News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#4260
Frumos scris si ilustrat, Harry....
Mulţumim !

Noi declarăm "monumente istorice" tot felul de dărăpănături fără valoare arhitecturală, imposibil de demolat doar pentru că au nush' ce vechime, si uităm adevăratele comori arhitecturale si inginereşti.... :(
Care - culmea ! - sunt de fapt perfect funcţionale si înlocuiesc cu succes "surorile" cu un secol mai tinere...

LE frunzaverde mi-a luat-o înainte...
Eu scriu pe mobil, aşa că am fost "core" , iar el a fost "comprehensiv" ... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Poate am fost putin dramatic. Dar sunt fascinat de podurile astea. In 2013 am trecut podul Cernavoda la pas. A fost wow!


adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

igorashu

Quote from: Harry on July 23, 2015, 09:27:41 AM
...Dar sunt fascinat de podurile astea...
Când eram copil și vedeam podurile alea însemna că merg la mare :D Deci amintiri frumoase.
Ah, și mereu mă rugam de taică-miu să meargă mai încet ca să pot vedea mai bine dorobanții.

florin74

Ne agitam noi cu lotul Impregilo-Salini de pe Orastie Sibiu, i-a uitati aici o "realizare" de proportii. Asa ca sa privim si partea pozitiva a lucrurilor, ca se putea si mai rau.  :lol:

http://www.bloomberg.com/news/features/2015-07-23/how-berlin-s-futuristic-airport-became-a-6-billion-embarrassment

TibiV

Este beton articolul !..
Pune-l si în Aviație, să se bucure Iuli....

Mamă, nemţii când o comit, o fac pe scară largă... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#4267
Deci DRDP Timisoara contracteaza direct de la AECOM INGENIERIA "elaborare studii topografice si documentatie cadastrala aferent obiectivului "Pasaj suprateran pe DJ 602 - Centura Bucuresti - Domnesti""? ???



De cand o fi in jurisdictia DRDP Timisoara:o

dr4qul4

Probabil s-au gandit sa foloseasca centura Timisoarei ca model de dezvoltare pt DNCB   :D


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

^^^ A fost o achizitie directa, deci cine stie ce se ascunde acolo ...  ;)

NGC

Plata facturilor de catre CNADNR













adiarc

#4271
Propun  API o scrisoare deschisă de protest catre autorități si principalele trusturi media fata de noua rectificare bugetară prin care MT pierde aproape in mld.de lei
Câteva aspecte importante de subliniat , dupa părerea mea :
- in ultimii 4 ani ( 2012,2013,2014,2015 ) , investițiile strategice , cum sunt si cele in infrastructura au scăzut constant.Acest lucru este de o gravitate extrema , deoarece efectele acestora se vad mai ales pe termen mediu si lung.
- singura modalitate de creștere economică sănătoasa sunt investițiile strategice , iar orice economie nu se poate baza doar pe consum.
- ultima rectificare bugetară , prin care MT pierde aproape un mld de lei ( mai ales de la proiecte cu finanțare europeană ) , reprezintă o recunoaștere tacita a incapacității de a atrage bani europeni ( cea mai importanta si rentabila sursa de finanțare ) si a faptului ca cel putin câteva sute de milioane de euro vor fii pierduți din exercitiul 2007-2013(2015) , dar si din urm.exercitiu 2014-2020(2022), in care majoritatea banilor sunt folosiți pt proiecte "vechi".
- conform ultimelor date , pe primul semestru se înregistrează un excendent de 0,6% din P.I.B.Aceasta este o falsa teza si o denaturare a adevărului.In realitate acest așa zis excedent se datorează mai ales , scăderii investițiilor cu 20%.
- de nenumărate ori , factorii de decizie au subliniat ca Transporturile si infrastructura sunt o prioritate.Actiunile din ultimii 4 ani si cel mai recent , ultima rectificare contrazic flagrant aceaste declarații.

Păreri , sugestii , alte ideii ?
Multumesc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nicolaem


horatiu.cosma

De proteste si plangeri nu ducem lipsa. Eu zic sa mai parlamentam putin si sa adaugam la scrisoare si o lista de solutii. Solutii legate de restructurarea cnadnr, obtinerea mai rapida a avizelor pentru constructii, eliberare de autorizatii, declarare de castigatori dupa licitatii etc. Doar ridicand problema nu e sufficient.

dr4qul4

Nu inteleg de ce insistati ca excedentul e doar din taierea investitiilor.
Anul trecut pe primele 6 luni am avut deficit 0,5 acum avem excedent 0,6.
Diferenta e de vreo 1,9 mld euro. Bani care nu aveau cum sa vina din taierea investitiilor


Asta arata un singur lucru: si atunci cand sunt bani, acestia tot nu se duc pe investitii in transporturi.

Mai bine insistam pt delimitarea clara a resurselor financiare pt proiectele din MPGT.
Iar la rectificarile bugetare sa nu se mai taie de la MT.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024