Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 31 Guests are viewing this topic.

alexandruduma

#19635
In concluzie, comparand ce avem acum cu ce va fi prin Iunie, doar atunci o sa ne facem o parere daca:
- Straco poate termina lotul pana la sfarsitul anului viitor
- Astaldi poate termina lotul pana la sfarsitul anului acesta
Vedem ce o sa fie, oricum, vorbe goale ca anul acesta e totul gata am mai tot auzit...

Ionut

Eu cred ca ne vom lamuri cu Astaldi la final de aprilie, nu iunie. Au 40% de făcut într-un an, nu e deloc simplu. Și Astaldi are mari probleme... după cum știți.

Mulțumim pentru efort!

vasile.silion

#19637
Quote from: Earthchild on February 02, 2019, 12:17:50 AM

Ieri, sâmbătă, am mers de la Nădășelu la Gilău și am văzut că a apărut o alunecare serioasă, în sensul că pământul a ajuns pe banda de urgență a autostrăzii. În filmarea de mai sus, locul ar fi cam la min. 10,43. Lățimea porțiunii cu alunecarea de pe debleu nu e mare, am apreciat-o, din viteza mașinii, cam de 5 m. Trist a fost doar că am văzut pământ pe carosabil...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

user201

Deci, ca să mă lămuresc și eu că poate nu am înțeles bie:
După 2 ani de lucru: 2017 și 2018 acele structuri arată ca în filmare și din 15 Martie 2019 și până la 31 Decembrie 2019, adică în circa 9 luni și jumătate 2 constructori aflați în insolvență vor definitiva acele structuri cu supra betonare, asfaltare, liniere, parapete, vor termina și asfalta și rampele de acces și vor deschide loturile conform CNAIR?
Nu pot zice decât Oau  :o :((

alexandruduma

Ești un hater, da? Vine Aktor și îi ajută imediat.

ovicor

N-o sa-ti mai pot da like azi pentru filmare, l-ai primit pentru aceasta replica!

Ionut

Din păcate și Astaldi a redus mult de tot ritmul. Le va fi imposibil să termine anul asta daca nu revin la mobilizarea din primele 3 trimestre ale lui 2018. Nici nu mai zic ca nu e de ajuns bugetarea și nu se stie daca se va rezolva cu pre-insolventa. De Straco nu comentez ca nu are rost...

user201

@alexandruduma
Ah, uitasem de Aktor, dar să știi că s-ar putea să ai dreptate, că am văzut săptămâna asta la ei pe șantier 4 angajați ciudați: unul mai înalt brunet, îmbrăcat cu roșu și albastru și o pelerină și avea un S pe piept, o femeie cam dezbrăcată pentru cât era de rece afară și cu o sabie și un bici, plus o diademă pe cap, un tip care cred că era șeful că avea o mașină bengoasă și tot felul de mașinării ciudate și ceilalți îi ziceau Batman și mai era un tip pe care nu-l vedeam decât când stătea pe loc. Avea un costum roșu cu galben și un fulger pe el, o fi fost pentru partea de electrificare.  :lol:  :lol:

Lăsând gluma la o parte, când mai sunt întâlniri cu cei de la CNAIR vă rog să mergeți cu 2 poze dintre cele făcute de tine și să-i întrebați ce penalizări au de gând să aplice constructorilor dacă nu respectă graficul de construcții pe anul acesta pentru cele 2 loturi, pentru că mă gândesc că afirmațiile constructorilor sunt însoțite și de niște documente, nu doar un simplu: Șefu', anu ăsta sigur o să gătăm. Aș fi curios ce ar putea răspunde.

Ionut

Nu trebuie sa le dăm noi poze celor din CNAIR. Stiu foarte bine care e stadiul pe cele două șantiere. Iar graficele de execuție sunt doar o scuza a CNAIR. Voi chiar credeti ca graficele de la Straco arată că termină în 2018? Vorbim de 80% lucrări rămase. Dezinformari, minciuni, fuga de raspundere, promisiuni fanteziste.

alexandruduma

@user201 din păcate nu suntem în universul ăla, suntem în universul lui Orwell, cine a văzut Ferma Animalelor înțelege...

SeikonDS

Eu sper ca in 2020 sa termine Straco treaba , plus ca lotul targu mures - ungheni sa fie gata , dar sincer nu mai am sperante sa vad bucatica aia terminata , decat prin 2022 la cum merg treburile :(

Ionut

Târgu Mureș-Ungheni nu are cum sa fie gata în 2020... Este chiar posibil sa vedem o anulare a licitației. Vedem ce decizie vine de la instanță.

bacovia

#19647
QuoteIeri, sâmbătă, am mers de la Nădășelu la Gilău și am văzut că a apărut o alunecare serioasă, în sensul că pământul a ajuns pe banda de urgență a autostrăzii. În filmarea de mai sus, locul ar fi cam la min. 10,43. Lățimea porțiunii cu alunecarea de pe debleu nu e mare, am apreciat-o, din viteza mașinii, cam de 5 m. Trist a fost doar că am văzut pământ pe carosabil...

Aseara (duminica 03 Feb) la 20:30 era deja demarcata zona + semnalizata. Utilaje si muncitori erau prezenti la fata locului.

sawrad

Alunecarea de pe Nădășelu - Gilău (nu se vede grozav, aveam soarele în față)


horatiu.cosma

Muncitorii par să fie de la DRDP, nu de la UMB.