Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

#9961
Tot insistati cu deszapezirea. Nu intelegeti ca este contract semnat? S-a tot spus. Motivele sunt simple: sa f*** constructorii care au avut tupeul sa lupte cu CNAIR (a se citi "Ionita") pe tema OMT 600 si sa gaseasca tapi ispasitori ("constructorii este prosti, hoti si fac lucrari proaste" / "toti, in afara de UMB" care nu are probleme cu receptia - vedeti ce a scris Cip mai sus).

Eurocopter

Stai sa vedem cum se termina povestea la Deva. Corect ar fi sa nu se aplice dubla masura intre constructori. Probleme gen un gard sau alte defecte le rezolvam dupa ce deschidem traficul ca sa nu mai moara oameni pe DN. La Pianu pe A1 parca cedase dupa 1 luna de la deschidere si de atunci Strabag repara, deci chiar nu trebuie sa inchidem autostrazi pentru atata lucru...

Meciul asta de prost gust intre CNAIR si constructori e de un populism jenant. Avem printre cele mai inalte standarde de autostrada noua din Europa, nu putem sa ne cramponam in asemenea detalii, atata timp cat DN-urile paralele sunt cum sunt.

cristi5

Mda, culmea ca in timp ce se dau populisti si aburesc poporul cu termeni tehnici gen planeitate, rugozitate, ordin de incepere, etc, de fapt isi bat joc de popor zilnic, ceas de ceas.

Eu i-as zice nationalism anti-corporatist. In ton cu intreaga guvernare. Privatii sunt slugile noastre, europenii ciocu mic, mandri ca suntem romani.

Statul partener serios... yeah.

Regulamentul de receptie le da ocazia sa se razbune nu numai pe protestele la O600 ci si pt toate claimurile si procesele pierdute. In aplauzele angajatilor CNAIR care, de buni ce sunt, nu i-a angajat niciun privat.

AkaManah

DN-ul e praf dupa doar 3-4 zile de iarna adevarata. Toti soferii fac slalom printre gropi, unele respectabile. Riscul de accidente creste exponential.

voicul

Tot e mai sigur de A10!
Daca nu era asa dadeau drumul la A10.

Logic, nu?

NGC

#9966
Informatia apare deja intr-un articol citat pe pagina anterioara, dar o trec aici ca sa putem urmari emiterea HG.

06.03.2018: "Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Autostrada Sebeș - Turda" – Lot 2, aflate pe raza localităților Sântimbru, Galda de Jos, Aiud, Rădești și Teiuș, din județul Alba"

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1900-hg06032018dirtac1

laszlo.robert

#9967
Ne tot dam noi cu capul de pereți dar să nu uităm ce-a ce a spus ex premier "ficățel" :DACA  DESCHIDE CINEVA CEVA PE A 10  IL DAU AFARA. Nu cred că s-a schimbat ceva de atunci:se așteaptă ordinul de sus.

Daniel_I

#9968
Nu imi place sa fac politica mai ales aici pe forum. Cred si eu ca si laszlo.robert, loturile 3 si 4 de 28 Km, finalizate si gata de deschidere sunt un bun motiv de taiat panglici, show TV si laude pompoase. De ce nu se deschid inca? Cred ca se asteapta momentul oportun pentru politicieni, ca impactul public deschiderii autostrazii sa fie cat mai mare. Se asteapta ordinul de sus, si ma tem ca ordinul nu are nici o legatura cu un raport de receptie pozitiv 100%. Eu nu mai astept altceva decat primavara, sa imi iau aparatul la gat si sa o tai pe santier. E mult mai interesant decat analiza politica pe subiectul asta si cred ca API cu membrii sai au facut tot ce se putea face pentru informarea corecta a publicului.
On The Road

cmd

Nu ar fi mai simplu ca transportatori sa inceapa sa protesteze - nu e in interesul lor sa se deschida? Dupa ce subiectul capata anvergura mediatica necesara - o sa deschida si daca sunt poduri lipsa!

cristi5

#9970
^^ In momentul (sau in zecile de zile) in care functionarii statului isi bat joc de cetateni, trebuie sa ne intrebam de ce. Si trebuie spus ca sa tii inchisa cu lunile 28 km de autoatrada noua nu este normal, in nicio tara. Daca romanii accepta asa ceva zicand ca ei nu fac politica, lasa ca fac altii pentru ei.

Nu e prima oara, sa nu uitam de LD2, tinut inchis sa nu-l deschida tehnocratii si apoi inca doua luni, probabil ca sa nu bata la ochi.

Suntem de rasul lumii si noi facem pe elegantii si pe democratii. De fapt cazul asta arata ca democratia romaneasca e bolnava. Intr-o democratie functioala, reprezentantii cetatenilor din zona si a celor care tranziteaza, ar protesta zilnic. Organizatiile profesionale ale transportarilor la fel. Chiar daca cetatenii sunt obisnuiti cu DNul, faptul ca autostrada e de cel putin 5 ori mai sigura ar trebui sa-i faca pe reprezentanti sa actioneze in numele cetatenilor. Media care cenzureaza putinele actiuni ale parlamentarilor pe tema asta sunt parte a aceleiasi boli.

Asta nu e o situatie de "acum ori niciodata", cum a fost OUG13 care urma sa intre in vigoare peste 10 zile. Atunci explodeaza mamaliga, cum bine a zis tov. Gorbaciov (faptul ca trebuie sa ne gandim la proteste ilegale dupa explozia mamaligii, arata tot boala democratiei). E o situatie de batjocura functionareasca in care exista alternativa, si exista speranta de mai bine pe maine.... Oamenii s-au obisnuit cu greul si se gandesc ca daca au condus atatia ani pe DN, slalom printre gropi, depasiri in curba, mai merge cateva zile... care se fac luni... poate ani. Deci pe A10 functionarii comozi pot s-o intinda cat vor ei. Din cand in cand ne mai arunca un os gen "asa e legea, asa e regulamentul". Cata nesimtire, dupa OUG13 care a aratat ca legea se poate schimba peste noapte daca interesele o cer. Apoi baga cu rugozitatea si gresia din baie, reflexul obisnuit al functionarului de a profita de lipsa de informare a cetateanului.

Cum era imnul national?

ionutz08

si uite asa creste numarul crucilor de pe marginea drumului.....si pe aia din birouri ii doare in cur

trifuhoria

#9972
Confirm și eu multitudinea de cratere apărute pe DN. Waze-ul avertiza in continuu:).

Am făcut ieri după-masa un drum dus întors Sebes-Apahida.

In zona giratoriului de sus(kronospan) au început serios se decoperteze... din păcate fără poza...
La Lancrăm terminaseră de turnat beton la unul din piloții forați.


In zona nodului Alba nord și a supratraversare lunii ferate se vedea activitate susținută...
Mai separe liniște și pace... și trafic constant de 70-80 km, numai bun de mers la consum;)
Și ca sa nu mai Vb de deszăpezire... așa arata ieri zona loturilor 3 și 4:









Sent from my iPhone using Tapatalk

Daniel_I

#9973
Multumim trifuhoria. La viitoarea supratraversare a DN peste A10 se lucreaza, si s-a cam epuizat depozitul de cofraje prefabricate din fier beton. Ori trebuie sa mai aduca, ori sunt pe final cu turnarea pilotilor forati..
Nu stiu proiectul, dar acolo banuiesc ca vor fii 2 culei si cate 2 piloni inaltati pe fiecare parte a autostrazii.
On The Road

ghrt

Venim la un protest în legătură cu deschiderea celor două loturi?
Cont (aproape) inactiv.