum este echivalentul unei maturi pe ici pe colo...

ADEVARATA lucrare nici nu a inceput...
Cristi N se refera la asta:
http://www.b365.ro/mobi/pasajul-unirii-intra-in-reparatii-va-fi-reabilitat-cu-aproape-100-de-milioane-de-lei_260380.html

Pasajul Unirii intră în reparaţii. Va fi reabilitat cu aproape 100 de milioane de lei

Pasajul Unirii va fi reabilitat cu peste 97 de milioane de lei, după ce un proiect de hotărâre pe această temă a fost adoptat în şedinţa CGMB de luni (11 martie 2019).

"Se aprobă indicatorii tehnico-economici aferenţi lucrărilor de intervenţii pentru obiectivul de investiţii 'Reabilitare/consolidare Pasaj Unirii' (...) Finanţarea investiţiei se va realiza din bugetul propriu al municipiului Bucureşti", se arată în proiectul de hotărâre adoptat.

Valoarea totală a proiectului, inclusiv TVA, este de 97.143.400,80 de lei, iar durata de realizare a investiţiei este de 2 ani.

În raportul de specialitate al proiectului se arată că în 2017 au fost expertizate podurile şi pasajele din administrarea Administraţiei Străzilor, printre care şi Pasajul Unirii. Urmare a expertizării tehnice s-a ajuns la concluzia că se încadrează în starea tehnică IV, deci una nesatisfăcătoare.

"Pentru a asigura condiţiile minime de siguranţă a circulaţiei rutiere sunt necesare lucrări de reabilitare/consolidare a infrastructurii şi suprastructurii pasajului (...) Lucrările de intervenţie sunt necesare pentru remedierea deficienţelor constructive constatate şi a degradărilor apărute din infiltraţiile din apa freatică, îmbătrânirii hidroizolaţiei, de asemenea infiltraţii prin rosturile degradate şi prin fisurile apărute", mai relevă sursa citată.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Quote from: TibiV on April 01, 2019, 02:59:34 PM
Se vede banda de accelerare pentru cei care fac dreapta de pe Brancoveanu spre Luica

Sfanta naivitate! :-[
Nu este nici o banda de accelerare.
Pur si simplu Luica este "evazata" pentru a permite a treia banda, exclusiv stanga pe relatia Luica->Brancoveanu.
Este clar acum dupa ce au facut marcajele.

Pun cateva poze facute in sens invers, Brancoveanu->Luica.
Observati ca a disparut drapelul...



Doua benzi incolo, trei benzi incoace...

Punctul de inflexiune



Vestea buna: este foarte larg....

... iar vestea FOARTE proasta: este banda continua dubla pana la Giurgiului!
NU se poate face (legal) stanga nici pe Rosiori, nici pe Tudor Gociu...
Singura stanga permisa: pe Pogoanele, spre CET Progresu


Au pus in functiune si semafoarele de la Luica/Brancoveanu/Tn.Magurele, acum sunt cu 3 timpi.
Indiferent de temporizare, virajul stanga Luica->Brancoveanu este ca un bat bagat "cu tandrete" de Vlad Tepes pentru ca acum virajul este cam la 100-110 grade (din cauza noi configuratii a insulelor), nu la 70 de grade cum era inainte, si nici macar la 90 de grade... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul


TibiV

Si au facut si niste greseli de gaga...
Au fost postate astazi de un coleg de la electrici...
Quote from: Dragos Tanase
Strada Turnu Magurele ("in fata la Citroen")

Motto-ul PS4: "Redam trotuarele pietonilor!"








Cine se incumeta sa o ia pe acolo cu copilul in carucior?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

^Eu cred că totuși cei de la Citroen sunt cu boscheții pe trotuar.