Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

florinalba

#25335
La Oiejdea la min. 3 din filmare a "disparut" dealul.  Asta o fi tot ce au avut de sapat si acum se apuca de forat?

RaduG

@Adisan mulțumesc pentru filmări.
Nodul Teiuș este picătura chinezească, au englezii o expresie, ,,excruciating slow", care descrie perfect ritmul de lucru Aktor.

Tudor99


Stefan E. YOUTUBE
Interesant!

vladioan_bv

Quote from: Tudor99 on May 23, 2021, 02:01:24 PM

ST de la Alba Iulia Nord la Radesti
220521
Radu Ignat

progres 2 ani de zile.. si cand te gandesti ca ar fi trebuit sa fie gata in 2 ani.. si ca tehnic se poate in 2 ani..


lighthotspot

Un pronostic cat mai sta pizza in cuptor?

AMR 30 zile?

user201

@lighthotspot Mă tem că Pizza rămâne în cuptor mai mult de 30 de zile, iar Tatziki chiar mai mult :(( :o

endre.kemenes

Putem un pic sa clarificam termele la acesti constructori? Din cate tin minte era:
- Pizzarotti: 30 iunie
- Aktor: 1 august

Daca e asa, intrebarea mea este urmatoarea: stiind ca Aktor promite la sfarsitul toamnei, ce s-ar putea deschide din lotul 1 daca Pizzarotti termina pana la termen sau in orice caz inainte de Aktor? Ma gandesc ca nodul rutier Sebes clar, dar cu partea de la Alba Iulia Nord nu sunt 100% sigur.

ddfab

Autorii au început cu un nou strat de asfalt la capătul lotului dinspre Alba. La dealul Oiejdea agitație mare, terasamentul la culmea sudica aproape sus,  în deal excavare și foreza pentru ancore se vedea sus pe deal.  Cam atât din mașină...

paulmare

ddfab foreza sus pe deal ? din aia cu bara kelly, verticala ? nu fac alt zid de piloti inseamna ?

La ancore, era excavatorul mic cu vibrociocanul - a pus o poza alexv o poza cu scula lui strabag care a infipt ancorele de test

dargauda

Inca o autostrada ar urma sa fie deschisa integral in 2021: "Va pot asigura ca in toamna acestui an se va circula in totalitate"

"Prioritatea Aktor este autostrada Sebes-Turda lotul 2. Stiu foarte multe detalii despre acest proiect si va pot asigura ca in toamna acestui an se va circula pe aceasta autostrada in totalitate si doresc sa imi cer scuze in numele Aktor tuturor romanilor care stau in trafic mai ales in zona Teius si le promit ca in cateva luni se va circula pe aceasta autostrada", a spus Panagiotopoulos.

https://ziare.com/economie/infrastructura/autostrada-a10-deschisa-integral-toamna-2021-presedinte-aktor-1681224

ronaldo99

La ce "artera aorta" reprezinta portiunea lipsa de autostrada dintre Aiud si Alba Iulia (sau nod Sebes inclusiv) jumatate din tara cel putin ar trebui sa se organizeze intr-un protest solidar pentru grabirea stadiului lucrarilor. Pe modelul recent de protest pentru drumul national dintre Turda si Campeni (cei din zona stiu cazul sigur).
Eu propun spre dezbatere un subiect. Nu ar fi de interes ca poate sa ne ajute pasionatii de infrastructura din zona cu niste filmari profi (ideale cele din drona) cu traficul bara la bara de pe acest tronson? Cele din Aiud si Teius "ar soca" cred opinia publica la vizioanare. Cei  patiti din masini care fac poate naveta zilnic inteleg mult mai bine. Poate vi se pare si voua o idee buna. Mersi.

lighthotspot

Socati pot fi doar cei care nu au prin coloana Teius Alba.
Hint,  apa in motor < 95°

ronaldo99

Mai sunt si ardeleni care nu au prins coloana din simplul fapt ca poate au circulat la alte ore sau intreprinzatorii care nu inteleg de ce le vin articolele/produsele cu atata intarziere. Chiar zilele trecute vorbeam cu un amic care zice ca a trecut seara si a prins ok pe tronsonul ala. Si parca pentru cei ce stau zilnic in coloana si se resemneaza cu gandul nu e tocmai ok. Spune asta unul care nu accepta sa piarda orele degeaba cand merge poate de 5-6ori/an dus-intors pe acel drum. Acum daca spuneti ca nu se merita video-urile, eu va cred.

hvm

Trebuie sa recunosc ca e ceva interesant ca a venit presedintele aktor cu un comunicat ca isi cer scuze si se concentreaza sa il termine. Sa dea domnu sa se alinieze planetele si sa faca...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

voicul

Din pix sau din vorbe si Romania are 3000 de km de A terminati de vreo 10 ani  >:(
Important e ce se intampla in teren, nu ce se declara la TV sau in ziare.

Partea buna e ca pe ST2 lucrurile merg bine. Totusi mai devreme de 90 de zile + (da plus bine de tot) nu vad sanse pentru a merge pe half-profile.