Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

a.l.x

Supl.Barcău–Chiribiș--->SUSPENDATĂ
Link SEAP

marius.firtonea

Of, of, iar vin "nesimtitii" aia de constructori, care nu au ce face, cu intrebari la o documentatie perfecta intocmita de CNAIR.

ijwtsh

Ca sa privim putin in viitor, ar merita largirea la 2x2 a DN-ului unde va fi gaura lotului cu tunelul Meses? O sa fie un trafic infernal pe-acolo dupa ce se termina celelalte loturi din A3.

naivu

^Deja e cu semn de intrebare daca Synohydro va termina centura Zalau SV inainte ca UMB sa aduca A3 la PSalajului! Cat despre largirea "gaurii" de pe DN la 2+2, un sfert e pe serpentine peste creasta Mesesului (si probabil nu e loc) iar din restul, jumatate e prin localitati. O idee buna ar fi largirea DOAR in afara localitatilor (cam cum au facut de curand intre Talmaciu si Boita) si, probabil, o refacere totala a drumului peste serpentine (ca sa nu ajunga ca la Margina-Holdea sa faca lucrarea sub trafic de autostrada). Dar ma indoiesc ca va fi ceva gata, sau macar inceput, in urmatorii 2 ani!

ivladbogdan

Se lucreaza si astazi la Chetani, nu e chiar full power mobilizarea, insa exista activitate destul de buna.
Pe la ora 13 suprabetonau supratraversarea de la Chetani.
La terasamente e activitate bunicica.

Ionut

E sâmbătă, e normal să fie ceva mai light mobilizarea. Au mulți subcontractori, e complicat să îi ții pe toți în priză.

pasadia

Peste Meseș e 2+1 deja, nu acolo e problema. Problema e in Zalău și intre Zalău și Nadaselu (indiferent daca mergi prin Aghireșu sau prin Simleu). Dar mă îndoiesc de faptul că se va muta atât de mult trafic.


StefanCelMare

#32138
S-au mai reparat drumuri în zona de după Suplacu spre graniță? În lipsa loturilor din A3 la care se tot suspendă licitațiile, nu cred că va veni atât trafic pe loturile UMB.
Vin ca să ce, să urce Meseșul și apoi să treacă tot prin sate pe o bandă pe sens până la graniță, pe un traseu mai lung ca cel Cluj-Oradea pe DN, și mai îngust, și din ce știu eu acum vreo 5 ani, și mai prost calitativ (după Suplacu).
CNAIR ar face bine să rupă pisica aia cu loturile spre graniță odată, că ne râd curcile. Rămânem cu o grămadă de km făcuți aproape degeaba, plus bașca ditamai viaductul la Suplacu degeaba.
Asta pentru că nu putem face niste km de Autostradă în câmpie, ne chinuim de 20 de ani.
Oribil.

hvm

@StefanCelMare Eu nu cred ca e neputinta. Eu cred ca sunt niste proiecte puse la pastrare fara ca noi sa ne dam seama... si sa fie pentru cine trebuie la momentul oportun.... Oricum acu nu prea mai sunt fonduri... Posibil sa fi inceput lumea sa se gandeasca... Nu putem sa semnam tot ca nu o sa avem bani de ele....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

StefanCelMare

#32140
Nu cred că s-au păstrat intenționat 20 de ani loturile alea.
E și incompetență, posibil cea mai mare incompetență, cea mai reprezentativă pe aceste loturi. Hai locul 2 după lipsa A0 București.
Nu ai cum să o dai.
Fiind loturi de câmpie, ar fi bune și pentru firme nu atât de mari. Nurol de exemplu, e acolo, e mobilizat, a dovedit că face, ar fi ciudat să nu participe. Ce așteaptă CNAIR, 3-4 ani să termine UMB loturile în execuție? Adică plus execuția propriu zisă să stea până în 2028-2030 nefăcute?
Dacă ne chinuim cu licitația la câmpie, ce așteptări să avem cu Meseșul? Înțelegeți de ce eu zic că licitația de la Meseș e pe moment o glumă? Păi cum să fie altfel când ei nu pot licita cu succes loturi infinit mai simple?

PS. O să fie monumentul neplanificarii A3 după Poarta Salajului. O să ai Meseșul de urcat vreme bună, apoi un drum mediocru până la Nușfalău, unde dai de câțiva km de autostradă până fix într-o trecere de cale ferată, de unde treci pe un drum prost pe lângă un monument al impotenței, viaductul Suplacu, până la graniță, pe ceea ce ar fi cea mai simplă parte din A3 după Cluj.

ionescu63

Coridorul Oradea - Târgu Mureș - Iași cred ca e prioritate U.E.
Nu cred ca se gândește cineva sa îl tergiverseze. Poate alte drumuri.

reed

@StefanCelMare De la Chibiriș la Nusfalău nu cred că am mers pe drum mai prost în România.E nasol tare,valurit,peticit ,Cu gropi mari prin Suplacu de Barcău,vai mama lui

GML

Credeam, ca UMB e in concediu astazi, dar tot am vazut ceva miscare langa Sanpaul.

marinul

Am fost prin trecere pe la Suplac azi, am vazut ca este ceva activitate, asa ca am ridicat drona in cateva locuri avand o singura baterie la mine













ultima sectiune fara asfalt, in afara de zonele de langa structuri







Powered by API/PUM imgur uploader