Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

xab80

Quote from: Hercule on April 26, 2024, 11:07:26 AMHai sa o punem altfel: se lucreaza de 8 luni (inceput de septembrie, conform filmarilor).
...

30% realizat nu zic ca e rau, dar nici bine nu e.
...

Am calculat cu regula de 3 simple:
au facut 30% in 8 luni, pt. 100% le trebuie 26 de luni in total. scadem 26 si ies inca 16 luni de acum incolo. asta inseamna noiembrie 2025.

Cetatean

Nu merge chiar asa. Lucrarile de terasamente au o pondere mare cantitattiva intr-un contract,dar financiara mai mica decat lucrarile de poduri sau suprastructura. Dar da,daca nu rup norma in urmatorele 3-4 luni,2025 scrie pe lucrare.


Ionut

Deja cam scrie 2025...

dragos76

Noroc că e în Ardeal, și lumea are răbdare :)

andreita

Nu am nici o indoiala ca scrie 2025 pe lucrare. Cel mai probabil Feb-Mar.

Dar 30+% din septembrie nu e asa rau. In septembrie s-a predat amplasamentul. Apoi nov-dec-ian-feb, ai zile urate, nu se prea lucreaza mult in constructii.

Deci practic au fost 3-4 luni pt 30% (stiu ca nu e chiar asa, dar aproximativ)


Sau imi scapa mie ceva?

In plus, mie la structuri mi se pare ca se lucreaza foarte incet. Mereu cand trec pe acolo, este progres foarte mic. In schimb la terasamente, se vede progresul

Ionel C.N.

Azi, venind de la Bucuresti, iesirea de pe A10 spre Turda era blocata, o coloana destul de lunga pe acea rampa, astfel ca, am continuat spre Cluj pe A3... in apropiere de intrarea in santier la Dimex, in spatele meu a fost o cifa care mi-a facut cu farurile, am intrat in santier dupa el crezand ca a vrut ceva...am discutat putin cu acest sofer si l-am intrebat daca pot trece prin santier spre Tureni...cu putin noroc am reusit sa trec prin santier (noroc ca eram cu 4x4) astfel am observat si stadiul lucrarilor...la unele constructii mai au de recuperat, la fel si pe unele zone de terasament, dar tinand cont ca peste iarna nu s-a putut lucra la maxim, totusi tind sa cred ca undeva prin decembrie 2024, cu mult mult noroc am putea circula pe acest DX pe care foarte multi il asteptam ca painea calda.