News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

cristi5

#7845
Da, e chiar pe cercul polar... Am auzit la radio un interviu cu un localnic. S-au trezit in toiul noptii (ma rog, acolo acum e noapte cam tot timpul), i-au luat pe oamenii din tren si i-au adapostit in spatii comune.

Linia ferata (Malmbanan) e absolut deosebita, merge de la Boden pe coasta de est pana la Narvik (Norvegia) in vest, construita pt transport greu, minereu de fier. Una din minele de fier e chiar la Gällivare. Ieri cica s-a oprit circulatia pe linie din cauza vremii nefavorabile. Zicea alt localnic la radio ca se intampla foarte rar, odata sau de doua ori pe an... Am ascultat atata radio pt ca am fost si eu la drum in aceste conditii meteo, vezi aici

In 2015 s-au implinit 100 de ani de la electrificarea Malmbanan... In 1902 au facut "SFul" si au ajuns la concluzia ca singura solutie rezonabila e electrificarea cu hidroenergie (!), pt ca 20% din importul de carbune mergea la acea linie.


GDPR

Horatiu, asteptam cu sufletul la gura povesti de la gura sobei, acum ca nu mai esti slujbas la stat. Cred ca ai tolba plina.  :D

Oricum, ai respectul nostru (cred ca nu sunt singurul) pentru ce ai facut pe acolo. :cheers:

nicolaem

#7847
Grindeanu tocmai zice ca i-a transmis lui Cuc sa il demite pe directorul CNAIR pt dezapezire deficitara, la 14h de la ridicarea codului.
Zice el ca stocurile de materiale nu sunt bune si trebuie sa raspunda pentru asta. Lasa de inteles ca avem prea multe stocuri de sare si prea putine de nisip si trebuie sa raspunda pentru asta.

Deci daca aveam mai mult nisip era perfect.... Probabil Grindeanu isi imagina elicoptere care aruncau nisip peste A2. Cam cum se arunca apa cand ard padurile. Penibil. Ce naiba fac cu nisipul ala prin troiene de 1m...
.... reglari de conturi.....

LE Live  : Cuc :am constatat ca prin ordin de ministru nu s-a achizionat nisip.... la 1 minut dupa : oamenii sa stea linisitit avem nisip suficent pt zilele astea dar era bine sa avem stocuri mai mari.

E ca in bancul cu ursul si iepuraul "Iar n-ai basca ?"

GDPR

#7848
Era de asteptat. Sa vedem cine vine in locul lui, probabil Mina, ca tot are pregatire in domeniul sportului. Sa vezi acum schi, sanius si bob.  :doh:

Ionut

Cel mai slab motiv pentru demiterea lui Homor. Dar hai, merge si-asa.
Sunt curios cine vine. Probabil un mascarici.

teocharis

caricaturizam cu % nisip vs % apa.

Homor a fost demis ptr ca la mai bine de 20 de ore de la ridicarea codurilor de viscol, exista inca drumuri nationale si autostrazi! inchise traficului.
iar pe A1 200 de oameni sunt blocati in benzinariile din Baragan.

nirolf

Dl. Neaga mi se pare un om competent, iar pe vremea lui deszăpezirea mergea strună...

nicolaem

deszapezire A2 2016

am gasit ceva video din 2016 de pe A2. deaia merge cu 10km/h  masina aia , ca nu e nisip destul.
E atat de usor de deosebit cand cei din guv chiar vor sa faca treaba sau cand singurul lor scop e rafuiala. probabil vom vedea un mascarici cum ati spus. Nu ii tin partea lui Homor, putea fi demis pe bune saptamanile ce urmeaza pentru ceva concret, dandu-ne si noua speranta ca dupa o demitere pt anumite lipsuri se va cauta un om mai capabil sa rezolve probleme reale. Asa doar omoram speranta ( daca chiar exista)

ion59

Quote from: Ionut on January 07, 2017, 02:05:50 PM
Cel mai slab motiv pentru demiterea lui Homor. Dar hai, merge si-asa.
Sunt curios cine vine. Probabil un mascarici.

Vă bazați pe ceva când spune-ți ca va fi "un măscărici"? Aveti vreo informație internă?

vancouver

Nu avem nici o informatie interna. DAR STIM SIGUR ca va fi un mascarici.  :lol: Pentru cine gandeste drept nu e nevoie de mai multe explicatii.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dr4qul4

un mascarici care va face in regie proprie DX6 :)

Totusi, daca pe A2, la 14 ore dupa ridicarea codului inca avem zapada pe sosea, e grav.
pe DN1 cum naiba nu am avut zapada nici inainte de ridicarea codului portocaliu?

in unele locuri se poate. in altele nu. Parca si vad ca CNAIR a pus pe fb niste poze cu deszapezire Transalpina. Si au si destule utilaje (autofreze).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

o idiotenie de motiv.......in orice tara civilizata pe o asemenea vreme cum a fost cea de ieri in sud,NU SE FACE DESZAPEZIRE,pt ca e inutila...( cu execptia unor cazuri punctuale care insotesc autovehicole,salvari,etc )...era clar ca se va intampla curand...de asta l-am si scos de la semnatura.Oricum in dulcele stil comunist,mai degraba va fii mutat pe alt post si nu demis de-a binelea...de tot.

bun..oare ce vine acum ?cureaua de la pantalonii lui Dragnea?sireturile de la pantofi?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

teocharis

fara politica, este inacceptabil sa ai o autostrada vitala - A2 - inchisa la aproape 24 de ore de la incheierea sinistrului!

Harry

^^ Nu e chiar asa. Cel putin in Constanta a revenit codul mrosu si ninge viscolit. Eu am alta problema de ce DRDP nu scoate utilajele sa incerce cat de cat sa tina situatia sub control? Peste tot in judet inclusiv pe DN sunt doar utilajele directiei judetene de drumuri.

nicolaem

#7859
in fiecare aceasi discutii absurde ca e inadmisibil.... ok o fi unde nu e viscol si unde zapada e mica.
Uitati-va pe harte de mai jos:



Slobozia - Constanta sunt puncte cu troiene de 1m conform inmh. Nu vad pe acea harta zona de troiene pe DN1
Cum naiba sa cureti 1m de zapada in culoar de 50km in 14h? Ce resurse ai nevoie??? Sau de cat nisip, ca sa citam cucu.

Hai sa vedem si prognoza meteo in Slobozia :
https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/week/slobozia_romania_8581467

Azi vantul se pare ca bate cu 52km/h. Ce credeti ca se intamppla cu zapada de pe camp chiar daca nu mai ninge de 24h?

Eu cred ca e inadmisibil sa vorbim aiurea in fiecare iarna, din casa de la caldura, fara sa intelegem exact ce inseamna o situatie exceptionala de iarna.