News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

sebba

Quote from: Dan74 on July 13, 2015, 01:23:13 PM
Este un link pus de colegul @drrond7 la A1 la pagina 1517
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.22740

da, il stiu pe ala, dar ala e "taiat", au scos exact partile cand faceam referire la forum
Sailing away! S/Y Haimana

mirceaVRo

#4201
Acum ca s-a unit reteaua de autostrazi RO-U poate invata si CNADNR-ul ce sa ceara de la constructori in privinta spatiilor de toaleta si aici ma refer si la cladire si la ce este in interior sa nu se mai foloseasca articole ieftine care de obicei au o durata de viata foarte scurta si greu de intretinut.Am observat ca in vest in marea majoritate a locurilor se foloseste preponderent inoxul , la noi nu am vazut nicaieri pe vreun spatiu de autostrada sa nu mai zic de automatizari in aceste incinte ...
Cum se face la noi :


Eu unul prefer stilul arhitectural de ''casa''  :lol: cum spunea cineva si la fel de ce este inauntru, momentan nu am gasit poza cu interiorul dar sper ca se intelege ce am vrut sa spun ...


adyneamtu

Quote from: raduac on July 13, 2015, 02:52:28 PM
Avem și noi un fan de-al lui Jack White care s-a jucat pe Valea Oltului în Google Maps. E așa cel puțin din ianuarie! :)

Dacă te uiți și la București iți apare Bucharest. La Lazaret probabil e un bug și afișează incorect denumirea din altă limbă, fiindcă nu văd alte orașe cu denumiri schimbate.
Schimbă pe română setarea limbii in Google Maps și denumirile vor fi afișate corect.

Pentru alte inadvertențe in Google Maps, dați zoom out mult deasupra țării până apare in colțul dreapta jos "Report a problem". Apăsati pe acel text și apoi zoom pe zona cu probleme +click si explicați acolo intr-o notă cât mai detaliat ce e greșit.

Până va reveni Google Map Maker, asta e singura cale să corectăm harta.
La A1 Arad-Nădlac am raportat incă de miercuri să corecteze in Maps. Probabil mâine sau poimâine vor rezolva.

bogdymol

Conform acestui articol s-a finalizat licitatia pentru constructia benzinariilor pe autostrada A1. Interesant e ca doar Petrom si MOL au castigat toate cele 8 parcari, dupa cum urmeaza:

Parcare langa Pecica (Arad-Nadlac): Petrom
Parcare pe Arad-Timisoara: MOL
Parcare langa Timisoara (TM-Lugoj lot 1): MOL
Parcare pe Lugoj-Deva lot 1 (nu stiu daca e pe A1 sau A6): Petrom
Parcare pe Deva-Orastie: MOL
3 parcari pe Orastie-Sibiu: 2 Petrom si 1 MOL

Termen de finalizare: 6 luni de la ordinul de incepere a lucrarilor (care nu stiu exact cand se va da).

Asta inseamna ca la inceputul anului viitor vom avea benzinarii pe A1 :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

adiarc

Doar daca nu avem contestatii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Lvs_tm

Sper ca din cele Petrom, sa fie si OMV.

NGC

#4207
Quote from: bogdymol on July 14, 2015, 07:59:21 PM
Conform acestui articol s-a finalizat licitatia pentru constructia benzinariilor pe autostrada A1. Interesant e ca doar Petrom si MOL au castigat toate cele 8 parcari, dupa cum urmeaza:

Asta inseamna ca la inceputul anului viitor vom avea benzinarii pe A1 :)
Probabil ca vom avea doar statii mobile, nu benzinarii.
A mai fost azi un articol in alt ziar din care probabil ca au aflat si cei de mai sus, si am mai scris despre acest lucru aici.





Data de 15 Mai 2015 ce apare in articol este de fapt data ce apare pe invitatia de participare, iar ofertele au fost deschise in Iunie.

iuli

In primul rand e bine pentru ca in sfarsit vor fi intretinute acele spatii de servicii, curate si luminate. In al doilea rand ideea ca vor fi mobile nu as crede ca vor fi cisterne din care se alimenteaza niste pompe. Exista niste standarde de securitate. Iar termenul de finalizare ale statiilor de 6 luni inseamna ca vor fi lucrari. Diferenta dintre mobil si permanent va fi doar in privinta cladirilor care nu vor putea fi construite ca si cladiri definitive. In rest, rezervoarele vor fi mai mult ca sigur ingropate si amenajate.

In plus, pot sa pun pariu ca vor fin finalizate cu o rapiditate extrema. Fiecare minut de intarziere inseamna sume colosale pierdute. Cred ca si acum isi rod unghiile pentru intarzierea cu care CNADR a dat drumul la licitatii.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

isantem


iuli

M-am gandit ca ai sa pui astfel de poze, dar am mari dubii ca MOL sau OMV vor recurge la asa ceva.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Kidu

Care este motivul pentru care statiile sunt mobile. De ce nu pot fi niste statii de alimentare permanente cu toate investitiile aferente?

iuli

Pentru ca CNADR sau minsterele aferente nu sunt in stare sa faca o licitatie amarata. Daca le-a luat vreo 3-4 ani sa faca o licitatie pentru chestii provizorii iti dai seama cat le ia pentru celalata?

E mult de munca sa scrie caietul de sarcini pentru niste statii de alimentare. Desi in caietul de sarcini pentru construirea autostrazii sunt planuri detaliate pentru spatiile de servicii inclusiv cu cladirile aferente. Dar na... nimeni nu mai vrea sa faca copy-paste.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

NGC

Nu cred ca se ocupa singuri de pregatirea documentatiei.
Exista un contract cu KPMG pentru consultanta.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.msg63693#msg63693