News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AdrianB1

O parere neceruta, dar daca tot se discuta subiectul: am observat ca in ultimele luni moderarea e din ce in ce mai subiectiva, discretionara, uneori chiar dupa toane, iar politizarea e evidenta: nu ziceti ceva de ai nostri, ca dispare de pe forum. Daca ar fi vorba de o atitudine apolitica as intelege, in niste limite, dar nu e deloc apolitica si impartiala. Rocklee o avea pacatele lui (nu stau sa le enumar, nu e cazul), dar pana acum contributia neta a fost pozitiva, adica a contribuit atat de mult incat am trecut cu vederea anumite greseli si nu i-am dat vreodata un minus.

Judecand la rece, fara oamenii din teren forumul nu mai e atat de interesant, daca nu mai e interesant nu mai are membri activi, daca nu mai are membri poate fi ignorat sau pur si simplu inchis, asa ca un pic de intelegere pentru oamenii aia e esentiala. Cand faci sute de kilometri si mii de poze, pe vreme buna sau prin noroaie, nu prea iti pica bine un ton rastit care vine din spatele unui monitor, comod pe scaun.

Si da, se poate spune ca e forumul lui Ionut si poate sa faca ce are el chef. Perfect adevarat. La fel de adevarat ca e ca Ionut singur pe forum se plictiseste repede.

carutasul

Dacă e după mine, API trebuie să se și implice în politică :) Eu aș vrea ca API să aibă un cuvânt de spus în numirea și evaluarea miniștrilor de la transporturi și CNAIR. Altfel rămânem la stadiul de chibiți. Nu mă refer la susținerea unui partid, ci mai degrabă văd asociația ca pe un grup de lobby care să aibă un cuvânt de spus în domeniu... Mai ales că avem o întreagă panoplie de foști ale căror "performanțe" și a căror nocivitate am văzut-o deja și cred că nimeni nu mai vrea să o vadă.
Pe de altă parte, e un echilibru destul de dificil, forumul a ajuns la o cotă bună tocmai ferindu-se de excese de toate felurile, dar totuși, entuziaștii de aia sunt entuziaști, mai fac excese, până la urmă e un forum, nu e  Monitorul Oficial. Așa orice dobitoc din presă poate prelua o tâmpenie dintr-un comentariu de pe facebook la o postare a API, nu te poți feri de asta. 

dr4qul4

Hai ca o dati in diverse.
Asa e  cand santierele amortesc. Rocklee ia apararea UMB-ului pentru ca a ajuns sa-i cunoasca personal pe acei oameni si nu poate sa stea deoparte cand ii vede atacati. Iar Ionut probabil este satul de minciuni.
Adevarul este ca se face din tantar armasar. Au fost multe speculatii cu acest lot, intretinute si de ascunderea PT-ului.  Pana la urma este o alunecare ca oricare alta. Pana terminati cu cearta termina si UMB-ul cu alunecarea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Asta e just, cumva se va rezolva, nu cred că e problemă, dar până la urmă și discuția asta va trebui purtată cândva, pentru că orice organizație care ajunge la un anumit nivel exercită o anumită influență, și cam orice influență publică poate fi numită și politică ( iar politica nu e musai rea)

Ionut

API prin statut este apolitica si non-guvernamentala. Discutia asta este inutila (adica sa faca API politica).

Kidu

#11120
@BoGDaN

Eu cred ca tu ai alte frustrari de te iei de Catalin (cutter) in mod gratuit doar pentru ca face parte din USR insa uiti ca aici nu facem politica si nimeni nu-si expune simpatiile politice din respect pentru ceilalti. Uiti contributiile aduse de Catalin acestei comunitati si nu numai.
Cine esti tu sa il judeci si sa apreciezi ca a facut o greseala inscriindu-se in partid? Ce are asta de a face cu ceea ce discutam noi aici? Interventia sa a fost strict la subiect cu niste argumente mai mult decat rezonabile.
Crezi ca e asa simplu sa reprezinti asociatia si punctul de vedere al acestei comunitati , crezi ca e asa facil sa razbesti intre toti politrucii aia cand interesele din spate sunt zeci sau sute de milioane de euro?

Nu contest si nu am bagatelizat niciodata munca lui Rocklee si altora care au contribuit cu materiale foto-video si nu numai pentru acest forum insa atitudinea asta "sa nu cumva sa ziceti ceva rau de UMB" e profund gresita.
Daca stai sa sapi putin ai sa observi ca nici Umbrarescu nu e vreun sfant si e normal sa iti pui unele semne de intrebare cand risti sa ti se prabuseasca dealul in cap. Nu i-a acuzat nimeni de nimic insa e perfect normal si legitim din partea oricui sa aiba anumite rezerve la cele spuse de ei.

Hai sa fim oameni maturi, sa judecam rational si sa primeze obiectivitatea si transparenta. O zi buna!

P.S. E de bun simt sa ne respectam intre noi si sa nu ne pocim numele sau pseudonimele in mod intentionat pentru a da alte conotatii mesajului. Sa iti fie rusine!

p.suta

#11121
Eu chiar nu consider ca Rocklee a gresit cu ceva.
In momentul de fata se discuta pe baza pozelor facute de el si a informatiilor pe care le primim tot de la el. Fara a avea access la PT (iarasi nu este vina lui Rocklee), toata lumea speculeaza, inclusiv ionut si noi restul.
Eu prefer sa primesc informatii de la UMB cu toate ca sunt partinitoare, dar macar sunt mai aproape de realitatea de pe teren. O dezbatere adevarata se face cu informatii primite de la toate partile implicate. Nu doar cele care ne convin.

Iar cand vine vorba de preluari ale unor comentarii de catre presa, pana acum am vazut preluari doar ale pozitiilor oficiale API, nu si ale unor comentarii si postari pe forum (va rog sa ma contraziceti daca gresesc)

Asa ca imi pare rau ca s-a ajuns aici, iar cu aceasta moderare si raspunsuri agresive, am ajuns sa pierdem unul dintre cei mai activi membri.
Mi-ar placea sa vad o pozitie a lui Ionut cu privire la acest conflict, nu doar mutarea de pe un thread pe altul.

rusugxg

Rocklee s-a suparat. Pe buna dreptate. Personal, sper ca nu asa tare incat sa-si ia si pozele de pe forum :((

carutasul

Nimeni nu prea a greșit cu nimic, sunt niște tensiuni in toată societatea care mai răbufnesc și pe aici....

Eurocopter

Astazi am dat drumul la o campanie de strangere de fonduri pe platforma Leetchi. Scopul este sa achizitionam o noua drona de ultima generatie pentru a fi folosita incepand cu sezonul de constructii 2019. Avem nevoie de echipamente din ce in ce mai performante pentru a putea face fata sa asiguram o monitorizare continua a proiectelor de infrastructura. Va multumesc anticipat celor care ne sustineti in acest demers.

Link:
https://www.leetchi.com/c/drona-3-pentru-api

nicolaem

Quote from: carutasul on October 23, 2018, 03:07:57 PM
Nimeni nu prea a greșit cu nimic, sunt niște tensiuni in toată societatea care mai răbufnesc și pe aici....

mare dreptate ai. hai baieti sa nu uitam ca suntem aici din pasiune pentru infrastructura.

toti avem dreptul la o parere vis a vis de UMB, deal, munca in sarbatori sau in afara lor. dar nu e locul de unde sa plecam (sau sa excludem) pe cineva din cauza dezacordurilor de moment.
Ne bucuram de acest forum si de munca unor oameni ca Ionut sau Rocklee si vrem sa o facem in continuare.

Mai imp e ce zice Eurocopter mai sus.

Ionut

Nu stiu cat succes va avea campania asta cu platforma Leetchi cand Ciurea strica forumul. :) Dar na, poate se gasesc oameni care sa inteleaga. :cheers:

davyl

#11127
Ei sa nu il punem pe dl Ciurea la zid asa repede :) Sa nu uitam munca formidabila pe care o depun aici multi membri ai forumului printre care tartorul sef ionut, :) diavolul de serviciu rocklee :) si multi altii... Ii salut pe toti cordial!

Sa nu uitam totusi ca cine se cearta are de ce se bucura mai mult atunci cand se impaca! :)

Sunt convins ca impreuna vom reusi sa netezim toate diferentele dintre noi, intr-un compromis acceptabil pentru toate partile!

A fost un flame care a ars prea repede si cu ceva consecinte, dar sunt sigur ca vom merge inainte. Unde era forumul cand s-a inceput acum multi ani si unde este el acum: API, pozitii in presa, participari la sedinte importante. Multe din aceste lucruri s-au facut cu eforturi mari din partea unora care s-au implicat enorm (si din timpul lor personal).

Haideti sa ne gandim cum sa stingem flacara, nu sa punem paie pe ea! :)

O seara calma tuturora! Si nu uitati, oriunde ne-am afla: impreuna suntem mai puternici, separati facem ce putem fiecare in coltul lui!

P.S. Eu personal o sa contribui cu cat pot pt noua drona!

JohannDB

Aș avea o dorință.... Nu le dați, gratuit, peste bot celor din "linia întâi".......
   A emite păreri/judecăți/teorii/analize din spatele ecranului este superb, sublim, reconfortant, după ce ai în față o imagine ce face (conform dictonului) "mai mult decât 1000 de cuviinte"....
   Din păcate au pățit-o și alții..... Au căutat să posteze "la obiect", să aibă poze normale (nu puse răsturnate), să nu utilizeze limbajul "mess" (din respect pentru cititori), să nu umple spațiul cu orice numai cuviinte nu (pentru contorizare și "creștere în grad") și alte subtilități utilizate de unii....
   Rog să fiu înțeles; ceea ce facem, unii (că nu degeaba am intrat aici, cu speranța că putem arăta multora lucruri pe care mulți nu le pot vedea din variate motive), este din faptul că avem ocazia/posibilitatea de-a fi pe drumuri, prin natura serviciului sau prin apropierea "locativă" de un anumit obiectiv de interes prin sacrificarea din timpul personal (timp ce ar putea fi folosit pentru alte scopuri) și oricum, dacă nu ai avea un hobby pentru asta, nu le-ai vedea/percepe în veci, le-ai ignora.... Astfel ar dispare "substanța" observațiilor !!
   Trebuie să te dedici "cauzei" și să "nu ai toate țiglele pe casă", pentru a pleca în weekend cu consoarta, la o plimbare "de documentare"......; halal weekend, încercat și de mine - am mâncat, apoi, două zile conserve!
   Problemele se rezolvă în "P.M.", dar și aici cu argumente, nu cu ton IMPERATIV și amenințări... Cu DIALOG argumentat!!
   Fără soldații din linia întâi, "nema" informația", "nema" interes,.....rezultă un forum searbăd și plictisitor. Culmea, așa pe coclauri am reușit să ne întâlnim, unii, tet-a tet, și să relaționăm.....
   Poate nu știți ce rău este să ajungi să cunoști oamenii a căror "intimitate" o încalci la locul lor de muncă; poți spune că te-ar putea trece în condica de prezență și-ți oferă date/detalii, încât nici nu te mai bagă în seamă când ajungi  la ei, ca unul de-al lor. Și asta pentru că nu sunt obtuzi/ascunși..... Dar e nevoie de imparțialitate; ce e bun, e bun, ce e rău, nu-i...bun...!!
   Pe baza unei documentări imagistice, API a ajuns unde este azi.... Fiecare cum a putut/a reușit/a avut ocazia, a venit cu ceva prin care s-a creat tabloul de ansamblu al realității..... Și nivelul la care API are un cuvânt de spus !!
   Moderație și respect reciproc maxim, altfel.......... După mărire nu este necesară decăderea, mai sunt culmi de cucerit, culmi ale probității, ale profesionalismului, ale exactității, ale veridicității..... !!!

gruiarew

Am zis că nu mă bag, dar nu pot :) Mi-am luat-o şi eu peste bot în multe rânduri. Primul lucru care trebuie să-l faci (şi care m-a învăţat bunică-miu, Dumnezeu să-l ierte, a luptat alături de nemţi) e să nu reacţionezi imediat. Cică aveau mari probleme dacă raportau mai repede de trei zile.

În multe cazuri mi-am dat palme singur, când am recitit. În alte cazuri mi s-a explicat şi am priceput că omul dorea să mă îndrume într-o anumită direcţie chit că formularea lăsa de dorit, din punctul meu de vedere. În alte cazuri cel ce mi-a dat cu şut şi-a cerut scuze, şi-a editat mesajul şi aia a fost. Se întâmplă.

E destul de anapoda când încerci să aduci o contribuţie fără să primeşti nimic în schimb să-ţi mai iei şi peste bot. Dar, pe de altă parte nu ţi-a cerut nimeni nimic, ceea ce ai făcut a fost din proprie voinţă şi nesilit de nimeni. E normal ca dacă postezi ceva în spaţiul public să se găsească cel puţin unul care să nu fie de acord şi să aibă o anumită reacţie mai mult sau mai puţin justificată. Toate chestiile astea îs subiective. Eu de exemplu la filmuleţele ce le pun pe aici mă încarc de dislike-uri. La râşniţa ce-o am durează peste 12 ore procesarea, numai să lipesc bucăţile de 10 minute între ele. Aia înseamnă că toată lumea trebuie să mă aplaude? De ce?

Dacă X s-a supărat şi a plecat, asta e. Se va găsi altcineva în loc. Nimeni nu-i de neînlocuit sub soare, că altfel am trăi veşnic. Şi când zic asta mă refer şi la cel ce strânge date şi la cel ce le afişează.

În fine, nici nu ştiu de la ce a plecat discuţia, că n-am prins-o de la început şi între timp mesajele au fost mutate / editate. Dar prea o dăm în lacrimogene şi-n comportament de grădiniţă / curtea şcolii.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis