News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

minisoferul

#4740
Nu arata chiar rau din filmare, referitor la Euroconstruct colegul Florin de aici spunea in urma cu 2 saptamani ca urma sa se semneze contractul de cesiune si Aktor sa le preia partea din proiect.

carutasul

Din păcate filmarea se termină la calea ferată, de acolo mai sunt câțiva km, exact partea Euroconstruct.

Sorinus

Dar n-a fost fix aceeasi situatie pe A10? Licitatia asta e mult mai recenta ca A10, le-au dat teapa o a doua oara?

mitsu

Quote from: mirceaeliade on May 31, 2022, 10:10:54 PMMa uitam pe harta API si am observat ca A0 are DOAR iesiri la DNuri.  Stie careva de ce ORASELE din Ilfov nu au iesire la A0?  S-a dezbatut candva ca nu merita ca o urba de langa capitala sa nu aiba iesire DIRECTA la autostrada?  Voluntari Pantelimon si Magurele sunt care imi sar in ochi dar poate mai sunt altele.

Da, s-au prevazut extrem de putine noduri ptr A0. Intre timp s-a aprobat proiectul cu 10 drumuri (2x2) radiale care sa lege Bucurestiul si localitatile din jur de A0: https://adevarul.ro/economie/stiri-economice/cum-avanseaza-proiectul-celor-10-drumuri-radiale-vor-leaga-bucurestiul-autostrada-centura-1_61d59ee25163ec4271569351/index.html

Nu stiu cand se va concretiza acest proiect, insa prevad ca mult dupa ce se va circula pe A0.

dr4qul4

Si, pentru prima data, au luat cea mai buna decizie.
Era o prostie sa faca noduri cu toate drumurile dupa cum doreau primariile si CJ-urile. Lasand la o parte distanta foarte mica de parcurs (maxim 10 minute ocol), ne-am fi trezit in minunata ipostaza de a avea A0 blocata complet, pentru ca se blocheaza straduta pe care se face descarcarea. Fie ca vorbim de Domnesti, Bragadiru, Jilava, Berceni sau Popesti, nu exista o retea stradala care sa poata prelua fluxul de trafic de la ora de varf.
Radialele vor prelua aceste blocaje. Poate nu de tot (desi ar putea sa o faca), dar cel putin va muta coada de pe A0 pe ele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cosminn

Quote from: dr4qul4 on June 03, 2022, 02:35:56 PMSi, pentru prima data, au luat cea mai buna decizie.
Era o prostie sa faca noduri cu toate drumurile dupa cum doreau primariile si CJ-urile.
Total de acord. De vreo 2 luni in rondul Tunari spre DNCB e un echipaj de poliție dimineața care prioritizează traficul dinspre Tunari. Până la 9:00 e coloană din Stefănești până în Tunari din acest motiv.

pasa_andrei

A0- Sud - Lot3 - Aktor

Lotul 3 aproape complet.


Enjoy!


Cristian 74

Par să fi aflat și Aktor că ei au de lucrat pe lotul ăsta, nu alții. Andrei spunea că au o problemă cu balastul, eu cred că au o problemă cu cheful. Ce să zic? Spor!

MCI

Quote from: minisoferul on June 03, 2022, 10:23:38 AMNu arata chiar rau din filmare, referitor la Euroconstruct colegul Florin de aici spunea in urma cu 2 saptamani ca urma sa se semneze contractul de cesiune si Aktor sa le preia partea din proiect.

Si daca preiau partea cealalta de proiect, dar ei efectiv nu au resurse si chef de munca, ce facem?

GIV

De ce l3a0s e cel mai important dintre cele 3 de pe sud?

pasa_andrei

Cel mai mare trafic o sa l aduca Autostrada A1 => Lotul 3 si implicit legatura cu A1 se fac cu ajutorul lui Aktor.

Siciltir

Artiștii sunt patetici pe L3. Nici decopertarea nu e gata, la 9 luni de la AC. Ăștia ne fac ficații pateu!

Fulgerica

Vazand inregistrarea lui Andrei de pe lotul 3, cred ca va produce si anul acesta niste porumb, sfecla si parca grau era la un moment dat. Cred ca din acest punct de vedere e cel mai bio, eco friendly lot de autostrada din Romania.
Sunt curios ce calificativ le va da Grindeanu luna aceasta si daca se va schimba cheful de munca.

Nu vreau sa fiu totusi rau, dar parca au inceput sa se miste mai bine fata de lunile precedente. A disparut si stana de langa acel rau...

panzer

Haideti baieti sa vedem si partea buna:
- 4 foreze, cred ca atatea au cu totul.
- Nodul cu A1 e mai subtirel decat cel cu A0 al turcilor.
- Un pod simplu peste CF
- Nici o LEA de relocat. (poate nu am fost eu 100% atent, dar am vazut doar 2-3 stalpi de joasa tensiune)
- Ciorogarla nu e Olt/Buzau.
- Cateva DJ-uri pe parcurs.

Deja pare ca au access la tot traseul.
Mie imi pare ca va fi gata inainte de alegeri in toamna lui 2024.



Dangento

    Acum o saptamana au ajuns la primaria Clinceni liste cu exproprieri suplimentare. Avand in vedere ca sunt aprovimativ 300 de loturi expropriate, rezulta ca se fac aceste exproprieri pe tot traseul A0 care trece prin Clinceni. Probabil ca si pe restul traseului este la fel. O sa mai dureze cateva luni pana o sa apra modificarile si la Oficiu Narional de Cadastru si efectiv statul sa fie proprietar. Abia dupa asta ar trebui sa se poata apuca de treaba, legal vorbind. Sa nu mai vorbim ca nici pe terenurile deja luate nu s-a platit nimic, dar de cand statul roman respecta vreo lege  :lol:  :lol:  :lol: