Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 18 Guests are viewing this topic.

dragos_on

Foarte multe zone in care conducte pentru relocare (Transgaz) erau si in februarie si in aprilie. Cand le ai la locul de montaj (traseul relocat), ai proiectul gata, aprobat, avizat. In unele filmari erau utilaje de la Cisgaz. Cred ca evenimentul din sept. 2023 a schimbat mult perceptia asupra a cum (si daca) se poate intra in santier fara relocarile executate. Mai nou, se spune de relocat 13 km de conducte pe A7. Oare cat s-a relocat???

nicolaem

cat de trist...

https://economedia.ro/autostrada-moldovei-umbrarescu-il-asigura-pe-grindeanu-ca-termina-toate-cele-patru-loturi-ale-sectiunii-buzau-focsani-pana-la-finalul-anului-loturi-extrem-de-avansate-dar-la-procente-de-30-33.html

demonstratie de forta a politicului in care umileste patronul pe santier si il face sa minta pe inregistrare!
nu imi amintesc sa fi vazut asa ceva in trecut.

voicul

Nici eu nu imi aduc aminte ca UMB sa fi avut atatea santiere care sa iasa din termenul contractual.
Poate este o conexiune, poate nu.

Ionut

Nu înțeleg. Conexiune între ce și ce? :o

survola

Am înțeles, sunt în urmă aparent, să mai lăsăm lucrurile să curgă și să vedem prin vară cum urcă procentele.
Toată lumea are interesul să termine/ dea în circulație cât mai mult din A7, din diferite motive, și asta este foarte bine.
E și asta un fel de presiune pe antreprenor, nu?, să își ia astfel de angajamente cu ocazia zilei de 1 Mai Muncitoresc.

nicolaem

numa bine nu e.
faza mi a amintit (la alta scara evident) de celebra faza cu Putin si Deripaska cu pixul. umilit omul sa semneze ceva contract in fata camerei.
asa si astia. stiu toti ca e imposibil sa termini atatie km dar trebuie sa aratam presiune si forta.
asa ceva niciodata nu am vazut. au mai fost inaugurari electorale (A10, A1 Sebes-Sibiu) dar asta e cu totul alt nivel de jeg.

Ionut

#11796
Hai hai, nu-l mai cocoloșiți așa pe Umbrărescu.
Știe perfect situația, știe că minte și acceptă asta fără mustrări de conștiință.

Știa perfect în ce se bagă în 2022 când a licitat 255 de km pe A7 la 80% din estimat, chiar dacă sunt convins că au fost oameni normali la cap (inclusiv noi) care l-au avertizat că nu e OK. A ascultat de noi? Ei aș! El știe mai bine! A ascultat de vreun locotenent normal la cap? De la oricine din cercul lui restrâns? Nu, nu a ascultat. Că altfel nu ar fi licitat așa agresiv din mândrie, lăcomie și nebunie.

Acum nu mai știe pe unde să scoată cămașa și voi îl compătimiți. Umbrărescu, o fecioară neprihănită care e obligată de politic să mintă. Vai, ce să zic...

Nu îl compătimiți, omul are 22 de miliarde de lei parafate, fără să pun Centura Timi, Galați (hârtie igienică), podul ăla uitat... și parcă-mi scapă ceva. Mare șmecherie să mintă. Mare om, mare patriot!

Vedeți-vă de treabă. Va termina toate contractele, scriptic, în termen sau înainte. O mână spala pe alta. Politicul nu îl f*** contractual, el minte pentru politic. Vai... săracul Umbrărescu...

Domnu' Umbrărescu, citiți ce scriu aici, vă salut public!

Andrei.D

Numai spațiu pentru discuții despre lucrări de infrastructură nu e forumul ăsta. I-am înțeles greșit destinația...

Ionut

Tocmai, că forumul ăsta e SINGURUL spațiu de discuții. Cel puțin la acest nivel.
Doar că unii aleg să vadă lucrurile cu fundul, nu cu ochii.

26ld

^^Da, ai inteles gresit destinatia. Contextul conteaza enorm, mereu. Pentru ca infrastructura depinde de politic.

alecu26

Cu ce te putem ajuta @Andrei.D ? Ce intrebari ai si care nu isi gasesc raspunsul pe forum?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

vm75

Este foarte multă ură pe aici in ultima vreme. Nu mai există bucuria (poate un pic naivă de acum cativa ani) ca se construiește ceva in România, ca se intampla lucruri sub ochii nostri. Mi-aduc aminte cum asteptam pe LD4 pozele lui rocklee sau Marcel Banu si ne bucuram de fiecare rand de gabioane in plus la dealul Liliecilor. Acum ne-am radicalizat (chiar talibanizat) si vedem peste tot doar dusmani. Cu siguranță argumentele celor de aici sunt corecte, UMB a luat prea mult si e controlat politic. Dar si daca scriem asta aici de cateva ori pe zi cu majuscule rosii, nu se va schimba nimic. Doar se vor mai îndepărta câțiva oameni care vor sa viseze frumos cand intra aici si nu sa se umple de ura si ,,v-am spus noi" / ,,o sa vedeti voi". Am vazut pe youtube si comentariile agramate ale trolilor din tabara suveranista. Poate ar fi bine sa fiti mai activi acolo, macar mai invata si românii verzi cate ceva despre gramatică si infrastructura. De peste 9 ani intru de cel putin doua ori pe zi pe forum si ma bucur de fiecare poza care apare, de fiecare carioca gândită de colegi, de fiecare veste bună din teren adusă de la Focsani, Pascani, Oradea sau Zalau. Ma întristează ca in ultimele luni e atata ura aici. Era pentru mine una dintre puținele oaze de normalitate din tara asta. Dar realitatea ne prinde din urmă și aici. Haideti sa ne intoarcem la pasiunea pentru infrastructură si sa nu transformam fiecare discutie in ura.

Andrei.D

@alecu26 Cu postări scrise adultenește, Alecule. Fără bold, roșu și mai stiu eu ce forme de vebtilare. Cu mesaje, nu rants. Cu raspunsuri, nu agresivitate, sau pasiv-agresivitate. Cu argumente, nu cu miștouri si etichetări.

Înțeleg ca aveți niște reguli a căror destinație este să asigure un dialog. Există greun enforcement al lor? Sau e ca la stat, le imprimăm și le lipim pe faianță la baie și în lift?

Simți că ți-am răspuns? Sunt și alte întrebări de partea ta ce-și pot găsi răspunsul de partea mea?

tom_sawyer

#11803
Deci dacă demontezi niște minciuni legate de UMB și nu te extaziezi la filmări înseamnă că urăști. :lol:

Dacă-i spui cuiva că nu politicul îl forțează pe Umbrărescu să mintă e "rant".


Până la final de an trebuie finalizate 50% din lucrările pe contractele PNRR. Dar să nu spunem nimic, să nu ne stricăm starea de bine. "Așteptați termenul și de-abia după aia comentați" - replică de pe facebook.

Asta e, adevărul supără și umblă cu capul spart.

Cristian 74

@vm75 : mi-a plăcut foarte mult mesajul tău, e aproape un manifest al normalității. Eu reacționez cu "taberele" pro (cei mai mulți) și contra (mai puțini) UMB, pe canalul meu de YT. Din păcate lupta argumentelor o declar pierdută cu cei radicalizați, iar cu gramatica e genocid, nicio șansă de recuperare. Încerc să mă bucur de mesajele frumoase de acolo, mai sunt din categoria asta.