News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 19 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Da. Se evita giratoriul. Dar se evita giratoriul si cu un nod pe 3 nivele ( ori ridicat la +2, ori ingropat la -1 sensul Bucuresti-Ploiesti)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

esendy


naivu

De ce oare nu au proiectat un giratoriu suspendat (cum e la N de Ploiesti DN1B+DJ102)? Pare sa fie nodul cu cea mai mica amprenta la sol si are doar doua nivele; plus ca ar fi mult mai intuitiv de circulat. Imaginati-va manevrele care le-ar face prin nodul din proiect cineva care vine pe A0 dinspre E si vrea sa vireze pe DN1 spre S.

danpandrea

Zic că aveau loc de o trompetă dublă. Așa evitau și decimarea Pădurii Petrești. Un giratoriu pe DN1, deasupra A0, poate deveni problematic, având în vedere volumul de trafic. Înțeleg de ce au venit cu propunerea pe care o vedem pe harta API - e nevoie de benzi de accelerare și decelerare. Dar puteau s-o facă mult, mult mai bine.


PlayStation

Nodul de la DN1 incearca sa fie ca acela de pe DN2, ca sa nu faca giratoriu, numai ca probabil au ramas fara bani si la a 2a trompeta

TibiV

Mizerii ramase de la N-shpe zeci de conduceri mizerabile in CxxxR si MT.

Rusini nationale.
Doar ca cei care le-au "girat" vor dormi "bine-mersi" in paturile lor... Soferii din Romania sunt vei care vor "incasa" integral, timp de zeci de ani,  mireasma "afacerilor" facute "discret" de ei....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan_s

^^^
Configuratia de mai sus nu stiu daca se poate implementa tinand cont ca A0 va supratraversa DN1 si nu se pot obtine pantele pe bretele de acces.

ghrt

Păi trompeta poate să subtraverseze A0, ţinând cont că A0 urcă oricum pentru DN1.
Cont (aproape) inactiv.

stangabriel

Cred ca se refera la bretelele A0 - Dn1 - A0. Prea scurte si cu panta, in varianta asta.

danpandrea

Mutăm trompeta A0 mai la dreapta câteva sute de metri. Tot se toarnă mai puțin decât în varianta actuală...

Buraddo

Îmi amintesc de o propunere a unui coleg de aici de pe forum. Nu găsesc discuția, dar propunea mutarea DN1 mai la dreapta și construirea unei trefle complete. Am făcut o schița așa cum mi-o amintesc în Paint :)

Buclele le-am făcut cu un diametru de aproximativ 250m, ar fi puțin mai mari decât cele de la nodul A0-A1, iar posibilitate de extindere există deoarece e câmp liber.
De asemenea propunerea lui danpandrea are potențial, dacă sunt probleme de pantă sau curba e prea strânsă trompeta de pe autostradă poate fi mutată mai în est și prelungit drumul de legătură (și în varianta actuală a nodului drumul de legătură are aproape 1 km)

vancouver

Excelenta propunerea lui @danpandrea. Bravo! De departe cea mai buna. Nu inteleg ce curbe sunt prea scurte, adica nu inteleg critica .. adica nu inteleg de ce podul A0 peste Dn1 nu poate sa aibe 3 sau 4 sau 5 benzi pe sens... La nodul A4 / DN3 de langa Constanta avem 2x5 benzi pe sens, in total 10 (inclusiv cea de urgenta). Asa ca nu inteleg problema.

Propunerea lui @Buraddo nu mi se pare ok, pentru ca trebuie facuta ditai bucla pe DN1. De ce, daca exista alta varianta fara nici o modificare a DN1, adica cea a lui danpandrea?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

esendy

@danpandrea - asta e varianta cea mai buna; se poate chiar muta trompeta A0 mai spre est daca e cazul !

florin74

Niste vrabiute ar fi aflat ca avem castigator desemnat pe lotul 2 din A0 Nord, si ca ar fi unul care se chinuie pe un alt lot de autostrada in prezent.... NGC, soimii ce zic? Au fost dezinformate vrabiutele sau au dreptate? :lol:

razvan96

#1574
^ Aktor? Dar cred ca ar trebui sa fie Lotul 3, nu L2.