Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

paulmare

#15135
Nu cred ca pun palplanse, acolo la cf au structurile alea faraonice cu jde mii de mc de beton, aici fac mini-incinta aia cu peretii mulati cu piloti,

Dar e zburatoarea lui alinc in zona, si secta lui rocklee, marcelbanu etc are adepti si la aiud si va fi in mod cert si cercetare terestra eficienta, vedem cum fac :)

Oricum din ce a aflat elion de la pasarica lui, daca fac podul din doua bucati, cu muresul pe albie temporara - cuc si ceilalti abereaza de nu incape cu pusul in circulatie la finalul anului, hai sa zic ca radesti e "straight" cu o deschidere mare pe tablier, si aduc fiarele si grinzile si 1000 de fierari in loc de 7 si o femeie bucatareasa (si alte servicii probabil) ca la A3, si l-ar face
dar cu sancraiu facut asa in doi pasi doua tabliere deviere temporara a muresului si inca un rand de pile de construit cu tot cu pereti din piloti forati - pe cine incearca asta sa pacaleasca ca va fi gata anul asta

rocklee

#15136
am trecut ieri pe langa  alba nord ...giratoriu lancram ....si nodul sebes ....si nu am vazut nici o miscare .... :(

elphax

in 2 saptamani, cu caldura asta va scadea nivelul Muresului.
chiar nu aveti incredre ca pot safaca pilotii in 2 luni ?
:)

alin_simeriaveche

Slab cei de pe lotul 1. Si cand ii mai aud cand spun vor sa termine anul acesta, imi vine sa plang...

ovicor

Mie imi vine sa-i fac pe ei sa planga!

TibiV

Da-i in judecata! Pe daune civile...
Banu' este singurul care "ii doare la suflet"...  >:(

Daca mancatorii de pizza mai prind vreun contract la noi, voi cauta cea mai buna metoda sa ii fac de ras pe angajatorii lor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom

La podul de la Sancrai vor fi 2 pile in Mures. Cineva intreba lungimea grinzilor metalice din mijloc la Radesti, sunt de 59m. Grinzile metalice sosesc in cateva saptamani.

SB76UFO

^Ce relativ sunt cele "cateva saptamani"! O luna are cateva saptamani, vara are cateva saptamani s.a.m.d.
"Prostia este eternă și invincibilă"

gsimon

#15143
https://www.monitorulcj.ro/actualitate/72511-gafa-a-constructorului-autostrazii-sebes-turda-zeci-de-localitati-au-ramas-fara-apa

"Din cauza unei avarii produse astăzi, 03.07.2019, la aducțiunea de apă DN1200(FIR II), de către constructorul Autostrăzii Sebeș-Turda în zona Oiejdea, SC APA CTTA SA ALBA anunță întreruperea furnizării apei potabile în următoarele localități: com Cricău, com Ighiu, com Galda, com Stremț, Beldiu, com Mihalț (Obreja), com Bucerdea Grânoasa, Cistei, com. Crăciunelu de Jos, com Miraslău, Decea, com. Unirea, Noșlac, orașul Ocna Mureș, cât si abonații racordați direct la magistrală.
Din cauza lucrărilor deosebit de complexe estimăm durata intreruperii la cca. 35 de ore, fapt care ar putea afecta si rezervele de apa existente in rezervoarele altor localitati.
La reluarea furnizarii pot aparea local depasiri ale parametrului turbiditate, fiind nevoiti sa procedam la purjarea apei (spalari locale), pana la incadrarea acesteia in parametrii de calitate, situatie in care rugam clientii, sa foloseasca apa numai in scopuri menajere.
Eventualele perturbații, precum și zona în care ele apar, vă rugăm să le semnalați imediat Dispeceratului Alba Iulia la numarul de telefon : 0258 – 834501, în vederea intervenției.
Va multumim pentru intelegere si ne cerem scuze pentru disconfortul creat, independent de vointa noastra!"

Cunoaste cineva detalii despre problema ?  :book:

voicul

Detaliu se numeste ca le-a cazut si o grinda daca esti zgarcit si dai 0 lei DOAR ca sa visezi tu cacu economii ca astea o sa devii milionar ...
Vai de noi !

Marius

Salut,
la nodul Teius au spart prima grinda cazuta jos:

AkaManah

La ora 16 erau pompierii la Oiejdea, pe santier, Exact unde au relocat conducta de apa. M-am gandit ca s-a lasat cu accidente din nou.

horatiu.cosma

Au mosmondit la relocarea aia de del putin 2 ani, era una dintre putinele pe care lucrau. Daca la del de frumos o sa o dea in bara si cu celelalte, 2020 e un vis prea frumos.

alexV

Despre grinzile cazute. Aparatele de reazem sunt fabricate de Maurer. Identic cu ce folosesc Astaldi pe A3 Iernut-Chetani.
Aici e captura din video lui AlinC, la Teius,  minute inainte de accident.



In video de mai jos e o animatie cu aparatele Maurer, ce permit glisare si rotire. Ori "spherical", ori "pot", nu mi-e clar ce au folosit Aktor.


Cele 4 flanse (aripi) ce se vad in animatie sunt pt 4 suruburi, care trebuie folosite la montajul grinzilor, iar suruburile raman acolo pana dupa suprabetonare. Ele blocheaza aparatul de reazem in timpul instalrii grinzilor, astfel ca grinda sa nu alunece cu tot cu aparat. Dupa suprabetonare toata suprastructura e monolitizata, se scot suruburile si aparatele Maurer isi fac treaba. La Aktor, grinda 3 a alunecat cu tot cu aparatul de reazem in timpul instalarii. Cristi Deme a scris ca macaraua a inceput sa descarce din greutatea din carlig, si cand mai avea cateva zeci de tone in carlig, grinda a alunecat, antrenand celelalte doua grinzi. Ca atunci cand iei de la ikea si iti raman 4 suruburi dupa ce ai asamblat dulapul... E doar o speculatie, sigur este o ancheta pe undeva. SI nici nu conteaza asa mult, cat timp oamenii s-au recuperat si constructia continua.  O:-)

paulmare

,,Cei care lucrează la autostradă (n.r. Sebeș – Turda, Lotul 2), la relocări, au efectuat o probă de presiune. Au cedat construcțiile lor, ne-a răsucit conducta și a rupt-o, .. Datorită cantităților mari de apă am avut nevoie de sprijinul pompierilor pentru a putea scoate mai repede apa. ...
A fost o explozie puternică acolo."

cum adica "au cedat constructiile" ?