News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dragos76

#11985
Corect, troleibuzul 5 de la gara te duce la aeroport. Dar ai de mers vreo 500 de m peste pod de la autogara acolo. Dacă ai bagaje mari e nasol.

Direct nu ai nimic (de fapt e foarte prost legata autogara de transportul public)

ciprebbe

Si te lasa la 300m de terminalul plecari...aceeasi problema daca ai bagaje mari.

Recomand un taxi, clever sau uber functioneaza toate si nu e scump (25-28 lei)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

luc

Subiect de parcare

Denise Rifai a anunțat acum 2 min ca mâine îl are invitat în emisiune pe ministrul... Cuc

De urmărit... dacă o mai fi ministru până la ora emisiunii

SB76UFO

@ciprebbe , dragos76, yetiman & Dan74 multumesc!
"Prostia este eternă și invincibilă"

Harry

Darwin group award  :lol: ??? :o :headbash: :headache: :insomnia:

poza facuta azi de un amic

alexV

Mai jos e exemplu de pod cu deschiderea 110m intre culei, pod care nu are suprastructura de genul hobane, sau suspendat de cabluri.
Vreau sa arat ca se poate.

Ma gandeam de mult la asta, mai ales in legatura cu podul Pizzarotti peste Mures pe A10, cu deschideri de 35m si multe pile in albie. Si mai avem si alte exemple autohtone de poduri noi dar ne-moderne.




rizzuh

Problema este costul unui astfel de pod. Din moment ce la noi criteriul principal este costul de executie cat mai mic, nu se vor proiecta astfel de poduri, decat daca se cere expres.

frunzaverde

#11992
@alexv - podul asta este in centrul unuia din cele mai bogate orase din lume. Eleganta lui se justifica arhitectural. Un pod de autostrada peste Mures in zona rurala nu va fi admirat de nimeni...

La Timisoara am vazut ca se (va) face ceva foarte elegant peste Bega - se construieste un cartier nou si fac si pod peste rau - si plansele aratau foarte elegant, solutie inovativa.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

kitsune

@Harry ^^^^ eu i-aș spune mai degrabă parkour de portul Tomis  :bleh:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

grig73

@alexV : podul de peste Mures pe A1 la Arad e asemanator. Deci se poate. Plus ca Muresul e mai lat ca la Pizza

paulmare

dap
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.24345
podul lui porr, cofraje modulare dokka

frumoasa lucrare, si grozave pozele lui bogdymol   

cristi5

#11996
Nu stiam povestea asta. In 2015 porta tunelului de la Balea Lac a cazut peste o masina

Instanta tocmai a hotarat ca CNAIR sa plateasca daune materiale 20 mii lei (dauna totala) si daune morale 10 mii

http://m.ziare.com/stiri/compania-de-drumuri-obligata-sa-plateasca-daune-morale-dupa-ce-poarta-tunelului-de-la-balea-lac-s-a-prabusit-peste-o-masina-1573589-font1

voicul


Grupuri mari de pelerini vin dinspre mare. De la Fetești se aud doar Cristoși și Dumnezei

Pe litoralul Mării Negre pare să fi avut loc un fel de mare eveniment religios dacă este să ne luăm după numărul de persoane credincioase care vin în această duminică de-acolo. Chiar de dinainte de Fetești, dar și după, românii din trafic invocă în mod repetat ,,Cristoși", ,,Dumnezei" și ,,Sfinți".

,,Am făcut două ore 10 kilometri. Câtă credință mi-a fost dat să aud în jur. S-a vorbit mult de Iisus Cristos, al nostru, personal, cel interior, dar și cel al mamelor noastre, insistându-se în mod deosebit pe Cristosul în care crede mama directorului CNAIR. Dacă religia este opiul popoarelor, atunci eu și colegii noștri din trafic suntem deja în supradoză de cât am vorbit de cele sfinte", a declarat un credincios care crede că până seara ajunge și el în București.

Biserica a luat act de evenimentele de pe Autostrada Soarelui dar a precizat că nu este vorba de religie organizată acolo. ,,Poți să zici toată ziua că f*ți Cristoși și Dumnezei, n-ai făcut nimic, asta nu te face față bisericească. Trebuie să anunți că pe lângă ăștia ai f*te și un minor, ca să știm că ești de-al nostru", a declarat un preot care a ținut să-și păstreze anonimatul, ca să nu fie tracasat de autorități.


https://www.timesnewroman.ro/life-death/grupuri-mari-de-pelerini-vin-dinspre-mare-de-la-fetesti-se-aud-doar-cristosi-si-dumnezei?fbclid=IwAR1eAd88dECef6vaE9GwlAtXdpU8wixAfPxrOZ450tHhlq6wuZVha1H1Cas





Powered by API/PUM imgur uploader

Liviu M

Atata religioziitate pentru 10 km de ambuteiaj?  ??? Altii au cu sutele. 762.  :lol:

cristi5

#11999
Asa cum francezii au invatat demult, un drum nu se poate dimensiona dupa cea mai aglomerata zi din an. A2 e oricum goala cam toata iarna.

Si dintr-un incident recent am o invatat ca e bine s-o lasam mai moale cu discutiile teologice pe forum, ca forma de respect.