News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

cred ca e gandita mai degraba pentru o parada militara.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

MHN

Nu e chiar inedita: in ultimii zece ani s-a intamplat de mai multe ori, atat in Paris cat si in suburbii.

rocklee

#1743

luminita de la captul tunelului :o

davyl

Multumim de foto rocklee.... m-as bucura sa vad o astfel de foto la tunelul de pe lotul 3 :)

rocklee



trotineta



Ionut

Nu sunt promisiuni chiar utopice, evident ca aia de la Ziare.com habar n-au ce facem noi pe-aici. Bine, nici nu zic ca e usor sa ajungi la 2300 km pana in 2020. Dar nu e imposibil. 1640 km/6 ani = 273 km/an. Nu e utopie, insa e extrem de greu avand in vedere istoria noastra...

Earthchild

Quote from: mariansb on March 11, 2014, 10:21:14 PM
Pun si aici mesajul prietenului nostru Edy Schneider, postat de el pe pagina lui de facebook :

'' De curând mi s-au tăiat "aripile" pe motivul unor reglementări naționale mai drastice decât în UE, apoi mi s-a respins la nivel județean dosarul pentru productia unui material filmat despre Valea Frumoasei pe motiv că nu am furnizat un document care dovedește că TVR1 (post national, partenerul meu pe acest proiect) acoperă mai mult de 50% din populația județelor limitrofe și ieri mi s-a reproșat că încurajez comportamente de cocalar afișând "un merțan" într-o arie protejată (Râpa Roșie). Am șters conversația respectivă pentru a nu canaliza furia simpatizanților mei împotriva organizației care a luat atitudine.
Prin toate acestea, intentionam să pun într-o lumină cât mai bună locurile natale, unde m-am întors să trăiesc, după mulți ani trăiți în occident, absolvent a două facultăți în Franța, vorbitor a 5 limbi și purtător de cetățenie germană. Am documentat 100% pe cheltuiala mea și cu ajutorul altor prieteni entuziaști construcția șoselei de centură, pentru a oferi materiale istorice generațiilor care vor urma. Mi s-a reproșat și acest lucru și am retras cei 1% din totalul materialului pe care l-am făcut public. Stau pe gânduri de a șterge tot ce s-a filmat/fotografiat pentru a nu genera alte probleme.
În 2010 am primit titlul de cetățean de onoare tocmai pentru promovarea continuă și fără nici un beneficiu material a acestor locuri dragi mie. Consider că a venit timpul să renunț la acest titlu pentru că l-aș purta de prisos în continuare. Ce părere aveți, mă auto-victimizez ? Aseară am luat hotărârea de a nu mai afișa nici o imagine cu locurile natale și de a-mi suprima orice inițiativă civică de care am dat dovadă până acum de nenumărate ori la nivel județean și local, făcând ceea ce consider că fac cel mai bine. Sunt un om sensibil, dacă aveam pielea mai groasă îmi alegeam altă meserie, făcând ceea ce consider că fac cel mai bine. Am obosit ... vă rog să mă credeți."


Pentru Edy Schneider: te rog din suflet, nu renunta la toata munca de pana acum, nu distruge filmarile obtinute cu atatea sacrificii... Vremurile se mai schimba; si odata cu ele si oamenii.

dr4qul4

sanctiuni impotriva rusilor?  :lol: 

intrebat daca isi poate lua un angajament ca Rusia nu va anexa si alte provincii rusofone, ambasadorul RUS la UE a declarat: Poate ca si americanii sa-si faca griji in privinta Alaskai ca doar si aia a fost tot a lor  :lol:


Rusia nu este Corea de Nord, Iran, Afghanistan, Serbia.... fac ce vor si controleaza jumatate din europa prin asa-zisi oligarhi care detin controlul unor companii imense. Iar pe langa asta vine iarna peste 8 luni si daca inchid robinetul la gaze am cam puso.

Rusii fac ce vor la fel ca si americanii. Mai nou fac un pod peste stramtoarea kerch ca sa o anexeze si la propriu.
Sa vedeti acolo pod. parca vad ca-l termina intr-un an.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

savagedanyro

un site cu si despre drone, insteresant :

http://teamdronat.ro/

TIMISOARA 2021 !

radutm

#1753
Quote from: dr4qul4 on March 24, 2014, 02:50:15 PM
sanctiuni impotriva rusilor?  :lol: 
Circula prea multe mituri pe seama puterii Rusiei...

Rusia are o economie cat a Italiei si de 8 ori mai mica decat a Statelor Unite, iar la PIB/locuitor e foarte departe de tarile puternic dezvoltate,  iar distributia bogatiei este demna de evul mediu. Economia rusa este subdezvoltata, bazata pe export de materii prime. Rusia sta prost si foarte prost la o sumedenie de indici de dezvoltare.

Armata este depasita tehnologic iar tara este dependenta de transferul de tehnologie occidentala si nu mai reprezinta nimic in domeniul R&D. In afara de suprafata, nimic nu sta in picioare in comparatia cu Statele Unite sau tarile occidentale. Rusia sub Putin este macinata de coruptie, sistemul lor politic se alimenteaza din astfel de crize si periodic se aventureaza in diverse conflicte pentru a-si mentine statu-quo-ul.

In 2-3 ani de embargo Occidentul poate sa ingenuncheze Rusia de tot, numai ca riscul este ca sistemul oligarhic condus de Putin sa transforme tara intr-o dictatura totala pentru a supravietui la putere  - cu riscurile enorme ce decurg de aici...asta cred ca este cea mai mare frica a occidentalilor. Ar mai fi multe de spus pe tema asta...
cont inchis

Remus_av

Quote from: Ionut on March 24, 2014, 10:26:52 AM
Nu sunt promisiuni chiar utopice, evident ca aia de la Ziare.com habar n-au ce facem noi pe-aici. Bine, nici nu zic ca e usor sa ajungi la 2300 km pana in 2020. Dar nu e imposibil. 1640 km/6 ani = 273 km/an. Nu e utopie, insa e extrem de greu avand in vedere istoria noastra...

In primul rand scuze pentru offtopic in thread-urile A1 si A10, speram sa dau un impuls in urmatoarea directie, poate ca ne citesc si niscaiva politicieni si inteleg cate ceva...si aceste doua thread-uri sunt cele mai vizibile.
dar nu este nici o problema, o sa pun aici mesajul meu:

Acum as vrea sa propun discutiei urmatorul subiect, daca s-a mai prezentat imi cer scuze, eu nu l-am gasit.

Daca tot se dau rotunzi cu fiecare ocazie, ca ei, PSD, sunt singurii care fac cu adevarat ceva pentru drumurile patriei, mai ales autostrazi, de ce nu introduc in Constitutie in primul rand, ca tot vor si trebuie revizuita, si apoi inclusiv in Cod Procedura Civila si Cod Civil, urmatorul articol:

Procesele legate de interesul public national si strategic sa se judece in regim de prioritate, respectiv cu termene de maxim 7 zile, pe procedura, pe fond si in caile de atac. Aici putem enumera: expropieri, contestatii de diverse forme......si mai puteti completa voi!!!