News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elcraft

Gazdele i-au batut pe oaspeti. :|

Harry

Quote from: gruiarew on August 07, 2018, 10:38:02 AM
Întreb și eu, poate greșesc. Aud foarte des chestia asta cu portul Constanța și nu pricep de ce ar fi portul ăla tranzit de mărfuri pentru Europa de Vest. Adică dacă ar fi un Tangier sau Istambul aș zice, dar care-i faza să aduci marfa până la Constanța ca să o cari de acolo în vest? De ce nu ai duce-o cu barca direct în vest? În sudul Italiei de exemplu? Cum dracu de ne blocheaza taman pe noi, dar nu are nimeni treabă cu ungurii, cehii, slovacii? Acum câtiva ani când eram și eu pe "dincolo" cehii nu aveau decât D1 și D2 (Praha - Brno - Bratislava). Uitați ce au acum, și ei și slovacii.

Chestia asta cu portul Constanța nu e un nou capitol în cartea în care Ștefan cel Mare se bătea cu turcii ca sa apere Europa de păgâni?

In primul rand e vb de infrastructura si capacitatea portuara care este net superioara majoritatii porturilor europene, apoi avem canalul. Terminalul de containere pe unde intra marfa din Asia in Europa e cel mai mare din Marea Neagra cu posibilitatea de a dubla capacitatea. La nivel de cereale suntem pe primul loc in Europa. Pana si bulgarii folosesc portul Constanta pentru anumite operatiuni comerciale. Sper ca realizezi ca portul nu e doar ce vezi acolo la Poarta 1 din Constanta, in zona veche.

Iti recomand interviul asta din 2016:

https://www.espo.be/news/port-of-the-month-port-of-constantza-romania


nicolaem

Quote from: elcraft on August 11, 2018, 01:17:19 PM
Gazdele i-au batut pe oaspeti. :|

am ajuns sa ne batem intre noi "pentru a elibera piata"
sper azi sa fie pasnice.

kitsune

#10788
Era și timpul!



LE: postul este un răspuns la știrea de aici referitoare la reluarea asfaltării pe Râșnov - Bran. Poza este făcută în Tohanul Nou (exact aici) pe 07.08.2018
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

marinul

Undeva in Oradea, duminica ora 07:45. Oare in cate locuri/santiere se lucreaza duminica inainte de ora 8? :)

vancouver

#10790
Numai in acele parti ale Europei in care exista o totala bataie de joc la dresa omului care munceste si care nici macar duminca nu are dreptul sa se odihneasca alaturi de cine vrea el.

Numai daca ne gandim ca programul normal de lucru in Romania este de fix 40 de ore pe saptamana si ca suplimentarele se platesc cu spor 75% CONFORM LEGII, ne dam seama ca in mod evident firma care lucreaza duminica nu respecta legea, pentru ca nu are cum sa plateasca aproape dublu. Discutam asadar de o tara in care multe se fac in dispretul legii, in care controlul nu are rolul de a proteja pe cineva de abuzuri, ci doar de a forta patronii sa dea spaga.

Singurul moment cand legea se respecta cu sfintenie este cand trebuie cei de la stat sa FACA TREABA. De ex. sa inaugureze o autostrada, atunci brusc le vin in cap mii si mii de legi, care au chichite si care nu permit sa faca o treaba buna pentru cetatean. Atunci cand e sa ne dam cu stangu-n dreptu', atunci legile se respecta !

PS. TOT, ABSOLUT TOT ce admiram in vestul Europei si s-a realizat in ultimii 50 de ani, s-a realizat cu DUMINICA LIBERA. Sigur nu muncind prosteste duminica realizam ceva.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

SB76UFO

Si la Parul Iovului pe A10 duminica la ora 06:20  erau ca furnicile.
"Prostia este eternă și invincibilă"

Hercule

Vancouver, exagerezi. Se lucreaza sambata-duminica (in ture) in sanatate, politie, armata, combinate chimice, otelarii, etc. Chiar si painea ce o mananci luni dimineata e facuta duminica noaptea de brutari. Unde e bataia de joc la adresa acestor oameni? Sunt platiti suplimentar conform legii sau contractului colectiv de munca. De unde stii tu asa sigur ca celor ce muncesc duminica sa curete Crisul nu sunt platiti suplimentar?

Eu sincer m-am saturat de oameni care stiu numai sa critice tara asta. Atitudinea asta ne aduce doar deservicii.
Deșteaptă-te române!

frunzaverde

#10793
^

Este o mare diferenta intre munca regim "foc continuu" acolo unde ea este necesara (spitale, pompieri, politie, otelarii) si daca o opresti mor oameni si se distrug capacitati de productie, intre munca de weekend unde programul de weekend este dat de necesitatea servirii clientilor (restaurante, baruri, bodegi, biserici etc.) si intre "munca normala".

In primele doua cazuri munca respectiva e strict necesara si compensata ca atare prin legi si contracte colective de munca. In a doua nu este necesara; si la cum functioneaza piata de munca in Romania, probabil nici compensata cum trebuie nu e, pentru exact motivele pe care le da Vancouver (cand ai bugete tip FIDIC Galben, cu lump sum, este extrem de ineficient sa platesti oamenii la 1.75 salariile si sa ramai in pretul licitat).

Si da, stiu ca unele firme de constructii au programe gen 3 saptamani cu 7 zile de lucru urmate de o saptamana libera. Dar nici asta nu e ok (si nici nu e legal) - chiar daca angajatul crede ca face o afacere buna, exista o nevoie de repaus (cunoscuta inca din antichitate) regulat, fara de care se ajunge la accidente de munca, calitate proasta etc. etc.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

danutzu_1069

Regula (legea) spune ca munca suplimentara se compenseaza cu zile libere, iar unde nu se pot da zile libere se compenseaza financiar. In majoritatea cazurilor, in constructii se compenseaza cu timp liber...

manuel.matias.503

#10795
Și când depinzi de mama natura cum e? Presupun ca lucrările in albie nu le poți face toamna in sezon ploios ci doar când e nivelul mic al apei. Și in vest se lucrează in Weekend, depinde de vreme de trafic de aproape orice(și nu ma refer la bugetari)

danutzu_1069

Cand depinzi de mama natura exista extensie pentru termenul de executie.

vancouver

Munca de duminica se compenseaza cu zile libere... serios? Cand marti? Miercuri. Care-i logica? In loc sa lucreze toti deodata luni pana vineri si ceva sambata, cand toti sefii sunt prezenti, cand inginerii pot sa ia decizii in situatii neprevazute sau pe care muncitorii nu le inteleg, cand se poate lua legatura cu orice furnizor daca mai trebuie ceva, cand se pot face plati prin banca daca e nevoie, etc... NU. NOI VREM SA LUCRAM DUMINICA SI SA AVEM LIBER MARTI! Nu va dati seama ca e o aberatie.

In serviciile non-stop, sanatate, etc.. e altceva, acelea sunt obligatorii. In gastronomie, evident restaurantele, mai ales in zonele turistice, sunt mai pline duminica decat marti... e normal sa se lucreze in ture, etc... Dar munca in zilele LEGAL libere (duminica, sarbatori) trebuie sa se faca NUMAI SI NUMAI DACA NU SE POATE ALTFEL.

Insusi faptul ca magazinele sunt deschise duminica este ceva nenormal. Ar fi ok poate in decembrie, luna cadourilor, poate si o duminica inainte de Paste si una inainte sa inceapa scoala, adica e ok sa se mai faca exceptii, dar si angajatii din comert trebuie sa beneficieze de liber duminica. Asa cum profesorii, angajatii primariilor si ministerelor, cei din transporturi, bancile, telecomunicatiile, multinationalele de servicii, fabricile (cele mai multe) au liber sambata si duminica, asa si in constructii si comert cu amanuntul ar trebui impus acest lucru, cu controale draconice si pedepse extrem de severe.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

danutzu_1069

Probabil @Vancouver a uita sa nu stie de notiunea lucrului in ture, ceeace este normal la fluxul continuu. Sau noțiunea lucrului 12 cu 24, sau 24 cu 48... Si da, poti "pica" sa lucrezi Duminica la sa ai liber Marti.
In constructii, mai ales firmele care lucreaza departe de casa aplica tehnica de a lucra 2 saptamani iar urmate de o pauza extinsa de 4 zile WE + Vineri si Luni. (uneori timpul de transport este pe timpul firmei, adica se mai pierde din timpul efectiv inca doua zile)
Sau, precum UMB, 3 saptamani lucreu si una acasa...

Liviu M

Quote from: vancouver on August 19, 2018, 04:04:06 PM
TOT, ABSOLUT TOT ce admiram in vestul Europei si s-a realizat in ultimii 50 de ani, s-a realizat cu DUMINICA LIBERA.
Se pare c-o sa-i admiram din ce in ce mai putin. :(
Nu de alta, da' eu stiu firme nemtesti (de semiconductori, nu sanatate sau mai stiu eu ce servicii de utilitate publica) la care se munceste in "foc continuu", iar pe la francezi unii deputati tocmai propun ca magazinele sa fie deschise si duminica.
Se pare ca obiceiurile proaste se propaga mai repede ca cele bune.

Pe de alta parte, cam care ar fi propunerea voastra de program de lucru pe santierele astea in aer liber (dependente de vreme, adica), in care muncitorii vin de la sute de km?