Extindere DJ609D Timișoara - Aeroport

Started by horyatm, April 19, 2021, 08:52:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horyatm

Am făcut topic separat, fiindcă celălalt topic legat de drumul dintre A1 și Aeroport e alt proiect și să nu fie confuzii între aceste 2 proiecte. În altă ordine de idei, revin cu o nouă filmare.



Avansează bine proiectul acesta, deja se lucrează la trotuare pe porțiunea extinsă. Se lucra luni la prânz.

horyatm

Am uitat să pun [TM] la denumirea topicului. Rog un moderator să modifice titlul topicului și apoi să șteargă acest comentariu.

Cuneo

E gata șantierul pe drumul ce leagă centura Timișoarei de aeroport. Cristian Moș pozează pe noua șosea

S-au încheiat lucrările pentru extinderea la patru benzi a drumului județean de 2,5 kilometri ce leagă centura Timișoarei de aeroport, anunță vicepreședintele CJ Timiș, Cristian Moș. Șantierul ar fi trebuit închis încă din primăvară.



,,Înainte de orice am un mesaj pentru domnul Călin Dobra: aceasta este o informare pentru timișeni, nu este o postare prin care ne lăudăm cu o lucrare inițiată de fosta administrație. DJ 609D Timișoara – Aeroport a fost finalizat. Un proiect moștenit, care nu a fost lipsit de impedimente", a anunțat, pe Facebook, vicepreședintele CJ Timiș, Cristian Moș.
Moș nu le-a arătat timișorenilor prea multe imagini cu drumul extins la patru benzi, însă a publicat două fotografii cu el pe noua șosea. A ținut și să le mulțumească angajaților CJ Timiș ,,care de fiecare dată când s-au împotmolit lucrările au găsit cele mai bune soluții".
Se circulă acum în condiții normale pe patru benzi pe șoseaua ce duce la aeroport. Șantierul trebuia să fie gata încă din primăvară, însă au fost blocaje și întârzieri. Contractul pentru execuție a fost semnat din 17 februarie 2020, iar durata de execuție era de opt luni.

Pe noul drum județean există și piste de biciclete, trotuare, iluminat și o canalizație subterană pentru rețelele de telecomunicații. Lucrările au fost executate de Superconstruct, cu 14 milioane de lei, majoritatea banilor venind din PNDL – Programul Național de Dezvoltare Locală.

https://www.tion.ro/stirile-judetului-timis/e-gata-santierul-pe-drumul-ce-leaga-centura-timisoarei-de-aeroport