Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#225
Quote from: pasadia on January 08, 2020, 06:00:29 PM
@cristi5: ai mai pus iurmarire de gmaps pe DN1, Valea Prahovei? Ma uit ca si acum e rosu aprins, mai ales sensul spre Bucuresti (cred ca tot din cauza ca sunt favorizati cei care ies de pe Clabucet si o apuca spre sud).

Cica Brasov - Busteni, 35 km, 106 minute. (mai putin de 20km/h).

Inca nu pentru ca devin greu de administrat filmari de trafic multiple, trebuie sa gasesc o abordare mai buna. Am hotarat sa incerc filmari mai mari, la rezolutie 4K pentru a cuprinde drumul respectiv in contextul lui. Nivelul minim de zoom la care google arata accidentele este 12. Asa ca incerc "cat incape in 4K la zoom 12".

Screenshot traditional la rezolutie 1280x720 zoom 12



Rezolutie 4k zoom 12, cuprinde partea montana din DN1, DN1A, DN73, DN10



Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Dupa mine poti sa scoti monitorizarea de pe DN68A.
M-am uitat zilnic de mai multe ori si totul e ok. Daca e accident, probabil o sa fie probleme, in rest drumul tine traficul normal.

pasadia

#227
Nu stiu cat de relevant e DN73 sau DN10. DN73 nu poate fi privit ca varianta de ruta spre Bucuresti, dar se aglomereaza ocazional strict in Bran. Iar DN10 e complet inutil. DN1A poate fi urmarit, dar el nu cred ca se aglomereaza din cauza de trafic ci mai degraba din cauza de vreme (daca da o ninsoare, cat de mica, viteza medie se reduce sub 30km/h).

La acest moment Brasov - Busteni, 37 de km in 86 de minute. Pe la 12 era estimat 1h si 11minute, pe la 10 era cam 57 de minute. Comparativ, Aeroportul Otopeni - Busteni, 109 minute pentru 115km.

Dau datele astea pentru a inca imi amintesc cum unii sustin ca VP e aglomerata doar in week-end, doar de cateva ori pe an, etc... Nu dragilor, e trafic local, e aprovizionarea pentru cele cateva mii (poate zeci de mii) de turisti ce mai sunt si acum in zona (rusnaci mai ales, dat fiind calendarul vechi).

voicul

Totusi, ce e cu DN68A de e mai mult inchis decat deschis pe Maps?

pelan87

Da, e chiar aberanta "inchiderea" DN68A pe Maps. Initial am crezut ca e ceva temporar, ca sa ruteze pe A1 si nu pe DN, pana se actualizeaza pe toate serverele / clusterele. Dar totusi a trecut prea mult timp... cred ca e momentul sa facem cateva raportari celor de la Google.

TibiV

Google este o dezamagire tot mai mare de la o zi la alta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

^Intr-un final a aparut si partea de "live traffic" pe Maps.

cristi5

#232
De azi la ora zero sunt informatii Google traffic pe LD3. Nu exista inca informatii de trafic pe bretea. Si pare ca sunt puse "permanent" segmente portocalii pe ambele sensuri ale autostrazii la capatul bretelei.

http://pum.project-online.se/maps/data/timelapses/videos/holdea_gmaps/2020_02.mp4

http://pum.project-online.se/maps/data/timelapses/snapshots/holdea_gmaps/

Nu cred ca e inca OK, tot apar pete lungi de galben care dispar la minutul urmator. Plus ciudatenia cu "inchiderea" DN68A care continua.

Si zoom pe nodul Holdea
http://pum.project-online.se/maps/data/timelapses/snapshots/holdea_gmaps_zoom/

Atentie: nu voi mai avea timp sa pun videos de trafic pe youtube afara poate de cele 2+1. Vor fi disponibile in format mp4, care se vede foarte bine in Google Chrome.

cristi5

Quote from: pasadia on January 09, 2020, 01:39:03 PM
La acest moment Brasov - Busteni, 37 de km in 86 de minute. Pe la 12 era estimat 1h si 11minute, pe la 10 era cam 57 de minute. Comparativ, Aeroportul Otopeni - Busteni, 109 minute pentru 115km.

Dau datele astea pentru a inca imi amintesc cum unii sustin ca VP e aglomerata doar in week-end, doar de cateva ori pe an, etc... Nu dragilor, e trafic local, e aprovizionarea pentru cele cateva mii (poate zeci de mii) de turisti ce mai sunt si acum in zona (rusnaci mai ales, dat fiind calendarul vechi).

Avem topic special pt trafic, nu stiu de ce discutam trafic la topic de Google updates. Ti-am raspuns acolo, si cred ca e bine sa discutam toate filmarile de trafic acolo.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=958.msg272180#msg272180

C0ndu


marinul

Ce odihniti sunt unii  :lol:

Cum a reuşit un bărbat să creeze un trafic de coşmar pe Google Maps. Reacţia companiei după ce a fost păcălită

Un artist din Berlin a reuşit să creeze un trafic de coşmar pe un pod care trece peste râul Spree, cu ajutorul a doar 99 de telefoane mobile second-hand şi un cărucior. Cel mai neobişnuit detaliu despre ambuteiajul creat a fost că a existat doar în spaţiu virtual, pe platforma Google Maps, scrie The Guardian.

Simon Weckert a creat ambuteiajul prin faptul că a tras după el căruciorul cu cele 99 de telefoane la mâna a doua, în timp ce s-a plimbat încet pe străzile Berlinului. Telefoanele din cărucior, toate transmiţând locaţia lor către serverele Google, au dat impresia companiei că făceau parte dintr-un ambuteiaj îngrozitor, acesta fiind înregistrat imediat pe Google Maps.

,,Prin intermediul acestei activităţi, e posibil să transformăm o strată verde într-una roşie, fapt care are impact puternic în lumea fizică prin dirijarea autoturismelor pe alte rute", a scris Weckert.

Totodată, Weckert a mai spus că serviciul de hărţi al Google a ,,schimbat complet sensul hărţile, modul în care oamenii intereacţionează cu ele, limitările tehnologice, precum şi felul în care acestea arată".

Unul dintre ambuteiajele virtuale create de artist a trecut chiar prin faţa sediului Google din Berlin, în timp ce artistul arăta că nu erau mai deloc autoturisme pe stradă, chiar dacă treceau mulţi oameni pe biciclete sau scutere electrice, potrivit The Guardian.

Un purtător de cuvânt al Google a declarat că ,,fie prin intermediul unei maşini, a unui cărucior sau a unei cămile, ne place să vedem moduri creative de folosire a Google Maps pentru că ne ajută să îmbunătăţim funcţiile serviciului".

https://www.youtube.com/watch?time_continue=102&v=k5eL_al_m7Q&feature=emb_logo

Mediafax

alin2pas

Au circulat numai vehicule care se puteau strecura prin traficul acela intens  :lol: :lol: :lol:

cristi5

Tare omul!
Idee buna de farsa pentru cei dependenti de navigator :)

elphax

Poate cineva sa pună ca Transalpina e închisă de la Obârșia Lotrului spre Lacul Oasa? Intră lumea aiurea pe drum închis

danutzu_1069

De la Obarsie spre Oasa si mai departe apre Sebes parca nu este închis. Inchisa este partea alpina, spre Ranca..