News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Tara superba avem.


cristi5

Quote from: cezar-mario2012 on July 27, 2017, 03:49:12 PM
Atunci sistemul birocratic trebuie schimbat, acolo sunt problemele, plus mentalitatea oficialilor. Deci nu adresa pe CI este problema. Eu am chiriaș străin și viza de ședere o face doar cu contractul de închiriere și fără prezența mea.

In orice sistem birocratic, e de o mie de ori mai simplu sa _nu_ schimbi CI cand te muti. De ce nu poate cauta politia adresa dupa CNP  cand are nevoie de ea? De ce nu dam cetateanului o simpla adeverinta de domiciliu daca are nevoie sa dovedeasca unde locuieste? Introduci CNP pe net sau la telefon si primesti adeverinta la domiciliul declarat...

E ca la taxe: scazi taxele, lumea plateste si in final ai la buget mai multi bani. Cresti taxele, incepe evaziunea. Asa si aici, simplifici procedura, eventual fara vizita la ghiseu, lumea isi va declara domiciiiul. Ceri cate un card nou de 70-90 RON la fiecare mutare, lumea isi baga picioarele, in fond ce au de pierdut, dreptul la vot odata la 4 ani si inca cateva chestiuni.

Odata ce ai scos adresa, permisul de conducere contine exact aceleasi date (nume si CNP), si atunci poti avea la tine un singur act (plus pasaport in calatorii, dar ala il tii acasa  in rest). Eu fac asa in Suedia, nu mi-am mai facut CI.

Sigur, sistemul birocratic are nevoie de task-uri, ca sa-si motiveze existenta. 

pasadia

Stai ca tocmai mi-am schimbat si eu CI-ul caci expirase. Mi-au cerut sa vin si cu certificatul de nastere (original si copie). Si deh, sunt la al patrulea CI, nu e ca si cum as avea 14 ani. Dar probabil ca ei suspecteaza ca s-o fi schimbat ceva in certificatul meu de nastere fata de precedenta emitere a CI-ului.

Acum e randul permisului  - am nevoie de fisa medicala (ceea ce e normal), dar primul pas e obtinerea unei adeverinte de la medicul de familie. Asa ca dupa plata a 25RON am primit adeverinta in care cred ca se spune ca nu sunt luat in evidenta cu vreo boala (epilepsie or whatever). Nu am citit ce scrie pe adeverinta pentru ca nici medicul nu a consultat vreun registru. Pur si simplu a scris adeverinta in 30 de secunde, a parafat-o si gata!

TibiV

#9003
Quote from: pasadia on July 27, 2017, 11:01:28 PM
Mi-au cerut sa vin si cu certificatul de nastere (original si copie). Si deh, sunt la al patrulea CI, nu e ca si cum as avea 14 ani. Dar probabil ca ei suspecteaza ca s-o fi schimbat ceva in certificatul meu de nastere fata de precedenta emitere a CI-ului.
Nu inteleg de ce te revolti...
Poate intre timp ai intinerit cu 10 ani si .... :lol:

Astia ar trebui sa ceara toata polologhia de acte de doua ori: certificatul de nastere la "intrarea in sistem" (14 ani, primul buletin/C.I.) si certificatul de deces la "iesirea din sistem".
Intre cele doua momente este extrem de improbabil sa ti se schimbe data si locul nasterii...

Da, clar...
"Sistemul" are nevoie sa isi justifice existenta - de altfel inutila...

Daca existenta lor ar fi utila atunci nu ar mai primi oamenii amenzi la adrese de unde s-au mutat de 5 ani (legal, incluisv in CI) sau pentru masini pe care le-au vandut de 10 ani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

#9004
Acum 2 zile vorbeam cu un politist despre acte si zicea ca si lui ii cer cazier judiciar pentru serviciu, noroc ca biroul de cazier era un etaj mai jos si nu se mai platesc taxe pentru eliberare.

Asta pe post de consolare ca pentru o hartie pe care trebuiau sa mi-o elibereze si pentru care nu existau formular dedicat s-au apucat sa completeze un formular pentru altceva si mi-au cerut actele aferente formularului respectiv, ca nu poti sa procesezi nici o cerere daca nu are un formular :( Iar acum vreo 2 saptamani mi-au trebuit 2 caziere pentru acelasi lucru, doar ca fiecare se depunea in alt dosar, fiecare pentru cate un birou. Nu erau primele 2, ci au fost 4 in total pentru acelasi lucru si probabil urmeaza al 5-lea pentru a elibera hartia.

Revenind la CI, ar trebui sa inlocuiasca si permisul de conducere si cardul medical. Pana la urma un CI e un permis de conducere fara nici o categorie, nu? Daca iei o categorie, o pot pune pe CI.

andrei@buc

se pleaca de la un principiu gresit, ca cetateanul trebuie sa dovedeasca unde locuieste in loc sa fie un schimb de infromatii bazat pe prezumtia de onestitate. eu anunt autoritatile cand imi schimb adresa in primul rand ca sa stie unde sa imi trimita corespondenta: ma loghez si imi schimb adresa in cont. in cazul carnetului imi trimit autocolantul prin posta cu noua adresa. o data la 10 interactiuni cu statul mai trebuie sa mai trimit contractul de inchiriere scanat prin cine stie ce portal online.

presupun ca frica cea mare in romania este ca daca nu ii anunti tu unde stai, in cazul in care te cauta politia nu stie unde sa te gaseasca. nu vad alt motiv pentru care pun atatea bariere in fata eliberarii documentelor de identitate. si asta e o prostie pentru ca cei ce nu au de gand sa aiba o viata onesta oricum nu se dau peste cap sa isi declare domiciliul adevarat. si tot sistemul doar da batai de cap celor care vor sa primeasca corespondenta oficiala la adresa corecta

aceasta abordare are efecte mai ales asupra celor care oricum au trecut prin plasa de siguranta a societatii: persoane fara domiciliu, din familii dezbinate si foarte sarace. ei nu au dreptul la acte de identitate pentru ca nu au domiciliu si asta pune si mai multe bariere in fata unei eventuale reintegrari: scoala, servicii sociale, servicii medicale, medic de familie, vaccinari (ca tot e la moda acum)

adiarc

nimeni nu are curajul sa DESFIINTEZE lucruri in Romania si sa DEA OAMENI AFARA.....facem legi tampite in care ne trebuie 7 hartii/7ghisee x 3-4 oameni/ghiseu,cand peste tot se aplica on-line pt orice si de fapt 70-80% din tot ce e ghiseu de stat/reglementare,etc e INUTILA si o frana in dezvoltare.

eu as desfiinta prima oara mare parte din serviciul pasapoarte si as permite doar aplicarea on-line,dupa care il vreau acasa prin curier...

am stat de 2 ori de la 4 dimineata la 08:00 ..doar sa iau tichet de ordine la Pasapoarte Sibiu......

Ideea e ca nu se vrea...de fapt se face exact opusul...cat mai multi bugetari inutili,pe care sa ii facem votanti fideli.....plus ca atunci cand furi e bine ca totul sa fie complicat,asezonat cu un munte de hartii si deci...mai greu de descoperit

Lucrurile simple sunt excelente pentru oamenii corecti si logici si dezatruoase pentru hoti..stiti voi care
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SB76UFO

Aproape ca la noi  :headache:

"Prostia este eternă și invincibilă"

TibiV

Asta este intersectia DN1-DNCB dupa o "usoara imbunatatire", nu-i asa ?!?!  O:-)
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#9009
Quote from: Ionut on July 27, 2017, 07:35:01 AM
Este excelenta initiativa!!! Dacă e mai usor pentru user si în plus ai și geo tag, este foarte utila pagina.
Este complicat codul?

Vreo 4-6 ore de munca :) Puteti sa testati la http://proinfrastructura.ro/poze.html ... Se poate face alegere de poze (Choose Files) de mai multe ori, ele vor fi adaugate la lista si trimise la imgur. Atentie, odata ce ati inchis dialogul unde se aleg pozele, ele pleaca la imgur. Nu postati poze cu persoane cu figura vizibila pt ca cred ca imgur s-ar supara sa stie ca pastram la ei coordonatele GPS ale persoanelor (asta e motivul pt care sterg informatia GPS din poze).  Se pot adauga si poze care nu au informatie GPS, sau alte informatii suplimentare, pt ele nu va fi adaugat URL la Google Maps.



Toate imaginile sunt colectate in acest album: http://imgur.com/a/xefHf, cu toata informatia din camera digitala (EXIF) ca descriere (adica inclusiv data, ora, orientarea camerei, altitudinea, viteza GPS a camerei etc).

Din album se pot colecta imaginile recente si puse pe harta, cand voi avea timp :)

In caz ca o poza trebuie stearsa de la imgur, am adaugat la descriere un cod secret pentru stergere.

LE: am creat un album nou pt forum, celalalt il pastrez pt teste
LLE: am inlocuit adresa incarcatorului cu noua adresa "oficiala" la proinfrastructura.ro

SkyPilot

Quote
Vreo 4-6 ore de munca :) Puteti sa testati la http://cristi.dtdns.net/maps/imgur.html ...
Ce sa mai testam noi, asteptam prima iesire a lui rocklee si testeaza el pe cateva sute de imagini! Un bug nu scapa!
Altfel, merge sau nu, +1 pentru efort!

SkyPilot

#9011
Quote from: TibiV on July 28, 2017, 11:14:00 PM
Asta este intersectia DN1-DNCB dupa o "usoara imbunatatire", nu-i asa ?!?!  O:-)
:lol:
E pe PiSi lot 2, nu vezi tunelele? L-a construit Muc pe ascuns in contul celor 90 de km!
Imi place omul, are "taria opiniunii" la fel ca binecunoscutul animal simpatic cu urechi lungi!

adiarc

Quote from: gruiarew on July 29, 2017, 12:17:22 AM
Legat de birocraţie şi funcţionari... nu poţi face doar on-line. Trebuie şi o variantă pentru oamenii care nu au calculatoare / nu pot să se înscrie on-line. Şi nu prea ai cum că fiecare instituţie are un sistem propriu care nu poate comunica cu alt sistem. Plus că nimeni nu e interesat să facă treaba să meargă. Îşi ia banul lună de lună oricum.

corect...de asta am spus ca as desfiinta mare parte si nu am spus integral...asa cum mi-as dori sa dispara CNAIR...de tot ...complet...integral
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Neufunk

#9013
Bine, chiar si asa.

1) Impingi populatia catre minim un computer per gospodarie, ceea ce inseamna mai multe surse de informare, educatie, etc..
2) Pentru cei fara PC, poti avea la fiecare primarie cate 2-3 PC-uri publice strict pentru aceste probleme (cu un soft care sa faca accesul permis doar pe chestiile statului, fara browsing sau alte vrajeli). Acolo pot merge si persoanele singure cu deficiente, analfabetii, cei care nu se descurca si au nevoie de ajutor..

Si oricum, mai in gluma mai in serios, daca am optimiza mare parte din frecarea de menta inutila din tara asta, din zece institutii care fac acelasi lucru, din posturi care exista degeaba, din legi tampite, daca am optimiza practic tara in mare masura (si asta o putem face mai mult sau mai putin din pix, prin legi bune, structuri noi si in mica masura ceva investitii "reale") am putea sa ne facem program spatial de s-ar bate cu ala al NASA (sau companie aeriana precum Emirates, sau retea de trenuri precum francezii, sau industrie precum coreeni, sau ...).

TibiV

Corect ce spui...

DACA !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)