News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dragos76

Ba aș plusa: pe lângă ce bine ați descris voi ca turism (nu știu cât de groase ghilimele trebuie folosite), favorizat de infrastructura cât mai bună, din păcate și infrastructura proastă, coroborată cu legislația proastă atrage un alt fel de "turism", cel enduro/offroad, în egală măsură de dăunător (poate chiar și mai mult, doar că nu e unul în așa măsură de masă ca cel de "grătăreală").

TibiV

Pai daca nu asfalt pana la Negoiul, cum sa ajunga si pisi' sa vada ?!...  :D

+1 toti baietii... Uite un topic unde, pe buna dreptate, NU mai vrem asfalt !...  :lol:
Bocanci, nenica, bocanci si rucsac !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Tibi, pentru ca n-am avut net o luna jumate si pentru ca in cateva zile ajung cu masina in tara... Au mai deschis astia vreo autostrada sau tot pe dn-uri o sa merg. Ca sincer, mi-e si frica sa ma uit. Ultima data, in mai, parca deschideau ceva in iunie?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

rizzuh

Avem vesti proaste :(

TibiV

La 00.25 vor sa faca un giratoriu ?!.... ;)

Acum vorbind serios, este interesant ca Bechtel a putut face pasaje peste autostrada cu pila centrala intre sensuri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alin2pas

Nu-l speriati, nu sunt vestile chiar asa de proaste. E si o veste buna: nu s-a mai inchis nici un tronson de autostrada!  :lol:

TibiV

Quote from: yk17fox on July 13, 2018, 01:13:07 AM
Tibi, pentru ca n-am avut net o luna jumate si pentru ca in cateva zile ajung cu masina in tara... Au mai deschis astia vreo autostrada sau tot pe dn-uri o sa merg.

Eu as zice sa faci stanga-imprejur in primul giratoriu (daca au asa ceva acolo unde esti acum) si sa mai vii dupa Centenar...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Poate au avut pile multe ... si au trebuit sa le foloseasca, nu? Daca tot le aveau!

Stau sa ma intreb cum permit ecoductelor sa aiba pile pe mijloc?

flanker1

Da, cei de la Bechtel au avut pile multe. Dar nu numai pe santier, ci si la guvern

kitsune

Pe bùne, nu pot sa cred. De o luna jumate nu au fost in stare sa schimbe niste becuri si sa traga apa la o buda?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

vancouver

Cerinta referitoare la lipsa pilelor in zona parapetului median s-a schimbat undeva in anii 2010 in toata Uniunea Europeana. Proiectele facute anterior au inca pila mediana la fiecare pasaj (mai ieftin). De acum inainte pila mediana se poate amplasa doar prin exceptie, daca exista motive temeinice, si bine protejata cu parapeti inalti.

La ecoducte nu este o pila mediana, ci un perete. E altceva. In general la tunele (chiar daca executate deschis, indiferent de rolulul lor) sensurile de circulatie se pot desparti, altfel costurile ajung exorbitante.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Allex

Quote from: TibiV on July 13, 2018, 06:44:58 PM
La 00.25 vor sa faca un giratoriu ?!.... ;)



Mai degraba seamana cu Cheia sol :)

Doar mie mi se pare nasoala iesirea din CIC spre autostrada? E fix peste linia continua si nu pare safe deloc.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ovicor

Tare ma tem ca asfaltarea drumurilor forestiere a avut drept scop alt turism, cel forestier, adica al lemnului !

TibiV

Quote from: vancouver on July 13, 2018, 08:24:26 PM
La ecoducte nu este o pila mediana, ci un perete. E altceva.
;)

Dar eu nu am absolut nimic impotriva pilelor mediane/mediene.
Din contra.
Daca s-ar face in continuare pile mediane, nu ar mai "optimiza" atata constructorii (mai ales pe DJ-uri, dar si DN-uri de rang inferior) unde pe un drum drept "snur" au inventat niste "S"-uri (evident, "S"-urile sunt in panta si in curba...)
Daca este DJ, dupa o ninsoare trece cateva zile pana se poate circula pe ele...
(A1 Arad-Nadlac abunda de astfel de "S"-uri "contra naturii"....)

Quote from: vancouver on July 13, 2018, 08:24:26 PM
Cerinta referitoare la lipsa pilelor in zona parapetului median s-a schimbat undeva in anii 2010 in toata Uniunea Europeana. Proiectele facute anterior au inca pila mediana la fiecare pasaj (mai ieftin). De acum inainte pila mediana se poate amplasa doar prin exceptie, daca exista motive temeinice, si bine protejata cu parapeti inalti.

Aici am o problema...
Pe multe filmari din ultimul an din Ungaria, Bulgaria, Grecia (am amintit doar tari membre UE) am vazut in continuare ca se construiesc pasaje cu pile mediane.
Si nu cred ca lucrarile lor de acum sunt pe proiecte de dinainte de 2010.
(Doar noi avem ambitia asta cu PiSi, v2008.1...)
Esti sigur ca exista o cerinta UE legata de "pila mediana" ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#10649
Quote from: yk17fox on July 13, 2018, 08:16:14 PM
Pe bùne, nu pot sa cred. De o luna jumate nu au fost in stare sa schimbe niste becuri si sa traga apa la o buda?

Se vede ca ai lipsit mult...

Apa la buda s-a tras, cu becurile nu stiu cum a ramas...
Dar acum suntem ocupati sa masuram planeitatea.
Si o facem asa:
Quote from: alexandruduma on July 05, 2018, 10:12:48 AM


Procedura este absolut corecta...
Quote from: Ionut on July 06, 2018, 09:03:51 PM
Actualele teste de planeitate sunt efectuate cu dreptarul de 3 m ( LATA), un dispozitiv atestat metrologic, care arată cu o acuratețe de 100 % nivelul de uniformitate al căii de rulare, pe suprafața măsurată, sub acest dreptar și se exprimă în mm.

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/testele-de-planeitate-pe-loturile-3-%C8%99i-4-sebe%C8%99-%E2%80%93

Cam pe 30 noiembrie terminam sigur masuratorile, inauguram pe 1 decembrie...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)