News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 19 Guests are viewing this topic.

26ld

Am avzut ca s-au actualizat procentele pe harta cestrin, UMB 68%, Aktor 40%, Alsim 75% lot 2 si 60% lot 1. Inca nu apar ca semnate contractele pentru lotul 1 nord si lotul 3 nord.

StefanB

#6856
Salutare, citesc de ceva ani forumul ăsta și de 1 an (cred) mi-am făcut și cont. De la voi am prins obiceiul prost să stau pe SentinelHub și am observat o bucată bună decopertată pe lotul chinezilor, până în gara/halta Pasărea și mai au ceva decopertat și aproape de nod. Poate auzim și de AC în curând.
Sentinel

panzer

Buletin de Bucuresti

QuoteCompania Națională de Drumuri transmite că în perioada 21 – 23.06.2023, în intervalul orar 22:00 – 05:00, se închide circulația pe autostrada A2, Calea 1 (București – Constanța),  pe sectorul cuprins între km. 11+700 și km. 15+500.

Restricția se impune ca urmare a execuţiei lucrărilor de montare a predalelor la pasajul care supratraversează autostrada în zona km. 13+330.

E la trecut deja.

TibiV

Se mai inchide doua nopti si saptamana viitoare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mike_us

Deci deja UMB i-a ajuns din urma la procente pe Alsim devine sigur ca e primul lot deschis pe A0. Si din filmări si din procente progresul turcilor e mic, măcar DN5-DN6 sa deschidă anul asta.

Ionut


liviu09

Legat de conturul lotului chinezilor (stransul recoltei, nu decopertare), se pare ca se intrevede si nodul cu DN2
Sentinel




Powered by API/PUM imgur uploader

oneway

A0-A1 Aktorii toarna cuzinetii la pila sens spre Bucuresti si inalta terasamentul la culeea sens spre Pitesti. Fara poze din pacate.
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

Duta C

Confirm si eu....sambata erau sus pe pile la cuzineti pe la ora 9 dimineata!

dbm

Salutare! Despre Lotul 1 Centura Nord aveti vreo informatie noua?

horatiu.cosma

Da. Pizzarotti a contestat faptul că CNAIR încearcă să le bage pe gât niste clauze in contract prin care, dacă Intrakat câștigă la CAB, contractul devine automat nul.

Dacă câștigă Pizzarotti, tind sa cred că cei din CNAIR vor ignora legea și nu vor semna contractul până nu vine decizia CAB. Și cum CAB e în grevă, mai așteptăm mult și bine până să avem contract semnat aici.

E o rușine de nedescris această licitație pentru CNAIR.

jalemare

Din ciclul Pantofior si Actorii:

𝗩𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗯𝘂𝗻𝗮
Mă bucur că pot afirma, în sfârșit, că șantierul 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟯 𝗦𝘂𝗱  𝗮𝗹 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬 a intrat într-un ritm bun, construindu-se în primele 6 luni ale anului, cât în toate cele 13 luni de la ordinul de începere al lucrărilor, care a fost emis la sfârșitul lunii octombrie 2021. Progresul fizic al execuției lucrărilor a ajuns de la 26% (ianuarie 2023) la aproximativ 50% (sfârșitul lunii iunie 2023). Dacă ritmul se păstrează cel puțin la nivelul acesta, în vara anului viitor, vom putea circula și pe acest lot.
Pe acest sector de autostradă, sunt în curs de desfășurare următoarele lucrări:
✅️ La pasajul pe autostradă peste A1 se cofrează și se betonează cuzineții și se lucrează la asamblarea tablierului metalic;
✅️ La pasajul pe autostradă peste CF Bucureşti - Craiova (sat Țegheş, comuna Domneșt), au fost armate riglele și cuzineții pilelor;
✅️ La podul pe autostradă peste râul Sabar (sat Dârvari, comuna Ciorogârla), se execută lucrări de cofrare și betonare a pilei Dârvari;
✅️ La pasajul pe DJ602 peste autostradă (Ciorogârla), a fost finalizat radierul pilei P3, radierul Culeei 1 și se lucrează la armarea elevației Culeei 1;
✅️ La trei pasaje peste autostradă, pe DC128, pe DC158 (ambele în Dârvari) și unul în Domnești, se execută lucrări de armare, cofrare și betonare a elevațiilor, pilelor;
✅️ La pasajul pe autostradă peste DJ601 (Ciorogârla), continuă lucrările de armare banchetă cuzineți;
✅️ La podul pe autostradă peste râul Ciorogârla, se decofrează și cofrează cuzineții;
✅️ Continuă lucrările de umpluturi la corpul de drum cu material necoeziv pentru traseul autostrăzii stânga/dreapta din zonele satelor Bâcu și Dârvari;
✅️ Continuă lucrările de scurgere a apelor și de cofrare și betonare a șanțurilor pereate, în zona localității Domnești;
✅️ Continuă execuția săpăturilor pentru bazinul de retenție, în zona satului Țegheş;
✅️ Se execută lucrări de canalizare și dren median în zona satului Dârvari;
✅️ Se așterne stratul de formă cu balast între km 99+100 și km 99+720.
ℹ️ Pe acest lot de autostradă, vor fi construite 9 pasaje și 4 poduri, un nod rutier la intersecția cu A1, 46 podețe pe autostradă și bretele, două parcări de scurtă durată și două spații de servicii.
ℹ️ Având în vedere faptul că Lotul 1 și Lotul 2 ale A0 Sud vor fi date în trafic până la sfârșitul acestui an, conform angajamentului constructorului, prin urmare, este necesar ca și acest lot să se dea în trafic cât se poate mai repede, pentru a închide semi-inelul sudic care va prelua traficul de tranzit de pe actuala centură a Capitalei, făcând astfel legătura intre A1, DN6, DN5, DN4 și A2.

Ionel Scriosteanu - Facebook

al3x

Zicea cineva acum cateva saptamani ca in iunie o sa iasa secretarul sa zica ca Aktor a ajuns la 50% si ca are mobilizare buna, asta ca sa nu termine contractul

Si uite ca a avut dreptate. Nu stiu unde cotizeaza Aktor, dar are in buzunar toti "actorasii" astia politici de carton.

mariusbalasa

Cum macaronarii Pizzarotti au demonstrat pe ultimile contracte ca sint constructori de nadejde si seriosi cum le plac celor de la CNAIR, de ce se mai pierde timpul degeaba...?

horatiu.cosma

Corect, sunt la 50%. Doar că mai au 80% până termină  :D .