News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

Skynick

N-am vazut niciodata atatea clipuri CNAIR de pe santierele patriei intr-o zi...
A iesit si protestul dar a iesit (si s-a vazut) si raspunsul PSD-ului pe tema autostrazilor.
Sa vedem cat tine mobilizarea din ultimele zile si cum se incep noile santiere.

stangabriel

Dar este primul pas. A fost prezentat un motiv de solidaritate.

Am fost la un spectacol de Stand-up comedy....pana si acolo s-a vorbit de autostrazi. E o schimbare ce trebuie impinsa.

NGC

Sunt tare curios acum daca dupa #sieu se vor face din pura coincidenta niste controale la firmele initiatorului #sieu, controale care sigur erau programate de pe vremea dacilor. :lol: ;)

Il putem contacta? Isi face oare cont pe forum sau are deja? Oare nu vrea sa trimita si el solicitari de intrebari? Am auzit ca niste rapoarte intermediare striga sa fie citite. :lol:

cristi5

Quote from: NGC on March 15, 2019, 04:08:30 PM
Apropo, nu trecem si noi pe harta proiectelor, in mod simbolic, acel prim metru de autostrada? :D

Sa vada toata tara cum stam in zona aia! Dar eventual incercuiti-l cumva ca sa sara in ochi, ca altfel nu o sa il gasim nici cu lupa. :p

Eu personal nu sustin publicity stunts. Dar atata timp cat exista in teren, banuiesc ca poate fi reprezentat in OSM si atunci va apare pe harta (cu sau fara voia mea)

Omul vrea autostrada la Suceava, ceea ce dat fiind ca centura e in curs de finalizare (vizibila pe harta), nu prea vad cum. Maximum o largire la 2+1 sau 2+2 si separare de sens (in afara pasajelor, si sunt destule, pe ele nu va fi loc nici de separare de sens :( )


NGC

Quote from: cristi5 on March 15, 2019, 05:07:12 PM
Eu personal nu sustin publicity stunts.

Nici eu nu sustin, dar asta e realitatea crunta dupa aproape 30 de ani de "realizari". Ar fi un ac (1 metru) in carul cu fan (Moldova).

frunzaverde

#11646
Quote from: dr4qul4 on March 15, 2019, 04:17:58 PM
Asta e protest? Sa nu faci nimic 15 minute? Si vinerea. [..] astept protestul acela in care fiecare trebuie sa planteze un pom.

Da, e protest, si inca unul foarte, foarte bun, pentru inceput. Protestele trebuie sa "doara", si nefacutul de nimic "doare" pe toata lumea - doare firmele care pierd productivitate, doare statul care pierde din taxe. Si atrage atentia. Si da, acum sunt 15 minute, o picatura in ocean - dar acum e de "avertizare". Data viitoare vor fi 30 de minute. Apoi o zi. Apoi, cel mai inspaimantator protest - care a daramat in toata lumea regimuri si guverne : greva generala pe termen nelimitat.

Plantatul unui pom nu doare pe nimeni. Niciodata. Ajuta comunitatea - dar nu atrage atentia nimanui ca o situatie doare. E doar un gest frumos, lipsit de orice fel de putere si insemnatate. De asta il si propun politicienii de la putere - pentru ca stiu ca e atat de inofensiv si inutil incat nu le dauneaza cu nimic, NICIODATA. Nu cadea in capcana lor.

Quote from: cristi5 on March 15, 2019, 05:07:12 PM
Eu personal nu sustin publicity stunts. Dar atata timp cat exista in teren, banuiesc ca poate fi reprezentat in OSM si atunci va apare pe harta (cu sau fara voia mea)

E un simbol in jurul caruia sa creeze si sa coaguleze protest - ai nevoie de un totem identitar in jurul caruia sa coagulezi miscarea de protest - exista multa literatura legata de asta. Steaguri - de asta le-avem; monumente - de exemplu, locuri - piata Tahrir sau piata Operei din Timisoara, sau piata Universitatii din Bucuresti,  monumente, chiar activitati (cantecul ca activitate de zi-cu-zi, ca simbol al balticilor, versus cultura "inalta" si inaccesibila a Moscovei, in anii '80).

Asta e un monument, un simbol care sa stranga mania si furia neputintei. Si merge al naibii de bine. E clar ca nu-si doreste sa fie o autostrada de sute de kilometri trecand fix prin "autostrada" lui. Plus, amplasamentul nu este rau. Da, Suceava n-o sa fie conectata cu o autostrada foarte mult timp la nimic, din cauza ca e un oras relativ mic, si directia spre Ucraina nu are nevoie momentan de o autostrada. Dar orasul are nevoie de o centura interioara pe partea de est, Itcani, Burdujeni si "orasul" fiind separate de coline si rau, si foarte prost legate intre ele, facand orasul foarte greu de traversat fix pentru locuitorii sai. Kilometrul lui ar putea fi partea unei sosele rapide de 5-10 care sa lege cele trei zone ale orasului, si mai departe DN2 de DE-ul de Darabani si Botosani.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

rota

Quote from: NGC on March 15, 2019, 04:48:45 PM
Il putem contacta? Isi face oare cont pe forum sau are deja? Oare nu vrea sa trimita si el solicitari de intrebari? Am auzit ca niste rapoarte intermediare striga sa fie citite. :lol:

Da, vorbesc eu cu el, dar ieri si azi nu a mai raspuns la mesaje..spune ca are 15 mii de mesaje necitite  :lol: :lol:
In ianuarie cand am vb cu el spunea ca e interesat sa fie tinut la curent cu situatia autostrazii A7
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

NGC

No pai atunci sa aiba grija ca mesajele de la PAPAGALUL Cuc si Neaga sa nu cumva sa ajunga in SPAM, ca precis ii scriu ca sa il tina la curent cu A7. :lol:
Eventual la curent trifazic. ;)

FRS

Ambasada Danemarcei la Bucureşti a scris un dialog imaginat între două persoane cu accent moldovenesc ce vorbesc despre protest şi culminează cu o glumă.

"Casual Friday:
- Ci-i cu bandirola albî?
- Îi pientru autostradî...
- Ci autostradî?
- Iegxact!
(English: Why the white armband?/ Because of highway/ Which highway?/ Exactly!)", arată instituţia în mesajul postat pe reţeaua de socializare.


Sursa: https://www.mediafax.ro/social/miscarea-sieu-pe-paginile-ambasadelor-si-a-reprezentantei-comisiei-europene-17917755

TibiV

Tocmai am vazut stirile...
Impresionant.

Dar...

Mandachi este un "smecher"...  Dragnea dixit.
:puke:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Horațiu 87

stire din viitor marca Latrina 3  :o :o :lol: :lol:
unii au construit un metru intr-o zi, altii 30 de km   :p :p :lol: :lol: :lol:


nicolaem

#11652
impresionant si binevenit.

Omul a facut ce a putut cum a stiut el, si a reusit sa mobilizeze o tara intreaga (cand ajungi pe buzele a milioane de romani poti zice o tara intreaga)

Dar e usor sa zici "mai bine dona suta aia de mii pt oameni bolnavi" sau mai bine planta un pom. Tot timpul vor fi voci cu "mai bine facea altceva"
In definitv are dreptate si ala de la CNAIR. pana in 2011 nu a vrut nimeni autostrazi. Uite ca acum suntem tot mai multi care vrem. deci nu mai pot zice ca "nu au stiut" . Politicul tot timpul se va mula pe dorintele oamenilor.

CLUJ:
https://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/sieu-imagini-din-drona-cu-centrul-clujului-blocat--183772.html
https://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/sieu-clujul-face-pauza-15-minute-traficul-blocat--183766.html


Harry

#11653
Am mai vorbit eu pe aici in detaliu despre CREMIN - creditul minier, cea mai mare corporatie romaneasca din perioada interbelica (gaze, petrol, mine - in special de aur) si cum si-a deschis reprezentante la Paris, Munchen si Viena.

Ce nu am stiut pana acum putin timp (adica cateva ore) e ca nu au deschis doar reprezentante ci si benzinarii. Iata cateva din Austria (dap, austriecii faceau plinul in benzinariile romanesti, nu ca acum :p )









Bonus cum arata sediul din Bucuresti in anul inaugurarii:






danutzu_1069

Ecouri internationale...
BBC scrie despre protestul "România vrea autostrăzi": Cea mai mică autostradă din lume face de rușine o națiune.
https://www.bbc.com/news/world-europe-47582694?source=biziday