Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Liviu M

La Cestrin cred că e mai greu, pentru că din comunicatele lor eu înțeleg că au doar tastaturi cu litere mari. Și probabil unele funcții ale platformei nu merg doar cu "capitale".
Zic și eu...

Vlad94

#601
^ Nu e cazul. Aplicația permite lowercase, deci tastaturile lor sunt problema :lol:

RobertH

#602
@oneLess Pentru ultima bucata din T4 nu am planse, nu am nimic. Eu stiam ca varianta de pe harta e cea finala. Asteptam sa vedem lucrarile dar m-as mira sa fie diferit. Din AC eu nu imi dau seama.

LE: Am verificat prin Sentinel si traseul unde se vad ceva lucrari se potriveste deci e bine pus pe harta.

oneLess

#603
^ Eu documentul ăsta l-am găsit!

Decizia etapei de incadrare pentru proiectul "Drum expres Craiova- Pitești", titular Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA
Decizia etapei de incadrare nr. 135/22.08.2023

Ce ar trebui ca să aibă și planșe ? SEA , RIM ... ? Nu le găsesc la ANPM! Doar ptr. Craiova-Filiași-Târgu Jiu!

Altul din 31/07/2023
Completari la memoriu de prezentare pentru modificarile aduse proiectului ,,Drum expres Craiova – Piteşti", titular CNAIR SA
Completari la Memoriu de prezentare

și din 22/06/2023
Memoriu de prezentare pentru modificarile aduse proiectului ,,Drum expres Craiova – Piteşti", titular CNAIR SA + OSC-uri
Memoriu de prezentare

E ceva ciudat la T4 cu bretelele dinspre Balș, în partea cealaltă nu s-a lucrat. Au făcut fizic, se vede din satelit, 2 bretele in/out pe sensul spre București, care sunt mult mai scurte/înghesuite decât layer-ul lor și al tău cu traseul, practic de viteză mai mică ar fi, și au cam pus ceva balast pe ele, nu prea par temporare plus că nu au alte constrângeri. Mă gândeam că au apărut și alte modificări.


tom_sawyer

#605
De trecut pe hartă ca proiecte propuse, în urma SF-urilor:

Centura Vest Târgoviște:

Quote from: tom_sawyer on December 24, 2023, 02:11:55 AM




Centura Pucioasa-Fieni:

Quote from: tom_sawyer on December 24, 2023, 02:44:04 AM


Drum de legătură între A1 și DN7, jud. Dâmbovița

Quote from: tom_sawyer on December 24, 2023, 02:52:22 AMDrum de legătură între A1 și DN7(DJ 711A) – Lărgire la 4 benzi de circulație, propus a fi amplasat în comuna Corbii Mari, Odobești, Zidurile, Potlogi, Pitaru, Titu, județul Dâmbovița și comuna Vânătorii Mici, județul Giurgiu




Centura Mizil
:

Quote from: tom_sawyer on May 17, 2023, 09:45:44 PM
Quote from: tom_sawyer on December 24, 2023, 09:54:44 PM


Feri

#607
Dacă tot au început să fie adăugate drumurile radiale din Ilfov, avem și DR 10 Măgurele Expres cu un traseu cât de cât creionat ce merge adăugat:


Sursa

danutzu_1069

Nu prea merge cu... trasee din creion sau carioca...
Poate doar la categoria "proposed" si astea apar doar in mod editare, nu si pe harta OSM.

Iar nodul ala de sus... este fantezist... Zici ca se aduna cel putin 3 autostrazi acolo....

dr4qul4

turbion in Ferentari? Va dati seama cat fier ar fi necesar acolo (ca sa mai si ramana pt armaturi)? :D
Intersectie semaforizata ce are? Poate un pasaj, desi se descarca in strazi cu o singura banda pe sens.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Feri

Mulțumesc pentru adăugare. Da, evident la proiecte propuse deoarece poate suferi modificări și nu avem AMC2.
Și mie mi se pare excesiv  acel nod dar dacă asta s-a prezentat că se dorește...

Un alt proiect lipsă acum pe hartă este nodul A0 cu DN3

Sursa


Sursa


tom_sawyer

Conform SF-ului: ,,CENTURA DE LEGATURA AUTOSTRADA A2 CU PORTUL FLUVIAL MEDGIDIA"

Quote from: tom_sawyer on January 07, 2024, 10:57:47 PM

daniel_avram

Podul peste Mures, Arad.
Stadiul fizic al lucrărilor realizate la pod este de 65 %, în prezent fiind montate toate grinzile şi se lucrează la stâlpul central, sudare console şi amenajare rampe acces pe pod.

Estimare finalizari lucrari, inceputul lunii iulie 2024.

Aceste date au venit ca raspuns la silicitarea mea adresata primariei Arad pe legea 544.

danutzu_1069

@daniel_avram , despre ce pod vorbim?
Si de ce aici, unde se discuta de harti, etc?